• Německo

• Německo

Pina - tanzt, tanzt sonst sind wir verloren

• Francie

Muzikál / Dokumentární

Německo / Francie / Velká Británie, 2011, 100 min

Důkaz, že třetí rozměr nemusí být jen zbytečný módní trend a zároveň utvrzení v tom, že ne každý film má právo jej užívat.(27.9.2011)

Podle mě se Wendersovi podařilo udržet film na uzdě tak, aby nedošlo k pouhému adorování náhle zemřelé umělkyně s jediným cílem vydolovat nějakou tu diváckou slzu. Ani s námitkou, že se ve filmu mnoho mluví, nemůžu souhlasit. Celé to na mě působí tak, že jednotliví tanečníci dostali za úkol několika málo větami charakterizovat svůj vztah k Pině Bausch (nebo její vztah k nim) a vzhledem k očividnému vlivu této tanečnice se každý s tímto úkolem vyrovnal po svém, aniž by to jakkoliv rušilo poměrně vyrovnaný ráz tohoto snímku. Velmi se mi líbí zvolený způsob představení pro mě neznámé osoby skrze její choreografie a skrze její žáky, kteří kromě těch několika slov především dělají to, co je s Pinou nejvíce spojovalo - pohyb a tanec. Vhodně sestříhaný film s výraznou vizuální a hudební vložkou, který mě jako tance neznalého bavil takřka po celou dobu, sráží možná pouze stopáž, která mohla být o 20 minut kratší. Wendersovi v posledních letech očividně tyto dokumentárně laděné snímky o hudebnících/tanečnících apod. sedí víc než klasická narativní tvorba, což dokázal již při Buena Vista Social Club nebo Blues.(30.10.2011)

• Hurley

Možná jsem naivní, ale pokud by se někde měl člověk dozvědět, kdo kdy byla nějaká Pina Bausch, tak kde jinde než v dokumentu jménem Pina? Ne, nevěděl jsem, kdo to je předtím a nevím to ani teď. Film přitom nenabízí ani ten sebemenší nástin toho, kým Pina byla, co dokázala nebo z čeho se vypracovala, pouze mnoho prostřihů na její bívalý kolegy němě čumící do kamery a ve voiceoveru básnící o tom, jak byla Pina naprosto úžasná. Nechápejte mě špatně, minimálně po vizuální stránce je ten film vážně strhující (dokonce i 3D je krásně nenucený), ale jelikož je to pouze změť různých a na sebe vůbec nijak nenavazujících vystoupení, po chvíli začnou připomínat spíše čísla pouťových atrakcí, který si jejich divák nemá jak provázat. "Hele, jak tahle dokáže v jednom záběru dlouho tančit na špičkách", "hele, kolik tenhle naráz unese klacků na rukách a na hlavě", "hele, jak po sobě na jevišti cákáme vodou." .... Kdybych se nějak orientoval ve světě, kterej Pina "dokumentuje", rozhodně bych si ho skvěle užil. Takhle z něj ale nemám nic než tak nějak poslepovanej, sic vizuálně úžasnej, paskvil, co mě kulturně absolutně nijak neoslovil.(18.9.2012)

Pina Bauch byla nejen energickým tělem plným emocí, ale taky tělem celého tanečního souboru divadla města, kde pořád prší a lidi brzo vstávají, Wuppertalu. Pro celý soubor byla obrovskou inspirací, pevným bodem, k němuž soubor směřuje, kouzelným zjevením strhujícím davy diváků a výraznou silou, která vede ostatní tanečníky dopředu. Její díla byla nejen extrémně pocitová, každý detail pohybu, každé cuknutí prstu dodalo představení nový rozměr, dovedla rozehrát zápas i souhru mezi originálními kulisami a tanečníky. A ti v každé kulise, na celém jevišti, viděli právě Pinu a její kouzlo, k němu vzhlíželi a tančili podle něj. 3D zpracování je sice podle mě docela zbytečné, určitě ale přidá na velmi skvělém filmově-tanečním zážitku.(7.7.2011)

46. MFFKV - NÁDHERA(11.7.2011)