Mrtvá společnost

(neoficiální název)
  • USA Dead Society
všechny plakáty

Dokumentární film Thomase Toivonena se dívá přímo na situaci, v níž se nyní nacházíme. A závěr? Jsme odepsaní/é! Masová technologická kultura zabíjí planetu a pokud chceme přežít, musíme se podívat na kořen problému. Ale také vyhnout se falešným řešením jako jsou například „zelené" technologie.
Film je založen na rozhovoru s Johnem Zerzanem, anarcho-primitivistickým filozofem a autorem, který naznačuje svůj pohled na problém s civilizací a co by jsme s tím mohli dělat. Podle něho posunem paradigmatu dosáhneme realitou a činy, ne myšlenkami. Avšak lidé musí mít k dispozici i nějakou alternativu.
(oficiální text distributora)

Dragoni

Po divácké stránce velmi nepříjemně natočený dokument, který v sobě shlukuje několik různorodých témat bez další návaznosti, které jsou uspořádané jak v chaosu audio-vizuálním tak i myšlenkovém. Environmentální hard core metal dokumentární horor, který ačkoliv by měl co sdělit, svou koncepcí prezentace spíše zájemce odežene. ()

whack

Stroj nedokáže cítit. Nikdy nebude hladový. Nikdy nebude žíznivý a nikdy nepotřebuje spát. Nikdy se nebojí, není šťastný ani smutný. Podle definice je mrtvý a společnost, která je postavena na strojích, je mrtvá společnost. Známy anarcho-primitivistický aktivista John Zerzan hovorí veľmi zaujímavo, jeho argumentom sa nedá oponovať, aj keď niektorí pravdu znášajú ťažko a radšej si ju nepriznajú: dnešný systém je sociálne, ekonomicky, aj ekologicky neudržateľný, jediná cesta je cez cestu späť. Pán Zerzan bohužiaľ prehliada dôležitý fakt, a to ten, že v ním ospevovaných predcivilizačných dobách (ca 9000 rokov dozadu) bolo na svete 5 miliónov ľudí. Teraz je ich viac ako tisíckrát viac a takmer všetci sú spätí so strojmi, sú na nich závislí. Nenásilná deindustrializácia a nenásilná decentralizácia je pri takejto mase závislákov nerealizovateľná. Je škoda, že problematika preľudnenia je u neho tabu. ()

Marek1991

Ja som zástanca technologického napredovania, ktoré ide ruka v ruke s ekologickou uvedomelosťou, pozerám sa nádejne na rozhodovanie ľudí pomocou priamej demokracie v zdrojovej ekonomike, vidím tam potenciál. Ten súčasný svet vnímam podobne ako tento dokument, proste konzum a hnanie sa dopredu, zyvšovanie produkcie, ziskov a všetkého možného len devastuje planétu a zabíja ľudí, avšak nemyslím si, že napríklad freeganstvo je správnou alternatívou, pretože len dojedá zvyšky, no nerieši príčinu, nie je to postavenie sa proti tej nadmernej produkcii a spôsobu obchodu s potravinami, ja radšej volím lokálne pozemky, pestovanie vlastných plodín, lokálne potravinové trhy, tým bojujete proti systému a nedojedáte často geneticky modifikované potraviny alebo inak upravované potraviny vyhodené z obchodov. Tento dokument stojí za to už len kvôli tomu, ako vám tu ukážu, ako založiť oheň, no ako celok je to dosť chaotický dokument, ktorý má s tým zabíjaním vtákov veternými elektrárňami iba z časti pravdu, čítal som už aj iný článok o tom, že to nemá vplyv, taktiež som videl iný veterný účinnejší systém, no v praxi som ho nevidel a myslím si, že sa občas stane, že dajakého vtáka zabije a áno, zatiaľ je takzvaná zelená energia zneužívaná len na ďalšiu a ďalšiu produkciu, no práve to by sa mohlo zdrojovou ekonomikou a Venus projektom podľa mňa zmeniť, ale aj títo anarchisti, anarcho-syndikalisti, anarcho-primitivisti majú v niečom pravdu, akurát, že nemôžme od ľudí čakať, že sa teraz všetci vrátia do prírody ako indiáni. Škoda, že dokument načrtol veľa tém, napríklad aj ohľadom ALF a ELF, spočiatku na mňa pôsobil nedivácky, postupne ma začal baviť, no je to mix, ktorý nerozširuje veľa kontroverzných otázok, aj keď s mnohým súhlasím, občas je tiež dosť vulgárny a zjednodušuje, to už je primitivizmus v inom smere, čo nie je dobré. Takže podľa mňa sa to dá, no občas chýbali fakty, spojitosti a nie je to niečo, čo by ste pustili niekomu, že tu máš príkladný dokument na tému anarcho-primitivizmu, či nejakej inej oblasti. ()