Trabantem Hedvábnou stezkou

Dokumentární / Road movie

Česko, 2009, 57 min

Škoda, že je to tak krátké a zbrkle sestříhané, protože při opačném sledu shlédnutí jednotlivých výprav (jako v mém případě), vyzní tahle první estráda velmi stroze a po skončení jsem měl pocit, že divákovi bylo utajeno spoustu zajímavých záběrů.(1.9.2014)

Viděno v opačném pořadí, a možná je to tak i lepší. Na obou dokumentech je vidět, jak se tvůrci při natáčení a vůbec přípravě pokračování použili z kritiky a chyb Jantarové stezky. Afrika je jednak delší (aby se dostalo na podrobnosti, které na Jantarovce zoufale chybí), jednak cestopisnější a zkrátka celkově zajímavější. Jantarovka proti tomu nabízí skvělý komentář Miroslava Táborského.(20.1.2013)

Atraktivní výprava zpracovaná ne příliš atraktivně a rozhodně ne tak důsledně, jak bych si býval přál. Zážitek to musel být bezesporu skvělý, ale dokument je na můj vkus zpracován příliš povrchně (spíš jako záběry z dovolené než jako dokument) a málo do hloubky. Chtěl bych jednoduše vědět víc jak o samotných členech expedice, tak o jejím průběhu.(6.5.2015)

Nezajímají mne krásy Persie, tamější zvyky ani historie - o tom se dá sehnat mnoho zajímavějších dokumentů. V tomto případě mne zajímá, jak si Trabant poradí s cestou necestou, úředním šimlem a nedostatkem benzínu. Z tohoto úhlu pohledu mne naprosto uspokojily papíry vydávané v Íránu, neustálé vyhrabávání auta z písku či cestování po kazachstánských silnicích, které čtyři z pěti map neznají, ale ty cestopisné poznatky v první půlce filmu mne celkem rušily. Nějak se však začít musí a následné expedice dokázaly, že tahle cesta měla smysl.(9.8.2014)

• Pepinec

Nějak začít se musí, ne? První krok je nejdůležitější, zároveň ale nikdo neříká, že bude levou zadní. Nebudu psát, co všechno by to chtělo, protože v dalších dílech tam ty věci jsou. Akorát se chci ještě podepsat pod názor, že ani mě tady nezajímá to, kvůli čemu vymysleli Cestománii. Když někdo někam jede trabantem, zajímá mě trabant. Až se do Persie potáhne historik teoretik, ať si vykládá o první fabrice na koberce klidně celý týden. Jenže na to se zas já nebudu koukat.(26.9.2016)

• - Tato tříčlenná expedice započala v červenci 2007. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Expedice urazila více než 15 000 kilometrů. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Cestovatelský vůz nese typové označení Trabant 601 Universal Combi. Přezdívka vozu byla Egu, což bylo první slovo dcery hlavní postavy snímku Dana Pribáně. (DruidKarel)