Banksy: Exit Through the Gift Shop

(festivalový název)

Dokumentární / Komedie

USA / Velká Británie, 2010, 87 min

Banksy

Ha! Banksy je opravdu výborný mystifikátor a na konci tohoto "dokumentu" vážně nevíte, co si myslet. :) Street art je mi velice blízký (ideově.. ne, že bych ho dělal) a chlapíci vystupující zde jsou zkrátka sympaťáci až na půdu (resp. billboard / zeď). A Thierry Guetta aka Mister Brainwash? Těžko říci.. :D(2.7.2011)

Banksy je podobně hravý dokumentarista jako u nás Petr Zelenka. Takže je těžké uhodnout, kde zhruba končí realita a začíná komedie. Fajn, alespoň je zábava na to koukat, celovečerní dokument o vandalismu bych asi nedal.(22.11.2015)

Nejsem zrovna fanoušek dokumentárního stylu ani mě nebrou graffiti a street art, ale tohle mě nakonec dostalo. Úžasná hra s divákem a krásná kritika přílišné rychlosti komercializace umění. Dříve umělce docenili často až po jeho smrti, nyní klidně před jeho první výstavou...(7.5.2014)

• Radko

Banksy sa potreboval vysporiadať s konkurenciou, atakujúcou jeho postavenie na poli street artu. A tak vytvoril film s presahom. Žiaľ, nie s takým výrazným, akí tu popisujú nadšení komentátori. Z pozície umelca totiž neprekonal tieň seba ako poloboha, hromžiaceho ironicko-mystifikačnú síru na epigónov, odjedajúcich mu z peňažného a mediálneho koláča. Vtipný je potiaľ, pokiaľ film paroduje správanie sa ľudí, ktorí sa začnú zaujímať o nejaké umenie, ale chýba im pri tom akýkoľvek regulačný mechanizmus a tak s rovnakým zápalom berú všetko - od braku po naozajstné umenie. No po nejakej dobe sám film začne pôsobiť ako únavný parodujúci videoklip striedajúci prostredia, streetwriterov, štáty, záznamy akcií, ale v podstate ukazujúci len jedno: každé originálne gesto je napodobniteľné a šikovnou reklamou sa dokonca táto nápodoba môže stať finančne výnosnejšou. Čo sa však režisérovi podarilo, je vytvorenie postavy Thierryho Guettu - človeka až odpudzujúco nesympatického každým svojím gestom, vetou, myšlienkou. Veľmi pochybujem, že v realite by Banksy takémuto zjavu by povolil nakrúcať niečo zo svojho zákulisia.(22.5.2012)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Dokument ... ... ... ... Zlatý Medvěd - výběr(20.2.2010)