Britští členové dešifrovacího týmu v Bletchley Parku („Station X“) stojí v březnu roku 1943 tváří v tvář nejhorší noční můře: nacistické ponorky náhle změnily kód a bitva o Atlantik dostává nové rozměry. Ve snaze zachránit situaci požádají o pomoc matematického génia Toma Jericha (Dougray Scott). Jericho však řeší i svou soukromou záhadu: Claire (Saffron Burrows), zmizela právě v okamžiku, kdy vládní orgány pojaly podezření, že v Parku je špión. Aby se dostal věci na kloub, požádá o pomoc Hester (Kate Winslet), její nejlepší přítelkyni. O krok před zpravodajskou službou oba zkoumají záhadný život dívky... (Bontonfilm)

golfista

Zezačátku trošku zdlouhavé, ale jak začnou kolečka do sebe zapadat, tak se vyklube velmi dobrý scénář. Možná by z něj lepší režisér vycucnul víc, ale i takhle to nebylo vůbec špatné. Velmi dobrý výkon podává tradičně Kate Winslet, ale především Dougray Scott v hlavní roli. ()

Gemini

Druhá světová válka, Bletchley Park, chlap co režíroval World Is Not Enough, kvalitní herci, starý hudební harcovník John Barry - z toho logicky plynou vysoká očekávání. Pomyslná laťka ovšem byla překonána směrem dolů, a to z důvodu vypravěčského a žánrového nezvládnutí. Bletchley Park, boha jeho, to je místo jako stvořené pro mrazivý špionážní thriller; a i pro nějakou femme fatale by se prostor našel. Ale oni jsou všichni tak nějak nevýrazní a Saffron Burrows nehezky vyhublá. A to to ze začátku vypadalo tak slibně...zmizelý Luger a šifrantská katastrofa, hlavní hrdina na rozsypání, radost pohledět. Pak se to ale všechno tak nějak víc a víc sterilizuje a konec vás už opravdu příliš nezaujme - a to nemluvím o poslední scéně (poválečné), která je vyloženě trapná. Dost často jsem si vzpomněl na podobně zasazený (a podobně zapadlý) snímek jménem Charlotte Gray, v hlavní roli s Cate Blanchett. Ten ale lépe věděl, o čem chce být, a tak si ode mě odnesl o něco víc než 50%, které dávám Enigmě. ()

Tosim

Ze zajímavého úhlu podaný válečný film - Radyo má pravdu ohledně toho začátku, měl jsem podobné pocity. Špionáž ke druhé světové válce patřila asi tak, jako letadla a bomby a posedlost hlavního hrdiny tou blondýnkou to jen podtrhuje. A zajímavá režie. A Kate Winslet :-) ()

Radyo

Velmi zajímavý snímek, který asi ze začátku příliš nezaujme, ale pak si postupně diváka začne získávat a na konci už jej má takřka zcela v hrsti. Vše se to odvíjí od scénáře, jenž svou zdánlivě složitou zápletku odkrývá postupně a pomalu, jako by si chtěl autor vychutnat divákovy reakce na jednotlivé situace a nová zjištění. Velmi dobré je herecké obsazení. Dougray Scott sice nepůsobí jako výrazná osobnost, ale dokázal svou roli ztvárnit věrohodně a spolu s Kate Winslettovou vytvořili sympatický pár, jenž na plátně působí zcela přirozeně. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $4,301,582Tržby Celosvetovo $15,705,007║ Kódovací systém Enigma bol jeden z najznámejších strojov na šifrovanie cez 2.svetovú vojnu, a práve v tomto príbehu sa rozvinú konšpirácie okolo agendy, zamerané na získavanie vtedajších tajných informácii. /70%/ ()

Djkoma

Snaha a dobrý nápad je cítit, ale výsledek je někde v půlce cesty, což je velká škoda. Mohlo tu jít o pořádný špionážský film z 2WW. ()

Renton

Scénář: Tom Stoppard .. Bletchley Park - nejutajovanější místo během druhé světové války i dlouze po ní. Místo, které významně ovlivnilo chod války. Místo, kde se mimo první hackerské práce odehrávají i drama zrad, intrik, lásek.. Slabší rozjezd a celkové poklidné tempo je kompenzováno napínavou druhou polovinou snímku, přesto konec nenaplňuje mnohé očekávání. Přes slibné téma - kódovací stroj Enigma a producentské ambice Micka Jaggera - snímek nedostál svým možným ambicím. ()

Anthony

Průměrný film, který neví jestli chce být romantickým nebo špionážním dramatem. Osobně mě více zajímaly ty šifry a tak mě moc nebavila ta milostná zápletka a hlavně ty retrospektivy. Na druhou stranu ta špionážní linie se mi docela líbila, vše bylo pořádně zamotané, jak to má být (a ne tak, aby divák nevěděl, o čem je řeč. Nejlépe hraje Jeremy Northam. ()

novoten

Kdyby se scénář nerozsypal pod rukama, mohla být Enigma strhujícím špionážním filmem s prvky romantiky. Takhle vyšla seriózní první polovina naprázdno a i když se postupně silně přidává na tempu, vychází tato snaha nazmar, protože když jsem akceptoval jeden zvrat, přišel druhý. A pak třetí. Nakonec mě ten finální nechal naprosto chladným, protože v tu chvíli už je z příběhu takový maglajz, že netuším, kdo byl kladný a kdo hrál za soupeře. Přesto je Aptedova honba za šifrou přinejmenším zajímavá a kdyby nešlo o adaptaci, ale o originální příběh, mohly zůstat dojmy o trochu příjemnější. ()

igi B.

