poster

Enigma

 • Velká Británie

  Enigma

 • Německo

  Enigma - Das Geheimnis

 • Slovensko

  Enigma

Romantický / Thriller

Velká Británie / USA / Německo / Nizozemsko, 2001, 119 min

 • misterz
  ***

  Slušne napísaný scenár so zaujímavou krimi zápletkou na pozadí špionážnych spravodajských hier 2. sv. vojny. Lepšiemu hodnoteniu mi však bráni veľmi zdĺhavý začiatok a sterilné spracovanie. Nič, vrátane réžie, hercov, dramatizácie a emotívnej stránky sa tu nevymyká priemeru. Chcelo to lepšiu réžiu, kameru, strih, hudbu a možno by som vymenil aj pár hercov. Vlastne okrem Kate Winslet a N. Coster-Waldau ma z nich výraznejšie neoslovil nikto. 60/100(17.3.2016)

 • T2
  ****

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $4,301,582Tržby Celosvetovo $15,705,007║ Kódovací systém Enigma bol jeden z najznámejších strojov na šifrovanie cez 2.svetovú vojnu, a práve v tomto príbehu sa rozvinú konšpirácie okolo agendy, zamerané na získavanie vtedajších tajných informácii. /70%/(20.5.2007)

 • rikitiki
  **

  Průměrný film, který je navíc lživý, nebo minimálně zavádějící. Hlavní hrdina rozluštění kódu Enigma byl ve skutečnosti úplně jiný. Viz níže: Matematik Alan Turing patří k mužům, kteří měli největší podíl na vítězství Spojenců v druhé světové válce. Jeho země se mu odvděčila tím, že ho dohnala k sebevraždě. Turing v britském špionském centru Bletchley Park za války zkonstruoval stroj, který byl schopný prolomit kód německého šifrovacího stroje Enigma. Spojenci tak mohli číst důležité nacistické depeše. Veřejného uznání se ale Turing nikdy nedočkal. O svém úspěchu nesměl promluvit, aby neprozradil důležité tajemství. Dočkal se naopak veřejného odsouzení. To když vyšlo najevo, že je homosexuál, což byl ve Velké Británii na začátku padesátých let trestný čin. Dostal na výběr: buď půjde na rok do vězení, nebo se podrobí chemické kastraci. Turing si vybral druhou variantu. Celý rok pak dostával dávky hormonu, což mu způsobilo řadu zdravotních problémů. Turing nakonec propadl depresím a v roce 1954 se otrávil kyanidem. /// zdroj: Internet///(22.1.2010)

 • blackrain
  ****

  Enigma byl přenosný šifrovací stroj používaný k šifrování a dešifrování tajných údajů. Šifru již začátkem 30. let prolomili polští kryptoanalytici. Po obsazení Polska Německem navázali na jejich práci kryptoanalytici z Británie, kteří po celou dobu 2. světové války úspěšně četli tajné depeše nepřítele. První vojenskou verzi dostalo německé námořnictvo. Velmi dobře využívána u ponorek. Počet vyrobených strojů se odhaduje zhruba na 100.000. Já tak ráda zabíhám do historie a hrabu se v ní s ještě větší chutí. Enigma si totiž o to přímo řekla. Kate Winslet a Dougray Scott předvedli velice dobré výkony. Na oba zmiňované se tak dobře kouká. Zajímavý a napínavý snímek. Filmy z 2. světové války totiž nemusí nutně být jen o střílení,bombardování a koncetračních táborech, mohou divákovi nábídnout mnohem víc a to se Enigmě slušně podařilo.(27.3.2009)

 • ripo
  ***

  Téma filmu (tajomstvo dešifrovania najdokonalejšieho šifrovacieho stroja v dejinách - nemeckej Enigmy) určite zaujme každého, kto má rád žáner - špionážny film. Možno som práve preto od toho snímku očakával oveľa viac, ako som dostal. Približne polovica sa venovala citovo-romantickému vzťahu hlavného predstaviteľa k opačnému pohlaviu a zvyšok bol nasmerovaný k samotnej Enigme a problému s jej dešifrovaním na jednej konkrétnej vojenskej akcii .... Škoda, tú romantiku by som skresal o 50 % ...(26.7.2003)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace