Underworld: Probuzení

Underworld: Awakening

Underworld: Prebudenie

Akční / Fantasy / Horor

USA, 2012, 85 min

Člověk vidí malou holku a ženu bojovnici a snad mimovolně si vzpomene na Cameronovy Vetřelce... Dobře, není to žádná bomba, ale v rámci žánru se mi to opravdu líbilo. Někomu chybí charismatický Speedman, mě ale více zajímá Kate Beckinsalová. A nutno řící, že latexový kostýmek jí stále padne a její bojové kreace snad i o něco zdrsněly. Dobrá kamera, velmi zdařilé triky, krvavé bitky, kdy krev ohazuje v gejzírech plátno/obrazovku, honičky, příšeří a nezbytné modré zabarvení. Střet odvěkých nepřátel je krvavý a místo přerostlých upírů zde máme monstrózního lykana. Stačí vypustit myšlení a jen sledovat. Jak vozík na horské dráze prosvištíte až do konce a netřeba se pozastavovat nad tím, zda-li prostřelením podlahy výtahu se lze zachránit.(7.10.2012)

Nočních můr z trojky mě to sice nezbavilo, i přesto užil jsem si nový podsvěťák užil na maximum.(19.1.2012)

Milovníci latexového fetiše jsou u vytržení a zbytek normálních diváků si klade jedinou otázku: zapaří se tentokrát zadek Kate Beckinsale v aplikovaném těsném outfitu, až z toho dostane lidově řečeno vlka? S případnou odpovědí si budeme muset počkat až do třeskutého finále v podzemních garážích, v druhém případě si lze zatipovat, ale hlavně na opravdového vlka, respektive vlkodlaky, přijde taky řada a bude jich hodně, i když vzhledově budou odkazovat na klasické béčkoidní opusy, ten hlavní z nich pobaví vzhledem metalového zpěváka. Jistě si také většina příznivců této tetralogie kladla častou otázku o čem zase příběh bude, a jestli už notně vyvařená série má ještě, co nabídnout k pokoukáníčku. A i když se velká originalita nekoná, nelze film jednoznačně odsoudit za nedostatek invence. Tím hlavním pokoukáníčkem je přece do latexu oděná, na mikádo střižená a modrými čočkami opatřená hlavní představitelka a nová režisérská dvojice se nijak netají se svojí obsesí k ní. Kate ve zpomalených záběrech střílí, běhá, skáče několik metrů do dálky i výšky, zpomaleně si obléká i vojenský kabát (!), na co jí byl, to nevím, a kdyby to šlo a záleželo jen na režisérské chuti, tak by to ti dva asi nejraději celé natočili ve zpomalených záběrech. Obsese upíří představitelkou je zjevná a nic se nemá přehánět, ale postupně to opadalo, i když to úplně nezmizelo. Občas jsem se přistihl ve snaze zjistit, jestli Kate po té odmlce nekyne zadek. Nekynul. Dále mě zajímalo, jak na tom film bude s akcí, a tady bych viděl největší přednost čtvrtého dílu. Na akci se staví, je kvalitní, nápaditá a efektně nasnímaná. Co naopak tento díl nedokáže navodit, je nějaké napětí anebo v divákovi vzbudit zájem o osud postav, kterých přibylo. Vedle Kate hledající po celou dobu svého milovaného Michaela, je to také jedna holčička, která je zdrojem informací o nekalých pokusech jedné korporace, a kterou je třeba chránit, ale takový motiv byl k vidění často i v jiných hororech, a také dámy potěší sympatický hodný upír Theo James a záporáci byli celkem ok. Pozornost je ale stejně strhávána na Kate Beckinsale a ostatní postavy jsou tady jaksi do počtu, protože dá rozum, že ona celé to sama odehrát nemohla. Když bych si měl po skončení filmu vybavit někoho výraznějšího než je právě ona, tak je to zhola nemožné, ale rozhodně to není tím, jak dobře hrála, ale jak byla "nastajlovaná". Je celkem jasné, že bez ní je série ztracená a s ní postupně nabírá na síle a má stále relativně, co nabídnout. Nevadilo mně, jak kamera pokaždé zbožně sklouzla po jejím fitness tělíčku a mnozí si stěžovali, jak trojka bez ní stála za vyliž kotel. Máme ji zpět, ještě latexovější než kdy předtím, tak si nestěžujme a berme co je. Zarážející je snad velmi skromná délka filmu, ale už dlouho se mně nestalo, aby mně film v kině tak raketově utekl. A jestli se nakonec Kate zapařil zadek, to se mně zjistit nepodařilo. 100%(5.2.2012)

Díky velmi příjemné stopáži jsem se výborně bavil a to v téhle sérii je asi to hlavní. Kate Beckinsale byla v oblečku opět neuvěřitelně sexy a o tohle tady přece jde ne ? Navíc se mi opět líbili akční scény a tajemné prostředí města. Snad bude další díl stejně kvalitní.(16.5.2012)

Průzračně čistá, tupá videohra, kde špatné triky již zcela evidentně jsou záměrem a stylizací, stejně jako, v poslední době velmi častá "krátká herní doba"... Ultimátní nátřesk od začátku až do konce, tupý, bezzubý ale zatraceně zábavný :))(27.7.2012)

• - „Zpočátku byl Underworld koncipován jako trilogie," prozradila Kate Beckinsale a pokračuje: „Podobně jako většina lidí tak i já mám mírně alergie na číslo čtyři za názvem filmu, protože to většinou znamená, že je to…“ (Sufferer)

• - Ve scéně, kdy dá Olivia (Catlin Adams) napít Eve (India Eisley) ze svého zápěstí, teče Eve krev i po bradě. V dalším záběru má však krev na bradě zcela jinou podobu než předtím. (Geriel)

• - Jedná se o první snímek filmové série, který se neodehrává v Evropě, ale v Americe. (korbitch22)