Banksy: Exit Through the Gift Shop

Dokumentární / Komedie

USA / Velká Británie, 2010, 87 min

Banksy

Chris King

Mystifikační peklo o několika liniích. Možná o komerci, možná o street artu, možná o tom, kdo rozhoduje co je a není umění a jak dobře se bude prodávat. Zcela nejspíš ale o tom, jak snadné je zblbnout lidi. Každopádně je celý dokument vtipný, což diváci přes svou snahu důvěřovat či naopak objevit pravdu často přehlížejí.(24.9.2011)

Když si sám někdo ohodnotí své dílo na několik tisíc dolarů a nechává si pomoct s vytvářením děl, je potom ještě vůbec umělcem? Banksy je borec, udělat takovýto dokument, který nakonec vyústí v to co vyústí, je na debutaře senzační. Street Art a graffiti obdivuju. Když to vypadá dobře, nevadí mi to. Vadí mi čmáranice, bohužel, těch je o hodně víc...(28.5.2012)

Skvělý nápad, skvělá zábava, comedy fiction film ve stylu Roku Ďábla. 8/10(6.8.2011)

Banksy je podobně hravý dokumentarista jako u nás Petr Zelenka. Takže je těžké uhodnout, kde zhruba končí realita a začíná komedie. Fajn, alespoň je zábava na to koukat, celovečerní dokument o vandalismu bych asi nedal.(22.11.2015)

Dúfal som, že uvidím dokument o Street Arte a Banksym. Neuvidel som, ale vôbec mi to nevadí. Namiesto toho sa mi dostalo iróniou preplneného, vtipného príbehu o tom, aké je ťažké byť umelcom v spoločnosti, ktorá nemá umelecké cítenie, avšak je skalne presvedčená o opaku.(22.4.2011)

• - Po dlouhých spekulacích a fabulování i ze strany samotného Banksyho, který sváděl novináře na falešnou stopu, je údajně jeho pravé jméno Robin Gunningham. (Ukko)

• - V deviatej minúte, počas rozhovoru so Space Invaderom, môžeme za ním vidieť plagát k filmu Osvietenie Stanleyho Kubricka, ktorý je zostavený z maličkých doštičiek. (TMNT)

• - Název odkazuje k jednomu z Banksyho děl, kdy na idylický obraz krajinky přimaloval upozornění na východ vedoucí skrze obchod se suvenýry. (Stegman)