• Německo

Enigma - Das Geheimnis

Romantický / Thriller

Velká Británie / USA / Německo / Nizozemsko, 2001, 119 min

Slušne napísaný scenár so zaujímavou krimi zápletkou na pozadí špionážnych spravodajských hier 2. sv. vojny. Lepšiemu hodnoteniu mi však bráni veľmi zdĺhavý začiatok a sterilné spracovanie. Nič, vrátane réžie, hercov, dramatizácie a emotívnej stránky sa tu nevymyká priemeru. Chcelo to lepšiu réžiu, kameru, strih, hudbu a možno by som vymenil aj pár hercov. Vlastne okrem Kate Winslet a N. Coster-Waldau ma z nich výraznejšie neoslovil nikto. 60/100(17.3.2016)

Knižná predloha je priemerná a aj keď to nie je žiadny zázrak, mal som z nej oveľa viac ako z filmu. Na jedno pozretie sa však film hodí. Na mňa pôsobil príliš televízne. 60%(19.3.2008)

Vynikajúca Kate Winslet, okúzľujúca Saffron Burrows, deprimujúca, no veľmi pekná hudba Johna Barryho a mierne zasadená romantika do prvej polovice filmu sú nepochybne jediné aspekty, ktoré ma prinútili snímku dopozerať.(29.10.2007)

Snaha a dobrý nápad je cítit, ale výsledek je někde v půlce cesty, což je velká škoda. Mohlo tu jít o pořádný špionážský film z 2WW.(21.6.2005)

(pozor, možné spoilery!!!) Dougrayho Scotta môžem, aj keď sa správa ako naivná kocka, čo nedávno objavila sex vďaka rafinovanej blondínke, ktorá hrá na príliš veľa strán. Keď sa ho prefíkaná sexica zbaví, on sa zrúti, pričom tesne predtým by kľudne vymenil všetky vojenské tajomstvá sveta za jedno blonďavé ohanbie. A že v hlave zopár takých tajomstiev má! Kate Winslet je takisto moja slabosť a Jeremy Northam sa narodil pre role slizkých záporákov. Plus sympaťák Tom Hollander vo vedľajšej roli a cameo Anne-Marie Duff ako sladké čerešničky. Všetkým im to veľmi svedčí a i keď mám nejaké výhrady voči scenáru, ako celok mi Enigma spravila jedno príjemné filmové popoludnie :-)(2.9.2008)