Trabantem Hedvábnou stezkou

Dokumentární / Road movie

Česko, 2009, 57 min

Úroveň prvního dokumentu o bakelitovém trábošovi a jeho putování po Střední Asii cestou necestou má něco do sebe. Ale poté, co jsem nejprve viděl Trabantem napříč Afrikou, jsem po zhlédnutí tohoto dokumentu mírně zklamán. Dobrodružství je to bezpochyby úžasné, ale oproti Africe mi to přišlo bohužel o něco slabší. 60 %(29.7.2011)

Po shlédnutí Afriky a Jižní Ameriky mi přes oči nejde ta amatéřina, krátká metráž a malý focus na pamětihodnosti. A to by nebyl Přibáně, aby na závěr samotný nenakydal samá moudra o tom, že upuštění komfortní zóny je prostě ků:l. 65%(27.12.2015)

Pěkný to je, ale bohužel tomu ještě chybí vtip, který má pozdější Jižní Amerika.(9.7.2014)

Viděno v opačném pořadí, a možná je to tak i lepší. Na obou dokumentech je vidět, jak se tvůrci při natáčení a vůbec přípravě pokračování použili z kritiky a chyb Jantarové stezky. Afrika je jednak delší (aby se dostalo na podrobnosti, které na Jantarovce zoufale chybí), jednak cestopisnější a zkrátka celkově zajímavější. Jantarovka proti tomu nabízí skvělý komentář Miroslava Táborského.(20.1.2013)

Atraktivní výprava zpracovaná ne příliš atraktivně a rozhodně ne tak důsledně, jak bych si býval přál. Zážitek to musel být bezesporu skvělý, ale dokument je na můj vkus zpracován příliš povrchně (spíš jako záběry z dovolené než jako dokument) a málo do hloubky. Chtěl bych jednoduše vědět víc jak o samotných členech expedice, tak o jejím průběhu.(6.5.2015)