Ona je to vlastně spíš taková válečná detektivka s prvky reálné historie, milovníky romantiky i thrillerů asi tenhle film zklame... (Zajímalo by mě docela, kdo vymýšlí ty škatulky žánrového zařazení filmů :-) Jimak je to film myslím velmi zdařilý s promyšlenou zápletkou (snad až na tu trošku nesmyslnou scénu s ponorkou na konci), se skvěle navozenou dobovou atmosférou (scéna z polské Katyně působí až dokumentaristicky) a Kate Winsletová v roli šedivé myšky pracovité je neodolatelná. Výborný film s výborným scénářem. Až překvapuje to relativně nízké hodnocení. Vlastně ani ne... ()

BadoXXII

Knižná predloha je priemerná a aj keď to nie je žiadny zázrak, mal som z nej oveľa viac ako z filmu. Na jedno pozretie sa však film hodí. Na mňa pôsobil príliš televízne. 60% ()

Lynn

Škoda, že tvůrci nevyužili tak kvalitní námět, jako je německá mašinka Enigma. Kdyby byl film čistě válečný (= víc prostoru mohl dostat střet zásobovacího konvoje a německých ponorek, šifrování a rozšifrovávání, taktické a strategické akce obou stran atd. atd.) a nedostal se do romantické polohy, asi by také hodnocení vypadalo jinak. Takhle jsou to průměrné 3* za romantiku na pozadí II. světové, kterých již byly natočeny tisíce (i když na druhou stranu musím chtě nechtě přiznat, že tahle romantika má aspoň hlavu a patu a docela příjemně se na ni kouká). ()

Aluska88

Tento film mne zaujal i naproti faktu, že jsem v zásadě vlastně tuto šifru zcela úplně nerozluštila. Samotný děj okolo Enigmy je poměrně složitý a člověk se v něm může ztrácet, s lehkou neschopností pochopení, oč vlastně jde. Ostatní části dotvářející tento snímek jsou nenáročné a příjemné, též za význačné podpory herců, a v hlavní řadě Kate Winslet, která dokáže každý film, v němž se objeví, dokonale rozjasnit. ()

Madison

Vynikajúca Kate Winslet, okúzľujúca Saffron Burrows, deprimujúca, no veľmi pekná hudba Johna Barryho a mierne zasadená romantika do prvej polovice filmu sú nepochybne jediné aspekty, ktoré ma prinútili snímku dopozerať. ()

berg.12

Pominu-li opravdu ne zrovna povedený úvod, není scénář zas až tak špatný. Jediné co bych mu opravdu vytknul je určitá schizofrenost mezi špionážním a romantickým motivem. Ty se tu bohužel nedoplňují, ale spíše si navzájem přetahují pozornost. Co mi však vadilo asi nejvíce, je výrazně televizní formát filmu. To, že film opravdu nestál mnoho, je vidět zejména na četnosti a kvalitě válečných scén, které mi v rámci tohoto příběhu opravdu hodně chyběly. Nahradit tento nedostatek dramatickou linkou příběhu tak nepůsobí jako záměr, ale spíš jako nutnost. Průměrné válečné drama. ()

Rex Mundi

(pozor, možné spoilery!!!) Dougrayho Scotta môžem, aj keď sa správa ako naivná kocka, čo nedávno objavila sex vďaka rafinovanej blondínke, ktorá hrá na príliš veľa strán. Keď sa ho prefíkaná sexica zbaví, on sa zrúti, pričom tesne predtým by kľudne vymenil všetky vojenské tajomstvá sveta za jedno blonďavé ohanbie. A že v hlave zopár takých tajomstiev má! Kate Winslet je takisto moja slabosť a Jeremy Northam sa narodil pre role slizkých záporákov. Plus sympaťák Tom Hollander vo vedľajšej roli a cameo Anne-Marie Duff ako sladké čerešničky. Všetkým im to veľmi svedčí a i keď mám nejaké výhrady voči scenáru, ako celok mi Enigma spravila jedno príjemné filmové popoludnie :-) ()

ripo

Téma filmu (tajomstvo dešifrovania najdokonalejšieho šifrovacieho stroja v dejinách - nemeckej Enigmy) určite zaujme každého, kto má rád žáner - špionážny film. Možno som práve preto od toho snímku očakával oveľa viac, ako som dostal. Približne polovica sa venovala citovo-romantickému vzťahu hlavného predstaviteľa k opačnému pohlaviu a zvyšok bol nasmerovaný k samotnej Enigme a problému s jej dešifrovaním na jednej konkrétnej vojenskej akcii .... Škoda, tú romantiku by som skresal o 50 % ... ()

troufalka

"Víte, že když jste bez brýlí, vypadáte líp?"                                                                                                                          "A víte vy, že když jsem bez brýlí, tak vy taky?" ()

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted