Voda pro slony

• Austrálie

Water for Elephants

Drama / Romantický / Dobrodružný

USA, 2011, 115 min

Pattinson se bolavého stigma trapného upíra bude jen těžko zbavovat, nicméně, pokud mu scenáristická látka dovolí, tak umí i seriozně zahrát. Filmů z cirkusového prostředí je jako šafránu, takže tady bodík navíc, ale na rozdíl od ostatních bych tak nepřechvaloval výkon Christopha Waltze – pokud hraje cholerického žárlivého manžela, či lehce sadistického týpka (bodání slonice), tak je vše v pořádku, ale jeho pláč (starost o živobytí) jsem mu nežral ani omylem.(27.7.2011)

Tak nám Titanic vplul do cirkusového stanu. Hrdou loď představuje zakázaná láska, chladný oceán je hospodářská krize, ledovec násilnický principál Waltz a záchranný člun má podobu varšavské slonice se sklony k alkoholismu. Karty charakterů jsou rozdány, příběh nalinkován, limonáda natlačena do láhví - vše je krásně natočeno, prostředí originální, ale na druhý den si nejspíše na tohle romantické varietní číslo ani nevzpomenete. Byla tu ještě možnost alternativního konce, kde starý veterinář dovykládá svou milostnou historku a pak zabere kamera jejího posluchače z cirkusové kanceláře, jak visí oběšen na stropním ventilátoru, nicméně chápu, že tohle by asi u většiny publika neprošlo.. A Pattinson, kterému se vrátila barva? Tak moc se snaží hrát, až to místy působí nepřirozeně a při jeho Mozartovském chichotání jsem si tajně přál, aby se objevilo slůně Dumbo, vyneslo ho vysoko nad šapitó a poté zjistilo, jestli novodobí upíří umějí létat. Nepřikládejte ovšem mému hodnocení váhu - už jen proto, že nepatřím do skupiny, které se při pohledu na něj podlamují kolenní klouby..(9.12.2011)

Vodka pro slony, tak by se snímek měl jmenovat vzhledem k alkoholické povaze hlavní slonice a době ve které se odehrává. Nemám rád klauny a nemám rád Patizóna (jeho starší vydání Hal Holbrook ho přehrává o tři třídy), ale Lawrence servíruje tuhle klasickou hollywoodskou pohádku opravdu skvěle a Christoph Waltz si zlé parchanty s mocí umí užít. Hudba Jamesa Newtona Howarda zase jednou vezme za srdce.(3.9.2011)

Jedna žena a dva muži. Jeden ji miluje, druhý ji vlastní a o tom, jak to dopadne patrně nepochybuje nikdo, kdo viděl nejméně 999 z 1001 filmů, které musíte vidět než umřete. Ač proti romantice obvykle nic nemám, tak pro mne byly zamilované pohledy příliš zoufalé, cirkusové prostředí nedokázalo zcela využít svůj potenciál a ani tradičně skvělý Herr Walz mne tentokrát nedokázal odtrhnout od zaujetí myšlenkou, že jsem si stačil najít dost prostoru pro nudu.(6.7.2012)

Christoph Waltz v další skvěle odehrané záporné roli, Robert Pattinson a Reese Witherspoon jako zbylé body milostného trojúhelníku a poutavý romanticko-dramatický děj z prostředí cirkusu. S blížícím se závěrem vzrůstá i napětí a konec snímku je poměrně syrový a thrillerový, skvěle natočený.(21.4.2013)

• - Pro roli Marleny se uvažovalo o Scarlet Johansson, ta se ale nakonec role vzdala. (Greg)

• - Reese Witherspoon začala so 42-ročnou slonicou Tai trénovať tri mesiace pred prvou klapkou. (ash99)

• - Z blíže nespecifikovaných důvodů byla v traileru digitálně odstraněna cigareta, kterou Marlena (Reese Witherspoon) drží v ruce v restauraci. Podobně skončila i cigareta v ruce Augusta (Christoph Waltz), která byla vymazána z fotografií k filmu. (Pavlínka9)