Vraždy v Yorkshiru: 1980

Red Riding: In the Year of Our Lord 1980

Vraždy v Yorkshire 2

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2009, 93 min

Částečně jiní vyšetřovatelé - lepší. Mnohem lepší atmosféra, napětí a zápletky. Pořád ten samý nevyřešitelně zamotaný případ. Nezbytný ponurý podtext, který má šmrnc. Zkrátka jsem zvědavá, jak to všechno dopadne. Dokonce i Robert Sheehan je zde více. A je samozřejmě vidět, že je to od jiného režiséra, ale to je velké plus, jelikož je podle mě no.1980 lepší než no.1974.(6.4.2012)

Léta páně 1980. CITÁT - Hluboce nenávidí prostitutky...... Tak v prvním příběhu to byly děti, tady to jsou ženy. Tentokráte vraždy nevyšetřuje novinový pisálek, ale zkušený tým detektivů. Hudba opět nic moc, kamera také nezajímavá, ale příběh samotný je svižný a rychle ubíhá. CITÁT - Nemám rád neuzavřené případy....... V tomto případě se také řeší finální střelba z předchozího příběhu. Dochází tak k prolínání let 1974 a 1980. Tento příběh je celkově lépe zpracovaný, stále se objevují nové skutečnosti a děj se rychle posouvá. Dojde i k jakémusi dořešení předešlého filmu, ale protože je to trilogie, není tu opět řečeno vše. Spousta otázek je nedořešených. Tak hurá na rok 1983.(23.10.2014)

James Marsh zobral ponímanú látku trochu iným spôsobom ako Julian Jarrold, a v jeho štýle sa nestráca pomalšie tempo, no dej sa tentoraz centruje na vyšetrovanie (a teda nezdržuje samoúčelnými sexuálnymi scénami a pod.). Marsh má aj iný spôsob vyjadrovania, objavuje sa tu jeho obľúbený typ "chvíľkových" atmosférických kamerových pozícií (zábery na mreže idúceho výťahu, rozostrené zábery...), ktorými sa prejavil už v dokumente Man on Wire. Ale teraz už priamo k filmu - hlavnou postavou je tentoraz špeciálny vyšetrovateľ z poverenia ministerstva Peter Hunter (skvele zahraný sympatickým Paddy Considinom, ktorého som doteraz takmer nepoznal, a prejavil sa ako talent prakticky rovný Garfieldovi), a tak sa dostávame hlbšie do prípadu - už nie malé dievčatká, ale yorhshirský rozparovač - a tiež sa konečne v plnej miere prejavuje a ukazuje do akej hĺbky je polícia prehnitá - a že na mňa chvíľami pôsobila nebezpečnejšie ako mafia. Ono božský syndróm nikdy neveští nič dobré, a keď je nm posadnutý kompletný policajný aparát... Nejaké veci sa vysvetlia, ale stále zostáva mnoho záhad a nejasností (kto je vlk? bol to skutočný rozparovač? súvisia vraždy dievčatiek s rozparovačom? prečo polícia dorazila a upratala všetkých účastníkov prestrelky v klube na konci jednotky? atď.), tak dúfam, že sa v poslednej časti všetko vyjasní. Celkovo hodnotím film ako veľmi atmosférický, napínavý a narozdiel od jednotky nemá prakticky žiadne hluché miesta. Considine je skvelý, ako aj zvyšok obsadenia, som zvedavý, ako to celé dopadne, a ako sa s prebraním štafety popasuje Morrisey. 80%(30.1.2014)

• - Název trilogie vystihuje jak její rovinu vražedného thrilleru o místní korupci, tak tu (temně až hororově) pohádkovou. Severní, východní a západní „Riding“ jsou územní části Yorkshiru - v západním se děj odehrává. „Red“ jako barva krve. Red Riding odkazuje na Červenou Karkulku a prvky této pohádky, včetně zlého vlka, se v trilogii skutečně objevují. Ztracená holčička z Red Riding 1974 má červenou bundu s kapucí, po Yorkshiru pobíhá zlý vlk a my nevíme, v čí podobě se skrývá. (EastWicka)