Čanto cutaeru

• Japonsko ちゃんと伝える (více)
všechny plakáty

Príbeh je o chlapíkovi Shirovi (Akira), ktorého otec má rakovinu. Pri pravidelných návštevách v nemocnici si nechá urobiť vyšetrenie a dozvedá sa smutnú správu, že má tú istú chorobu ako otec, ale v oveľa horšom štádiu. Obaja si sľúbili, že podniknú veľký výlet a pôjdu na ryby. Podarí sa Shirovi dodržať sľub, ktorý dal svojmu otcovi? (sochoking)

*CARNIFEX*

Shiro je mladík, ktorý žije so svojou matkou v jednej domácnosti. Spoločne, denno denne, navštevujú jeho otca, bývalého futbalového trénera, ktorý je z dôvodu rakoviny žalúdka, hospitalizovaný v neďalekej nemocnici. Jedného dňa, podstúpi Shiro rovnaké vyšetrenie, akým si prešiel aj jeho otec. Verdikt výsledkov je tragický. Shirovi zisťujú rovnakú chorobu, len vo vážnejšom, pokročilejšom štádiu. Nakoľko si uvedomuje okolnosti, rozhodne sa, že otcovi splní dávny sen. Zájsť spoločne na ryby, k jazeru Kurena. Sonov spôsob prejavu emócii v snímkoch je vždy veľmi špecifický. V prvej polovici som mal pocit, že nesledujem jeho tvorbu. Film mi prišiel veľmi "obyčajný". Až v záverečnej polhodine, v určitých pasážach, vidieť črty jeho práce. Napriek tomu, že ma myšlienka vykreslenia vzájomného vzťahu medzi otcom a synom zaujala, nedokážem vysvetliť prečo, no mňa "Be Sure to Share" mimoriadne citovo nezasiahol. ()

KlonyIlony

Na Sona film vpravdě velmi civilní. Dedikace na konci filmu asi svědčí o nějakých osobních pohnutkách, proč udělal odbočku od svého radikálního stylu. Sono si zaslouží uznání za to, že se ve filmu dokázal vypořádat s tématem terminálního onemocnění bez upadnutí do pathosu - klišovité momenty někde hraničící s trapností mají vždy svoji pointu. Docela ale po shédnutí tohoto filmu chápu, proč Sono v jednom rozhovoru prohlásil, že pokaždé, když se pokouší natočit něco vážného, z toho vyjde komedie. Tento film není komedie jenom díky režisérově talentu. Uznání si zaslouží také nelineární způsob vyprávění, který nese Sonův rukopis. ()

muti

celkom dost poomielana tema, ktora ani tu neprinasa nic nove. posmrtne vykonavanie slubov s priamociarim dejom. dufal som, ze Shion Sono prinesie nieco nove, avsak jedna "sonovka" prichadza ku koncu ked nastava cas plnenia slubov. film bol ale venovany otcovi, takze experimenty a jpn weirdness idu bokom ()

ScarPoul

Kto by to do tvorcu perverzných a satirických filmov povedal? Myslím, si že vôbec nikto. Šion Sono je totiž režisér mnohých kvalít. Rúca mnohé zaužívané normy a pravidlá a nebojí sa prekračovať hranice únosnosti a korektnosti. Vyzdvihuje sociálny aspekt celej Japonskej spoločnosti - z tej odvrátenej strany a pritom dokáže byť emotívne vyčerpávajúci a zároveň zábavný. Be Sure to Share je pomalý, tichý a v konečnom dôsledku realisticky zobrazený príbeh mapujúci vzťah otca a syna v provinčnom mestečku, kde obidvaja trpia rovnakou zákernou chorobou. Smrť je nevyhnutná. Vysporiadanie sa s ňou a zdieľanie okamihov vo svojom živote s ostatnými už nie. A aj otec aj syn sa to snažia zmeniť. Otcovi to ide ťažšie a syn sa snaží zo všetkých síl. Film nespadá do samoúčelnosti. Nevydiera a je po mnohých stránkach príjemný. Tí čo čakajú ďalší perverzný nárez budú sklamaný. Tí, ktorý ale zbožňujú jednoduché príbehy, uveriteľné herecké výkony a peknú myšlienku zabalenú v jednoduchšom obale, si túto krátku cestu do života jednej rodiny užijú. Je to jeden z tých filmov, ktorý bez najmenších pochýb potvrdzuje že je Sion Sono veľký režisér a tvorca. A jedna z najkrajších pôct akú môže od syna otec dostať. ()

Madsbender

Jitensha toiki po 10 rokoch, umiernene, spoločensky sporiadane a príjemne civilne. Ale čo si budeme hovoriť, jediným pojítkom s Jitensha toiki sú mená hlavného hrdinu a jeho priateľa Keitu, ktorí boli vo filme z roku 1991 nerozlučnými priateľmi a spolužiakmi na strednej škole. Tu sa príbeh točí okolo mladého, dávno dospelého muža, ktorého s otcom spája nevyliečiteľná choroba. Ak čakáte depresívny zážitok tak, ako ho navodzuje obsah, nedočkáte sa. Film je totiž vo svojej podstate príjemný, nebojí sa odľahčiť, ale na druhú stranu si udržiava dôstojnosť. Sentimentálnosť a pátos ustupujú do úzadia, resp. možno s výnimkou jednej scény blízko záveru filmu prakticky ani nejestvujú. A to je jedine dobre. Film si plynie pomalým, pohodovým tempom, je kvalite obsadený a výborne ozvučený, čo z neho robí ideálny film na odpočinkové poobedie (alebo večer po dlhom dni). Je to pekné, nedecimujúce a reálne. Čo viac chcieť? Od Sona, režiséra bizarných úletov, rafinovaných hororov a spoločensky kritických komorných drám, rúcajúcich tradičné rodinné a morálne hodnoty, snáď nič. Len dodám, že ma ten chlapík neprestáva udivovať. Čakal som civilnosť, ale toto bolo omnoho viac, ako som dúfal. 80% ()