• Německo

Enigma - Das Geheimnis

Romantický / Thriller

Velká Británie / USA / Německo / Nizozemsko, 2001, 119 min

Dozajista lehce podhodnocený snímek ze zákulisí druhé světové války, který popisuje práci dešifrantů, kteří se tehdy snažili prolomit kód enigmy. Není to ale jen o samotném dešifrování, ale i o vnitřních vztazích mezi dešifranty. Trochu zde zanechal vliv britské tvorby, takže se snímek zdá být na první pohled nudný. Jak se ale postupně dostáváme hlouběji a dál v příběhu, najednou vše začíná nabírat rychlý spád. Asi bych dal nejraději 3 a 1/2*, ale přimhouřím oko a vylepším nižší hodnocení filmu, který se mi zdá jako nadprůměrný, díky precizním hereckým výkonům, dobrému scénáři a především Kate Winslet. Vřele doporučuji 75%(13.10.2010)

Lákavé téma, pomalejší rozjezd, ale spolehlivě udržované napětí, slušně vystavěný scénář, výborná Kate Winslett a několik opravdu napínavých scén. Taková pro mě byla Enigma, mix romantiky, válečného dramatu a špinonážního thrilleru na jedno použití.(2.8.2011)

Škoda, že tvůrci nevyužili tak kvalitní námět, jako je německá mašinka Enigma. Kdyby byl film čistě válečný (= víc prostoru mohl dostat střet zásobovacího konvoje a německých ponorek, šifrování a rozšifrovávání, taktické a strategické akce obou stran atd. atd.) a nedostal se do romantické polohy, asi by také hodnocení vypadalo jinak. Takhle jsou to průměrné 3* za romantiku na pozadí II. světové, kterých již byly natočeny tisíce (i když na druhou stranu musím chtě nechtě přiznat, že tahle romantika má aspoň hlavu a patu a docela příjemně se na ni kouká).(23.10.2004)

Války se už dávno nevyhrávají kvůli převaze zbraní nebo lidského potenciálu, nýbrž zásluhou získaných informací. Nejcennější informace je ta, o které nepřítel netuší, že by ji někdo mohl získat. Proto existují kryptografové a v případě tak složitého zařízení jako je Enigma, je nutné sestavit tým nejlepších luštitelů hádanek. Natěšený divák se už připravuje na hraní si kódy, luštění hlavolamů i na detektivní příběh a ve všech směrech přichází nečekané zklamání. Může totiž pouze pasivně sledovat přemýšlení analytiků bez možnosti taky se trochu vytáhnout vyřešenou osmisměrkou v klingonštině. Navíc padouch se svým okatým proklamovaním lásky k hlavnímu hrdinovi prozradí hned v první vteřině pobytu na plátně, což na napínavosti podívané rozhodně nepřidá.(26.5.2009)

Velmi zajímavý snímek, který asi ze začátku příliš nezaujme, ale pak si postupně diváka začne získávat a na konci už jej má takřka zcela v hrsti. Vše se to odvíjí od scénáře, jenž svou zdánlivě složitou zápletku odkrývá postupně a pomalu, jako by si chtěl autor vychutnat divákovy reakce na jednotlivé situace a nová zjištění. Velmi dobré je herecké obsazení. Dougray Scott sice nepůsobí jako výrazná osobnost, ale dokázal svou roli ztvárnit věrohodně a spolu s Kate Winslettovou vytvořili sympatický pár, jenž na plátně působí zcela přirozeně.(14.7.2003)