Underworld: Probuzení

Underworld: Awakening

Underworld: Prebudenie

Akční / Fantasy / Horor

USA, 2012, 85 min

Underworld je pre mňa jedna s tých slabších sérii, ktorá ma ale stále baví. Čakal som od tohto švédskeho dua a zároveň od štvrtého pokračovania fakt sračku v 3D. Práve preto som nešiel ani do kina. Film som ale asi až príliš podcenil. Underworld: Awakening je jedno s tých pokračovaní, ktoré neprinesú nič nové, ale v akciách sú celkom fajn a do série stále celkom dobre zapadajú. Akcii je tu fakt veľa, stopáž je krátka takže moc nuda nehrozí. Na druhú stranu čo sa týka hercov a postav, tak je to oproti predošlým filmom bieda a záporáci mi prídu celkom slabý a digitálny Lykani sú miestami dosť odfláknutý. Čo sa týka príbehu, tak je to fakt bieda a len ďalšia neuzavretá kapitola v ktorej sa strieľa viac ako v Rambovi II. Aj keď je to pre mňa asi najslabší Underworld, rozhodne sa na to dá pozerať. 65% - 3*(19.4.2012)

Je to celkom dobrý akčný horor, ktorý je už štvrtým dielom tejto vydarenej série. Má veľmi dobrý príbeh o časoch blízkej budúcnosti, kedy ľudstvo odhalilo prítomnosť upírov aj lykanov a tak ich začalo hromadne vyhubovať a Selene, skvelá upírska bojovníčka prišla pri akcii o svoju lásku a bola zajatá a zmrazená. A keď sa po rokoch prebudí, zistí, že má dcéru a oba druhy už ani zďaleka nie sú tak mocné ako bývali a tak spojí sily s upírskym bojovníkom a schopným detektívom, aby zastavili mocnú organizáciu, ochránili jej dcéru a postavili sa proti lykanom. Spracovanie na mňa ale pôsobí až príliš rozporuplne, kladom je, že film je až mimoriadne dynamický, stále sa niečo deje a v kombinácii s veľmi krátkou dĺžkou tu nie je možnosť nudiť sa, ale zároveň celá táto tématika má v sebe veľký potenciál a hlavne v tomto diely, kde je už do toho vyrazne zapojené aj ľudstvo, ale tu pre dej nezostalo takmer žiadne miesto, čo je rozhodne škoda. Akcie je tu dosť a je aj celkom vydarená. Je dobre natočená a aj slušne krvavá, síce chýbajú nejaké nezabudnuteľné momenty alebo nápady a ani tie efekty nie sú tak dobré, ako by mohli, ale je to ten typ, ktorý mi v tejto sérii plne vyhovuje, likvidačná, kde protivníci umierajú po desiatkach od začiatku až do konca. Ani sa nedá vybrať to najlepšia, všetka akcia ma bavila a dokonca je tu aj slušná automobilová naháňačka, ale najlepšie sú akcie s ozbrojenými ľuďmi. Herecké obsadenie sa mi páči, opäť výborná kate Beckinsale v hlavnej úlohe a aj zaujímavé vedľajšie a záporné postavy ako Theo James, Michael Ealy, Charles Dance a Stephen Rea. S réžiou som spokojný, pre tento typ filmu je úplne ideálna a aj technická stránka je celkom slušná, len tie efekty sú miestami slabšie, ale nie až tak, aby to viac prekážalo. Určite som spokojný, je to príjemná akčná zábava, ktorú si rozhodne ešte pozriem, ale chcelo by to aj viac priestoru venovať príbehu, aspoň ako v predchádzajúcich dieloch. A nový diel by som si určite nenechal ujsť, táto séria má stále veľký potenciál. 75%(17.2.2012)

