• Německo

Enigma - Das Geheimnis

Romantický / Thriller

Velká Británie / USA / Německo / Nizozemsko, 2001, 119 min

Dozajista lehce podhodnocený snímek ze zákulisí druhé světové války, který popisuje práci dešifrantů, kteří se tehdy snažili prolomit kód enigmy. Není to ale jen o samotném dešifrování, ale i o vnitřních vztazích mezi dešifranty. Trochu zde zanechal vliv britské tvorby, takže se snímek zdá být na první pohled nudný. Jak se ale postupně dostáváme hlouběji a dál v příběhu, najednou vše začíná nabírat rychlý spád. Asi bych dal nejraději 3 a 1/2*, ale přimhouřím oko a vylepším nižší hodnocení filmu, který se mi zdá jako nadprůměrný, díky precizním hereckým výkonům, dobrému scénáři a především Kate Winslet. Vřele doporučuji 75%(13.10.2010)

Velmi zajímavý scénář, který smysluplně využívá historických faktů k vytvoření reálné fikce. Film je tak trochu zdlouhavý, nicméně výkony zúčastněných to dost zachraňují.(1.8.2003)

Nečekejte mrazivý špionážní thriller, jedná se víceméně o napínavou detektivku s překvapivými zvraty, která je opředená nitkami špionáže, tajných šifer, dobrodružství i romantiky. Je zasazená do doby druhé světové války - tím pádem obsahuje reálné historické prvky. Mě se dílko líbilo - žádné zklamání.(24.3.2015)

Lákavé téma, pomalejší rozjezd, ale spolehlivě udržované napětí, slušně vystavěný scénář, výborná Kate Winslett a několik opravdu napínavých scén. Taková pro mě byla Enigma, mix romantiky, válečného dramatu a špinonážního thrilleru na jedno použití.(2.8.2011)

Pfu, s časti ma to bavilo, pretože je to s obdobia fúzatého Adolfa, ktorý vedel ukázať svojou pravačkou smer, ale príbeh mi tak strašne v tejto forme nesadol, až ma štvalo o čo prichádzam, pretože filmov o Enigme nie je veľa. Kate Winslet skvelá, ale inak ma to nedokázalo patrične zaujať a už vôbec nie strhnúť. 65% - 3*(23.11.2015)

• - Postava Thomase Jericha je založena na skutečném matematikovi Alanu Turingovi, který kód Enigma rozluštil. (MIGHTTREE)

• - Ve scéně, kdy Hester Wallaceová (Kate Winslet) dekóduje seznam polských obětí, je možná všimnout si jména Zygalski. Henryk Zygalski byl polský matematik, který se významně zasloužil o prolomení kódu Enigma. (MIGHTTREE)

• - Kate Winslet byla během natáčení těhotná, kvůli čemuž došlo k zásahu do scénáře a otěhotněla také její postava Hester Wallace. (ImNotThere)