Vraždy v Yorkshiru: 1980

• SK název

Vraždy v Yorkshire 2

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2009, 93 min

,,JAK HLUBOKO TO SVINSTVO SAHÁ? A KDO HO ZASTAVÍ?“..... /// Yorkshir podruhé. Místní rozparovač zvyšuje skóre na 13 a policie je bezradná. Nový pohled do případu má vnést detektiv Peter Hunter, muž, přes kterýho se propojí rok 1974 se současností. Líbí se mi to víc než první část. Vyšetřování je sice stejně pomalý, ale dialogy a atmosféra mají svý kouzlo. Bohužel (pro Petera), stíny minulosti nakonec doženou každýho! DRUHÝ DÍL TRILOGIE (1974 + 1983), NA KTEROU JE TŘEBA HLEDĚT JAKO NA CELEK. ANI TADY TOTIŽ NEJDE TOLIK O MRTVOLY PROSTITUTEK, JAKO O PROHNILOST POLICEJNÍHO SOUBORU V YORKSHIRE. ZATÍM CO CELOU TRILOGII HODNOTÍM ***,TOMUHLE FILMU DÁVÁM ****. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Red Riding Quartet od Davida Peace číst nebudu. 2. Jsem rád, když prohnilej policajt ,,vládne všem“. 3.) Thx za titule ,,tayna“; ,,Sisoj_Psojic“ a ,,entitka“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(5.4.2012)

Právě jsem se dodívala na druhou část trilogie a konstatuji, že je určitě o třídu lepší než první část. Možná je to i jiným režisérem, nevím. Jak po vizuální stránce, tak i lepší propracovaností a v neposlední řadě pro mě osobně daleko líp stravitelnější. Svatý hajzl Peter Hunter v podání Paddyho Considineho je nejen sympaťák, ale i výborný herec. A opět hlavní námět totožný s minulým, takže už jsem byla svým způsobem v obraze a jsem moc zvědavá na 1983.(8.11.2012)

Velice fajn, ačkoli očekávání z konce první části se mu nedaří naplnit (například samotné vysvětlení toho, proč je právě závěrečná část jedničky brána jinak příde nechutně pozdě, přičemž hlavní hrdina měl některé informace mnohem dýl). Tím sme se dostali k hlavnímu hrdinovi... Trošku zamrzí, je rovnější, než pravítko v katolické škole, vzhledem k samotnému tématu to vypadá až moc jako pěst naoko. U prvního dílu u mě držel kvalitu nad propastí průměru A. Garfield, zady zase fakt, že tentokrát sme se mohli lépe podívat na funkci čisté policie zevnitř. Konec je fajn, ale možná až moc podobný tomu z jedničky. PS: bráno z pohledu celé trilogie. Tu bych celkově označil za ***(23.3.2013)

Skveli a absolutne presvedcivi Paddy Considine. Vyninkajici praci odvedl take kameraman. Zajimavy projekt, slusne policejni drama-skoda, ze az ne zase tolik detektivni.(3.1.2011)

O něco slabší než první díl, který měl silnější a konzistentnější příběh. Tohle pokračování je přesto velmi dobrou ukázkou zajímavého policejního dramatu. Opět jsem byla nadšená z celkové atmosféry, kamery a hudby. 3,5*(29.6.2011)

Oproti předchozímu dílu výrazně pomalejší styl vyprávění, jinak atmosferické detektivní série. Jsem zvědavý na závěr.(25.6.2013)

James Marsh zobral ponímanú látku trochu iným spôsobom ako Julian Jarrold, a v jeho štýle sa nestráca pomalšie tempo, no dej sa tentoraz centruje na vyšetrovanie (a teda nezdržuje samoúčelnými sexuálnymi scénami a pod.). Marsh má aj iný spôsob vyjadrovania, objavuje sa tu jeho obľúbený typ "chvíľkových" atmosférických kamerových pozícií (zábery na mreže idúceho výťahu, rozostrené zábery...), ktorými sa prejavil už v dokumente Man on Wire. Ale teraz už priamo k filmu - hlavnou postavou je tentoraz špeciálny vyšetrovateľ z poverenia ministerstva Peter Hunter (skvele zahraný sympatickým Paddy Considinom, ktorého som doteraz takmer nepoznal, a prejavil sa ako talent prakticky rovný Garfieldovi), a tak sa dostávame hlbšie do prípadu - už nie malé dievčatká, ale yorhshirský rozparovač - a tiež sa konečne v plnej miere prejavuje a ukazuje do akej hĺbky je polícia prehnitá - a že na mňa chvíľami pôsobila nebezpečnejšie ako mafia. Ono božský syndróm nikdy neveští nič dobré, a keď je nm posadnutý kompletný policajný aparát... Nejaké veci sa vysvetlia, ale stále zostáva mnoho záhad a nejasností (kto je vlk? bol to skutočný rozparovač? súvisia vraždy dievčatiek s rozparovačom? prečo polícia dorazila a upratala všetkých účastníkov prestrelky v klube na konci jednotky? atď.), tak dúfam, že sa v poslednej časti všetko vyjasní. Celkovo hodnotím film ako veľmi atmosférický, napínavý a narozdiel od jednotky nemá prakticky žiadne hluché miesta. Considine je skvelý, ako aj zvyšok obsadenia, som zvedavý, ako to celé dopadne, a ako sa s prebraním štafety popasuje Morrisey. 80%(30.1.2014)

