Banksy: Exit Through the Gift Shop

Dokumentární / Komedie

USA / Velká Británie, 2010, 87 min

Banksy

Chris King

Koukám, že je to fakt povedená mystifikace. Mystifikace, u níž není jasné, zda jde o skutečnou mystifikaci, jelikož by to stejně tak mohla být pravda a nic než pravda, je vlastně mystifikace na druhou. IMHO jde o povedenou dekonstrukci umění jako instituce. Spojitost s Kitanovým Achillem a želvou není úplně od věci.(12.5.2011)

Těžko říct, nakolik je to celé mystifikace. Thierry Guetta z toho ale vychází jako arogantní pošuk chlubící se cizím peřím; což souvisí s druhým negativem, má zde příliš mnoho prostoru.(27.5.2011)

Dúfal som, že uvidím dokument o Street Arte a Banksym. Neuvidel som, ale vôbec mi to nevadí. Namiesto toho sa mi dostalo iróniou preplneného, vtipného príbehu o tom, aké je ťažké byť umelcom v spoločnosti, ktorá nemá umelecké cítenie, avšak je skalne presvedčená o opaku.(22.4.2011)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Dokument ... ... ... ... Zlatý Medvěd - výběr(20.2.2010)

Mystifikační peklo o několika liniích. Možná o komerci, možná o street artu, možná o tom, kdo rozhoduje co je a není umění a jak dobře se bude prodávat. Zcela nejspíš ale o tom, jak snadné je zblbnout lidi. Každopádně je celý dokument vtipný, což diváci přes svou snahu důvěřovat či naopak objevit pravdu často přehlížejí.(24.9.2011)

• - V deviatej minúte, počas rozhovoru so Space Invaderom, môžeme za ním vidieť plagát k filmu Osvietenie Stanleyho Kubricka, ktorý je zostavený z maličkých doštičiek. (TMNT)

• - Film obsahuje krátkou ukázku z filmu Life Remote Control, jehož autorem je právě Thierry Guetta, hlavní hrdina tohoto dokumentu. Banksy se rozhodl sestříhat z materiálů, které mu T. Guetta poskytl, vlastní dokument, protože byl nespokojen s provedením připravovaného Life Remote Control. (Rosana)

• - Název odkazuje k jednomu z Banksyho děl, kdy na idylický obraz krajinky přimaloval upozornění na východ vedoucí skrze obchod se suvenýry. (Stegman)