• Dánsko

• Švédsko

Submarino

Dánsko / Švédsko, 2010, 110 min (SE: 100 min)

Jak už jsem onehdá vzpomínal u Zamrzlé země, u spousty severských filmů stačí pár prvních okamžiků a je vám jasné, že mít se jen o trochu hůře, udeptáte se k smrti. Nebo nevím jak ostatní, ale já osobně tyhle filmy strašně špatně nesu - ta neutěšenost, lokální produkce vás a umění navodit autentickou atmésféru vás dovedou pouze k rozcestí, kterou že ze zbraní si provrtáte kulku hlavou. Submarino není vyjímkou, hned z počátku dostaneta takový šok, že než se z něj vzpamatujete, hrdinové filmu se motaj v solidních životních průserech, ze kterých nevede moc cest a i když víte, že to asi moc dobře nedopadne, stále nedokážete odhadnou, jak se děj bude vyvíjet dál a hltáte každou minutu. Sociální drama / emotivní příběh / depka až na půdu. Troufáš si?(23.10.2014)

U tohoto filmu, nevím proč, mě napadlo porovnání současné dánské kinematografie s tou naší. Neřekl bych, že by měl Vinterberg bůhví jak lepší prostředky než naši tvůrci, ale vždycky se mu podaří natočit kvalitní drama, jehož vyznění, a to je celkem důležitý fakt, nekončí u hranic onoho státu, ale svou jakostí oslovuje diváka i za nimi. Vesměs mi u jeho filmů ani nepřijde, že bych sledoval něco z cizího prostředí. Nesnaží se tam vhánět nějaké národní rysy, jako to mají hojně ve zvyku třeba čeští tvůrci, ale systematicky buduje příběh, který má skutečnou hodnotu. Submarino je scenáristický debut Tobiase Lindholma, borce, který má opravdu co říct. A Vinterbergovi tyhle syrové hříčky padnou jako ulité. Sice to ve mně nezanechalo tak hlubokou stopu, abych šel s hodnocením na úplný vrchol piedestalu, ale tam, kde film trochu ztrácí po příběhové stránce, to bohatě kompenzují herecké výkony.(21.4.2013)

• mat.ilda

Propojení zoufalců do jedné velké beznaděje, v okaté snaze o co největší depresivní dopad, vzniklo jen pro první plán a nebylo podloženo živoucností existence, snímek, kde není místo pro sebemenší radost (i kdyby to mělo být, že se dnes půjdu opít jako Dán) na mě nemůže působit jinak, než nedůvěryhodně, čemuž ostatně napomáhalo i vyobrazení způsobů života (feťák s bytem jako klícka a paní na úklid, aniž bychom měli možnost zaznamenat jeho zdroje předtím, než získal hotovost na novou živnost??). A poselství? Jestli se nám pan Vintenberg snažil podsunout, že mizérie dětství nepodmínečně odsuzuje k živoření před vraždou, vězením a sebevraždou, tak alibisticky lhal a může být, že vzal naději těm životaschopným, stiženým podobným osudem... možná měl k filmu přibalit i návod s varováním, aby se vyhnul případným žalobám.(3.9.2013)

Feťák vychovávající dítě či alkoholička se třemi dětmi, to je prostě to pravé peklo. Psychologické drama staví na solidních hereckých výkonech obou hlavních protagonistů i poměrně silném scénáři. Ale od Vinterberga jsem prostě čekal víc (70%).(29.3.2015)

Len malá výtka, fuckt nepatrná chybička krásy. V celom filme som nepochopil, prečo kryl toho tlstého, nesympatického, úchylného srbského kokota Ivana ??!(21.11.2010)