|85%| Pro mě doposud nejlepší část série. A to jsem se k ní vrhl teprve nedávno. První film – solidní start. Dvojka a trojka – výrazně slabší, ale furt stravitelné jednorázovky na oddychové shlédnutí. Takže ještě jednou, tato čtyřka je u mě paradoxně nejlepší. Zde mi to opravdu už připomnělo sérii Resident evil. Sice tu nejsou zombíci, ale jednak ženská hlavní hrdinka a jednak to, že tu máme už trochu přeakčnělou akci. Hrdinka, co dokáže snad vše. U RE mi tyto dva prvky stačí, zde mě bavil i příběh – což je zde o to lepší. Vidím tu velký potenciál, proto si myslím, že ještě vznikne více pokračování. V prosinci nás v kinech samozřejmě čeká pátý film Underworld: Krvavé války. Takže ještě k tomuto. Od začátku má film vysoké tempo, furt se tu něco děje, akce střídá jednu akci za druhou. Je výborně natočena, má dost dobrých nápadů, příběh je tu hodně silný, zajímavé postavy, krom skvělé K.Beckinsale mě tu zaujali třeba i Theo James či Michael Ealy. Hudba se tu dost vylepšila. Jedině bych tu trochu vytknul to oživování či scénu, kdy určitá postava vstane z mrtvých. Tu je určitá přehnanost, ale nějak extra mě to netrápilo. Téměř jsem dal plný počet hvězd, neuvěřitelné. Snad si podobnou úroveň udrží chystaná pětka či i další a další pokračování.(29.9.2016)

Napada me jen jedno - kurva to byla jizda. Zapomente na scenar, sceny davajici smysl nebo nejaky za zminku stojici herecky vykony. Tohle je o akci, o neprerusovany akci od zacatku do konce. Neuplyne totiz pet minut, kdy by se tu nemavalo vsemoznejma strelnejma zbranema nebo cimkoliv kovovym od seker, pres noze az po tyce. Neustale se to tu rube hlava nehlava, vsude cakaj hektolitry krve a je jedno, jesli jsou zrovna na scene vlkodlaci, upiri nebo lidi. Proste ultimatni jizda, s vcelku obstojnejma trikama (i kdyz vlkodlaci furt vypadaj lehce usmevne), tak akorat spomalovackama a akrobatickejma vychytavkama a samozrejme Beckinsale v super tesnym oblecku. Samozrejme je to becko jak hovado, navic se vetsinou odehravajici ve tme, ale ja si nemuzu pomoct, tahle 90 minutova jizda me perfektne bavila a nemam duvod davat nizsi hodnoceni.(20.2.2012)

Underworld - neskutočný zdroj nezastaviteľného, akčného prílivu v podaní krásnej, ale chladnej Kate Beckinsale, ktorá do tohto rozpútaného pekla úplne zapadla ako by bola zrodená pre tento boj. Tak ako v predošlých častiach aj teraz sa to hemžilo hororovo-akčnými modulmi dobre spracovaných lykanov a upírskej krásky Selene, v duchu pomsty a prežitia, ale chýbalo mi tam niečo nové, niečo čo by oddelilo a ponúklo novú chuť od starších verzií. Zmena režisérskeho postu nebola najlepšou voľbou, pretože nová zostava zvolila nesprávnu taktiku a ťažila len z oprášeného, starého potenciálu, ktorý im hasol pod rukami ako sviečka v prievane (vtiahnutie do deja príliš statického policajta, namiesto očakávania, že sa do boja zapojí aj oslobodený Michael nastalo ukončenie v zmysle ďalšieho pokračovania a privítal by som ešte lepšie vykreslenie akcií), čo sa následne odzrkadlilo na mojom hodnotení. Tak veľmi som sa na toto pokračovanie tešil, ale bohužiaľ nestálo to viac ako za 60%.(19.4.2012)

• - Jedná se o první snímek filmové série, který se neodehrává v Evropě, ale v Americe. (korbitch22)

• - Film měl režírovat autor prvních dvou dílů Len Wiseman, mimochodem manžel Kate Beckinsale. (LEGACY)

• - Natáčení probíhalo ve Vancouveru a jeho okolí. (Fildas)