Banksy: Exit Through the Gift Shop

Dokumentární / Komedie

USA / Velká Británie, 2010, 87 min

Banksy

Chris King

Bez debaty. Originální, švihlé, plné šťávy a se spoustou myšlenek. Kreativita nade vše a jeden velký humbuk k tomu. Tuhle šťavnatou švandu jistě nenechám dlouho čekat na další vložení do přehrávače.(27.5.2011)

Mystifikační peklo o několika liniích. Možná o komerci, možná o street artu, možná o tom, kdo rozhoduje co je a není umění a jak dobře se bude prodávat. Zcela nejspíš ale o tom, jak snadné je zblbnout lidi. Každopádně je celý dokument vtipný, což diváci přes svou snahu důvěřovat či naopak objevit pravdu často přehlížejí.(24.9.2011)

Část, kdy jsou nám představování pouliční umělci je výtečná a je radost pohledět na jejich díla. Nelíbila se mi však část, kdy si hlavní postava smyslela, že bude také umělcem a i když nevytvořil nic originálního ale vycházel pouze z obrázků celebrit, tak uspěl.(5.2.2011)

Tohle můžu doporučit pouze určitému spektru lidí, a to těm, kteří mají rádi grafitti a natáčení. Chvílemi je to vážně nudné, ale někdy zase naprostá špička, takže nevím no. Banksy je pán a Mr. Brainwash taky. Já sice dokumenty moc ráda nemám, ale tenhle je na úrovni, i když zas tak skvěle vytvořený také není, člověk musí mít street art opravdu v sobě, aby to pro něj bylo něco nadprůměrného.(14.8.2012)

Nejsem zrovna fanoušek dokumentárního stylu ani mě nebrou graffiti a street art, ale tohle mě nakonec dostalo. Úžasná hra s divákem a krásná kritika přílišné rychlosti komercializace umění. Dříve umělce docenili často až po jeho smrti, nyní klidně před jeho první výstavou...(7.5.2014)

• - Po dlouhých spekulacích a fabulování i ze strany samotného Banksyho, který sváděl novináře na falešnou stopu, je údajně jeho pravé jméno Robin Gunningham. (Ukko)

• - Film obsahuje krátkou ukázku z filmu Life Remote Control, jehož autorem je právě Thierry Guetta, hlavní hrdina tohoto dokumentu. Banksy se rozhodl sestříhat z materiálů, které mu T. Guetta poskytl, vlastní dokument, protože byl nespokojen s provedením připravovaného Life Remote Control. (Rosana)

• - V deviatej minúte, počas rozhovoru so Space Invaderom, môžeme za ním vidieť plagát k filmu Osvietenie Stanleyho Kubricka, ktorý je zostavený z maličkých doštičiek. (TMNT)