Banksy: Exit Through the Gift Shop

Dokumentární / Komedie

USA / Velká Británie, 2010, 87 min

Banksy

Chris King

Ha! Banksy je opravdu výborný mystifikátor a na konci tohoto "dokumentu" vážně nevíte, co si myslet. :) Street art je mi velice blízký (ideově.. ne, že bych ho dělal) a chlapíci vystupující zde jsou zkrátka sympaťáci až na půdu (resp. billboard / zeď). A Thierry Guetta aka Mister Brainwash? Těžko říci.. :D(2.7.2011)

Váhám přesně na pomezí 4 a 5. Zatím dávám 5, přestože to necítím s jistotou. Banksy každopádně bez zbytečné složitosti nabízí širokou škálu motivů a prostor k vytvoření vlastního názoru. Tak mě nenapadá, co chtít víc...(22.2.2011)

Banksy poukázal invenčním způsobem na umění nikoliv jako 'očišťující' a inspirativní záležitost, nýbrž jako svět přetvářky, hype-u a plevele vyskládaného dolarovými bankovkami. Vytvořil karikaturu umělce, zapáleného a obětavého francouzského exota, který díky němu a stádu blbců dost možná opravdu vydělal těžké peníze a výborně tak naplnil prvotní účel tohoto snímku. Mr. Brainwash - vymývač? Myslím, že Banksyho citace to vystihuje přesně: "Mr. Brainwash is a phenomenon (think in the cultural sense) - and I don't mean that in a good way."(17.3.2011)

Tohle není film o Banksym. Tohle je film Banksyho. Při sledování zjišťuji, že je to velmi odlišné od toho, jaké jsem si představoval, že to bude - jen abych později zjistil, že jsem si vlastně celou premisu obrátil (a nejen pointou) naruby! Kdybych to věděl, přečtu si před shlédnutím obsah... Efekt? Hnusné graffity hyzdící domy starého města pražského se mi nyní hnusí ještě víc. [FFF 2011](24.8.2011)

Neokoukané téma s puncem zakázaného ovoce + proslulý streetartový fantom + atraktivní zpracování s nejasným mystifikačním podkresem + nečekaně výživná pointa. Vícevrstvý pohlavek příživnictví a komercializaci, jimž o umění v první řadě NEjde (mít rád nerovná se umět) - nebo dost možná vyčůraný podvod na diváka. V každém ohledu poutavá dokumentární záležitost.(9.3.2015)