• Německo

Enigma - Das Geheimnis

Romantický / Thriller

Velká Británie / USA / Německo / Nizozemsko, 2001, 119 min

Zdálo se mi, že se film více zabývá zmizením pracovnice štábu "Station X" (údajné špionky) než samotným rozkličováním geniální německé ENIGMY. Ale jinak výkony herců velmi dobré, režisér Apted se snažil film udělat zajímavým, to se myslím podařilo na 70%. Některé události nebyly dotaženy do konce. (Rozkódování nového kódu). V "bonusu" na DVD je velmi zajímavý rozhovor s Mikem JAGGREM, který byl jedním z hlavních producentů filmu.(2.12.2009)

• rikitiki

Průměrný film, který je navíc lživý, nebo minimálně zavádějící. Hlavní hrdina rozluštění kódu Enigma byl ve skutečnosti úplně jiný. Viz níže: Matematik Alan Turing patří k mužům, kteří měli největší podíl na vítězství Spojenců v druhé světové válce. Jeho země se mu odvděčila tím, že ho dohnala k sebevraždě. Turing v britském špionském centru Bletchley Park za války zkonstruoval stroj, který byl schopný prolomit kód německého šifrovacího stroje Enigma. Spojenci tak mohli číst důležité nacistické depeše. Veřejného uznání se ale Turing nikdy nedočkal. O svém úspěchu nesměl promluvit, aby neprozradil důležité tajemství. Dočkal se naopak veřejného odsouzení. To když vyšlo najevo, že je homosexuál, což byl ve Velké Británii na začátku padesátých let trestný čin. Dostal na výběr: buď půjde na rok do vězení, nebo se podrobí chemické kastraci. Turing si vybral druhou variantu. Celý rok pak dostával dávky hormonu, což mu způsobilo řadu zdravotních problémů. Turing nakonec propadl depresím a v roce 1954 se otrávil kyanidem. /// zdroj: Internet///(22.1.2010)

• sharky

Neuvěřitelně překombinované, tak že jsem se v ději úplně ztratil. Aptede, natoč radši zase nějakou bondovku!(16.8.2005)

Zezačátku trošku zdlouhavé, ale jak začnou kolečka do sebe zapadat, tak se vyklube velmi dobrý scénář. Možná by z něj lepší režisér vycucnul víc, ale i takhle to nebylo vůbec špatné. Velmi dobrý výkon podává tradičně Kate Winslet, ale především Dougray Scott v hlavní roli.(6.5.2003)

Dozajista lehce podhodnocený snímek ze zákulisí druhé světové války, který popisuje práci dešifrantů, kteří se tehdy snažili prolomit kód enigmy. Není to ale jen o samotném dešifrování, ale i o vnitřních vztazích mezi dešifranty. Trochu zde zanechal vliv britské tvorby, takže se snímek zdá být na první pohled nudný. Jak se ale postupně dostáváme hlouběji a dál v příběhu, najednou vše začíná nabírat rychlý spád. Asi bych dal nejraději 3 a 1/2*, ale přimhouřím oko a vylepším nižší hodnocení filmu, který se mi zdá jako nadprůměrný, díky precizním hereckým výkonům, dobrému scénáři a především Kate Winslet. Vřele doporučuji 75%(13.10.2010)

• - Kate Winslet byla během natáčení těhotná, kvůli čemuž došlo k zásahu do scénáře a otěhotněla také její postava Hester Wallace. (ImNotThere)

• - Hester Wallace (Kate Winslet) si počas filmu celkovo 16-krát napraví okuliare. (U_S_O)

• - Ide o posledný film skladateľa Johna Barryho. (U_S_O)