Vraždy v Yorkshiru: 1980

Red Riding: In the Year of Our Lord 1980

Vraždy v Yorkshire 2

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2009, 93 min

Zúfalo pomalé, miestami až nudné pátranie po sériovom vrahovi prostitútok okorenené neduhmi panujúcimi v miestnom policajnom zbore. Komentáre ma odradili od záujmu o prvý diel trilógie. Tretí si pozriem, možno ma nesklame.(9.2.2014)

Tentokrát v hlavní roli úřednický typ policisty, který musí zápolit s nedůvěrou, zastíráním a korupcí. Ale ta míra brutality už byla přehnaná, ne? A případu se zase skoro nikdo nevěnuje. /30. 7. 13./(30.6.2013)

O něco slabší než první díl, který měl silnější a konzistentnější příběh. Tohle pokračování je přesto velmi dobrou ukázkou zajímavého policejního dramatu. Opět jsem byla nadšená z celkové atmosféry, kamery a hudby. 3,5*(29.6.2011)

James Marsh zobral ponímanú látku trochu iným spôsobom ako Julian Jarrold, a v jeho štýle sa nestráca pomalšie tempo, no dej sa tentoraz centruje na vyšetrovanie (a teda nezdržuje samoúčelnými sexuálnymi scénami a pod.). Marsh má aj iný spôsob vyjadrovania, objavuje sa tu jeho obľúbený typ "chvíľkových" atmosférických kamerových pozícií (zábery na mreže idúceho výťahu, rozostrené zábery...), ktorými sa prejavil už v dokumente Man on Wire. Ale teraz už priamo k filmu - hlavnou postavou je tentoraz špeciálny vyšetrovateľ z poverenia ministerstva Peter Hunter (skvele zahraný sympatickým Paddy Considinom, ktorého som doteraz takmer nepoznal, a prejavil sa ako talent prakticky rovný Garfieldovi), a tak sa dostávame hlbšie do prípadu - už nie malé dievčatká, ale yorhshirský rozparovač - a tiež sa konečne v plnej miere prejavuje a ukazuje do akej hĺbky je polícia prehnitá - a že na mňa chvíľami pôsobila nebezpečnejšie ako mafia. Ono božský syndróm nikdy neveští nič dobré, a keď je nm posadnutý kompletný policajný aparát... Nejaké veci sa vysvetlia, ale stále zostáva mnoho záhad a nejasností (kto je vlk? bol to skutočný rozparovač? súvisia vraždy dievčatiek s rozparovačom? prečo polícia dorazila a upratala všetkých účastníkov prestrelky v klube na konci jednotky? atď.), tak dúfam, že sa v poslednej časti všetko vyjasní. Celkovo hodnotím film ako veľmi atmosférický, napínavý a narozdiel od jednotky nemá prakticky žiadne hluché miesta. Considine je skvelý, ako aj zvyšok obsadenia, som zvedavý, ako to celé dopadne, a ako sa s prebraním štafety popasuje Morrisey. 80%(30.1.2014)

"Není ostuda z toho vycouvat, Huntere !! Než vás to úplně vycucne !! Než to bude osobní !!"(18.1.2014)