• Německo

Enigma - Das Geheimnis

Romantický / Thriller

Velká Británie / USA / Německo / Nizozemsko, 2001, 119 min

Scénář: Tom Stoppard .. Bletchley Park - nejutajovanější místo během druhé světové války i dlouze po ní. Místo, které významně ovlivnilo chod války. Místo, kde se mimo první hackerské práce odehrávají i drama zrad, intrik, lásek.. Slabší rozjezd a celkové poklidné tempo je kompenzováno napínavou druhou polovinou snímku, přesto konec nenaplňuje mnohé očekávání. Přes slibné téma - kódovací stroj Enigma a producentské ambice Micka Jaggera - snímek nedostál svým možným ambicím.(5.2.2006)

Lákavé téma, pomalejší rozjezd, ale spolehlivě udržované napětí, slušně vystavěný scénář, výborná Kate Winslett a několik opravdu napínavých scén. Taková pro mě byla Enigma, mix romantiky, válečného dramatu a špinonážního thrilleru na jedno použití.(2.8.2011)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $4,301,582Tržby Celosvetovo $15,705,007║ Kódovací systém Enigma bol jeden z najznámejších strojov na šifrovanie cez 2.svetovú vojnu, a práve v tomto príbehu sa rozvinú konšpirácie okolo agendy, zamerané na získavanie vtedajších tajných informácii. /70%/(20.5.2007)

Dozajista lehce podhodnocený snímek ze zákulisí druhé světové války, který popisuje práci dešifrantů, kteří se tehdy snažili prolomit kód enigmy. Není to ale jen o samotném dešifrování, ale i o vnitřních vztazích mezi dešifranty. Trochu zde zanechal vliv britské tvorby, takže se snímek zdá být na první pohled nudný. Jak se ale postupně dostáváme hlouběji a dál v příběhu, najednou vše začíná nabírat rychlý spád. Asi bych dal nejraději 3 a 1/2*, ale přimhouřím oko a vylepším nižší hodnocení filmu, který se mi zdá jako nadprůměrný, díky precizním hereckým výkonům, dobrému scénáři a především Kate Winslet. Vřele doporučuji 75%(13.10.2010)

Tento film mne zaujal i naproti faktu, že jsem v zásadě vlastně tuto šifru zcela úplně nerozluštila. Samotný děj okolo Enigmy je poměrně složitý a člověk se v něm může ztrácet, s lehkou neschopností pochopení, oč vlastně jde. Ostatní části dotvářející tento snímek jsou nenáročné a příjemné, též za význačné podpory herců, a v hlavní řadě Kate Winslet, která dokáže každý film, v němž se objeví, dokonale rozjasnit.(22.1.2010)