• Německo

Enigma - Das Geheimnis

Romantický / Thriller

Velká Británie / USA / Německo / Nizozemsko, 2001, 119 min

Celkom chytrý thriller, miestami možno zbytočne komplikovane vyrozprávaný, ale snahu uprieť nemožno. Toho napätia sa dalo do filmu preniesť určite viac, ale musím pochváliť hudbu J. Barryho, ktorá bola možno pre tento film až príliš dobrá. Navyše je tak rozpoznateľná, že som skladateľa uhádol bez toho, aby som vopred vedel, kto hudbu zložil. Slušný výkon D. Scotta, K. Winslet sa skôr iba tak vezie. 60%.(4.4.2013)

• bouncer

Dosti nudné...řekl bych, že si tento snímek hraje na víc než ve skutečnosti je - průměrné drama z druhé světové války, které není moc zajímavé.(15.2.2004)

Zezačátku trošku zdlouhavé, ale jak začnou kolečka do sebe zapadat, tak se vyklube velmi dobrý scénář. Možná by z něj lepší režisér vycucnul víc, ale i takhle to nebylo vůbec špatné. Velmi dobrý výkon podává tradičně Kate Winslet, ale především Dougray Scott v hlavní roli.(6.5.2003)

Ne moc záživná, ale slušně natočená rutina. To napětí a gradace mě zklamalo, čekal jsem od toho špionážního pozadí větší náboj. Herci slušní, ale u nikoho si ani teď po zhlédnutí filmu nevzpomenu an něco zapamatovatelného. Tak je to i s celým filmem. Nejvýraznější dojem zanechal Jeremy Northam. Ačkoliv téma je pěkné, plné potenciálu, tak zpracování je prakticky příliš suché až televizní. Výprava byla zajímavá, přestože to byla hlavně kostýmovka, dobu jsem jim příliš nevěřil. Hlavní postavě jsem příliš nefandil, takový nepříjemný inteligent bojující (přeneseně) na mnoha polích, ale ponejvíce se svými vlastními démony. Film na jedno podívání a rychlé zapomenutí. Pokud to mělo být něco jako pocta šifrantům, kteří se na tom všem podíleli, tak podle mého názoru ne příliš povedená pocta. 6/10(1.9.2013)

• rikitiki

Průměrný film, který je navíc lživý, nebo minimálně zavádějící. Hlavní hrdina rozluštění kódu Enigma byl ve skutečnosti úplně jiný. Viz níže: Matematik Alan Turing patří k mužům, kteří měli největší podíl na vítězství Spojenců v druhé světové válce. Jeho země se mu odvděčila tím, že ho dohnala k sebevraždě. Turing v britském špionském centru Bletchley Park za války zkonstruoval stroj, který byl schopný prolomit kód německého šifrovacího stroje Enigma. Spojenci tak mohli číst důležité nacistické depeše. Veřejného uznání se ale Turing nikdy nedočkal. O svém úspěchu nesměl promluvit, aby neprozradil důležité tajemství. Dočkal se naopak veřejného odsouzení. To když vyšlo najevo, že je homosexuál, což byl ve Velké Británii na začátku padesátých let trestný čin. Dostal na výběr: buď půjde na rok do vězení, nebo se podrobí chemické kastraci. Turing si vybral druhou variantu. Celý rok pak dostával dávky hormonu, což mu způsobilo řadu zdravotních problémů. Turing nakonec propadl depresím a v roce 1954 se otrávil kyanidem. /// zdroj: Internet///(22.1.2010)

• - Ide o posledný film skladateľa Johna Barryho. (U_S_O)

• - Ve scéně, kdy Hester Wallaceová (Kate Winslet) dekóduje seznam polských obětí, je možná všimnout si jména Zygalski. Henryk Zygalski byl polský matematik, který se významně zasloužil o prolomení kódu Enigma. (MIGHTTREE)

• - V jedné scéně Tom ťuká tužkou na desce stolu. Nejde o bezmyšlenkovité jednání, morseovkou vyťukává jméno ''Claire''. (ImNotThere)