• Německo

Enigma - Das Geheimnis

Romantický / Thriller

Velká Británie / USA / Německo / Nizozemsko, 2001, 119 min

Dozajista lehce podhodnocený snímek ze zákulisí druhé světové války, který popisuje práci dešifrantů, kteří se tehdy snažili prolomit kód enigmy. Není to ale jen o samotném dešifrování, ale i o vnitřních vztazích mezi dešifranty. Trochu zde zanechal vliv britské tvorby, takže se snímek zdá být na první pohled nudný. Jak se ale postupně dostáváme hlouběji a dál v příběhu, najednou vše začíná nabírat rychlý spád. Asi bych dal nejraději 3 a 1/2*, ale přimhouřím oko a vylepším nižší hodnocení filmu, který se mi zdá jako nadprůměrný, díky precizním hereckým výkonům, dobrému scénáři a především Kate Winslet. Vřele doporučuji 75%(13.10.2010)

Celkem inteligentní a napínavý thriller, ale na můj vkus to bylo moc zdlouhavé a příliš složité. Kdyby tvůrci přidali více přímočarého děje, určitě by to dopadlo lépe.(1.1.2011)

Zdálo se mi, že se film více zabývá zmizením pracovnice štábu "Station X" (údajné špionky) než samotným rozkličováním geniální německé ENIGMY. Ale jinak výkony herců velmi dobré, režisér Apted se snažil film udělat zajímavým, to se myslím podařilo na 70%. Některé události nebyly dotaženy do konce. (Rozkódování nového kódu). V "bonusu" na DVD je velmi zajímavý rozhovor s Mikem JAGGREM, který byl jedním z hlavních producentů filmu.(2.12.2009)

Velmi zajímavý scénář, který smysluplně využívá historických faktů k vytvoření reálné fikce. Film je tak trochu zdlouhavý, nicméně výkony zúčastněných to dost zachraňují.(1.8.2003)

Ne moc záživná, ale slušně natočená rutina. To napětí a gradace mě zklamalo, čekal jsem od toho špionážního pozadí větší náboj. Herci slušní, ale u nikoho si ani teď po zhlédnutí filmu nevzpomenu an něco zapamatovatelného. Tak je to i s celým filmem. Nejvýraznější dojem zanechal Jeremy Northam. Ačkoliv téma je pěkné, plné potenciálu, tak zpracování je prakticky příliš suché až televizní. Výprava byla zajímavá, přestože to byla hlavně kostýmovka, dobu jsem jim příliš nevěřil. Hlavní postavě jsem příliš nefandil, takový nepříjemný inteligent bojující (přeneseně) na mnoha polích, ale ponejvíce se svými vlastními démony. Film na jedno podívání a rychlé zapomenutí. Pokud to mělo být něco jako pocta šifrantům, kteří se na tom všem podíleli, tak podle mého názoru ne příliš povedená pocta. 6/10(1.9.2013)

• - Film bol mnohokrát kritizovaný britsko-poľskými strediskami "Zjednoczenie Polskie" a historickou komisiou, ako aj riaditeľom katedry Východnej Európy na Oxfordskej univerzite vzhľadom na falšovanie historických faktov a chýbajúce informácie o nezanedbateľnom podiele Poliakov na rozšifrovaní kódu Enigmy. (kacer4)

• - Postava Thomase Jericha je založena na skutečném matematikovi Alanu Turingovi, který kód Enigma rozluštil. (MIGHTTREE)

• - Producent Mick Jagger filmařům zapůjčil vlastní původní verzi šifrovacího stroje Enigma. (ImNotThere)