Stejně jako v prvním díle se nakonec dozvíme, že všichni jsou zkorumpovaní až na půdu. A stejně jako v prvním díle tu vlastně o nic jiného nejde a ani jít nemůže. Předpokládal bych, že v třetí části trilogie se to přeci jen nějak rozlouskne, ale nejspíš už se obejdu bez toho.(31.10.2010)

Léta páně 1980. CITÁT - Hluboce nenávidí prostitutky...... Tak v prvním příběhu to byly děti, tady to jsou ženy. Tentokráte vraždy nevyšetřuje novinový pisálek, ale zkušený tým detektivů. Hudba opět nic moc, kamera také nezajímavá, ale příběh samotný je svižný a rychle ubíhá. CITÁT - Nemám rád neuzavřené případy....... V tomto případě se také řeší finální střelba z předchozího příběhu. Dochází tak k prolínání let 1974 a 1980. Tento příběh je celkově lépe zpracovaný, stále se objevují nové skutečnosti a děj se rychle posouvá. Dojde i k jakémusi dořešení předešlého filmu, ale protože je to trilogie, není tu opět řečeno vše. Spousta otázek je nedořešených. Tak hurá na rok 1983.(23.10.2014)

Částečně jiní vyšetřovatelé - lepší. Mnohem lepší atmosféra, napětí a zápletky. Pořád ten samý nevyřešitelně zamotaný případ. Nezbytný ponurý podtext, který má šmrnc. Zkrátka jsem zvědavá, jak to všechno dopadne. Dokonce i Robert Sheehan je zde více. A je samozřejmě vidět, že je to od jiného režiséra, ale to je velké plus, jelikož je podle mě no.1980 lepší než no.1974.(6.4.2012)

Zúfalo pomalé, miestami až nudné pátranie po sériovom vrahovi prostitútok okorenené neduhmi panujúcimi v miestnom policajnom zbore. Komentáre ma odradili od záujmu o prvý diel trilógie. Tretí si pozriem, možno ma nesklame.(9.2.2014)

Tentokrát v hlavní roli úřednický typ policisty, který musí zápolit s nedůvěrou, zastíráním a korupcí. Ale ta míra brutality už byla přehnaná, ne? A případu se zase skoro nikdo nevěnuje. /30. 7. 13./(30.6.2013)

"Není ostuda z toho vycouvat, Huntere !! Než vás to úplně vycucne !! Než to bude osobní !!"(18.1.2014)

West Yorkshire o šest let později. Tentokrát je zde sériový vrah prostitutek a zde na Sever přijíždí policista Peter Hunter vyšetřovat tento případ od začátku, jelikož dosavadní vyšetřování nebylo moc úspěšné. Jak se ukáže, jedna z obětí do série zavražděných nepasuje a za toto zjištění Peter krutě zaplatí, jelikož i on je bezmocný proti zkorumpovaným policistům na nejvyšších místech. Opět temná atmosférá, daná tím, že je stále černě zamračeno, nebo prší (trochu Fincherovo Se7en hadr). Těším se na rozuzlení.(2.10.2010)

veľmi zaujímavá krimi trilógia - každý diel bol niečím výnimočný, atmosféra sedela, hudba tiež dobrá, vyvrcholenia každej jednej časti perfektné a nečakané ale najviac na mňa zapôsobil práve posledný film(23.1.2012)

Rok páně 1980. Na scénu nastupuje Yorkshirský rozparovač (reálný případ), který ovšem tvoří pouze pozadí pro dokreslení bezútěšné atmosféry bezpráví a světa s vlastními pravidly. Tak trochu něco jako Millerovo Sin City s tím rozdílem, že se jedná o realitu bez stylizovaných postav. Hlavní hrdina běží hlavou proti zdi a pomalu zapomíná na to, že kdo si hraje s ohněm, tak se spálí. Špína za nehty, hry na obě strany a zoufalá bezmoc něco změnit. Britská krimi nabírá na obrátkách a předkládá před diváka úžasný mix americké drsné školy a anglické preciznosti ...(13.4.2009)

O třídu slabší než předchozí díl trilogie. Skvělá detektivní atmosféra byla nahrazena ne vždy úplně poutavým policejním dramatem, ale přesto to svou kvalitu má.(1.4.2011)

Kdo koho vlastne vysetruje?(18.1.2014)

Noční můra o třech dějstvích pokračuje po 6 letech. Špičkový policista Hunter přijíždí do Yorkshiru na pomoc s hrůzným případem "rozparovače" - a stejně jako novinář Eddie v předchozím filmu zabrousí, kam neměl. Peter je ovšem jiné kafe, osoba "shora", v jeho případě policejní komandos s psychoušem Cravenem v čele nemohou použít obvyklé zmučení k nepříčetnosti. Najdou tedy jiné řešení... Napětí graduje až k nevolnosti a smutná tvář Paddyho Considina odráží jak vztek na moloch, se kterým se střetl, tak únavu z neutěšeného osobního života. V rámci trilogje film působí trochu "navíc" - odbočuje z linie vyprávění, i dějové je "nejuzavřenější". Doplňuje však nezbytné prvky mozaiky: bližší charakteristiky Jezevce, Cravena a Sovy, zákulisí masakru v klubu Karáčí a ještě hlubší vhled do temnoty srdce Yorkshiru...(8.3.2011)

Druhá časť bola o poznanie pútavejšia, i keď mi tam stále niečo chýbalo...(12.10.2014)

<< předchozí 1 2