Rychle a zběsile 5

Fast & Furious 5

Rýchlo a zbesilo 5

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2011, 125 min

Určitě nejlepší díl série. Bohužel přepálená stěžejní akční scéna v závěru, se zdemolovanou půlkou Ria a přikurtovaným trezorem za dvěma bouráky, byla na můj vkus až příliš za hranou akceptovatelnosti. A když se v neakčních pasážích otevře huba a postavy ze sebe trousí životní pravdy a moudra, tak i paní Klišé a Hloupost se běží s hrůzou schovat za kameru, fakt se to nedalo poslouchat :o) Díky aspoň za Dwayneho postavu agenta Hobbse, protože The Rocka není nikdy dost a jeho pěstní souboj s Dieselem, kdy se okolní zdi bortily jako polystyrenové kulisy, mě slušně probral z letargie.(8.5.2011)

Nejpoctivější akční nášup za posledních pár sezon nazpět. Po demolicích digitálních angličáků se začala likvidovat skutečná auta s kaskadéry v takovém rytmu, že z toho museli hollywoodští pojišťováci vyletět z kůže, když to nakonec viděli. Lin se pochlapil jako málokdo před ním a natankoval prověřenou směs všech předchozích částí, přičemž tomu dolil potřebné oktany s obsazením The Rocka. Luka Hobbse, přerostlé svalnaté hovado, přiveze armádní dopravní speciál, a rozpoutá se akční peklo, které bychom ve filmech, jenž byly původně o tunningu, spoustě nitra a prdelkách v uplých šortkách, hledali marně. Celou dobu se cedí hlášky, semtam proběhne skvělá akční vsuvka a pak dojde na rvačku, kterou jsme si přáli od momentu, kdy Sylvestera Stallonea sroloval Steve Austin. Bitka Diesel vs. Johnson je fyzickým buldozerem, který láme stoly, boří zdi a přitom ze sebe ještě stíhá vylévat onu chlapskou nasranost, která podobným duelům velmi často chybí. Vše se završí akční krasojízdou přes Rio de Janeiro, jež vás roztepe stejně, jako když jste tam před rokem a půl běhali v rámci Modern Warfare 2. Přetékající žánrová škatulka. Regulérní aspirant do TOP 5 zářezů roku a poklona Linovi. Ta myšlenka na Terminátora vypadá najednou velmi slibně.(14.5.2011)

„Čo sú to za šašov?“ – „Tí sú z cirkusu.“ Nie som fanúšik série (dvojku som pretrpel, štvorka ma sklamala), ale prvý a tretí diel ma bavili o čosi viac, ako päťka. Vzhľadom na to, že scenár je už tradične o ničom (od banálnych postáv cez tupé dialógy po silácke nevtipné hlášky), sú to vlastne fajn strávené dve hodinky. Brazílska atmosféra nie je ÚPLNE zlá, niektorí herci (asi dvaja, možno až traja) sú dokonca sympatickí (najradšej zo série mám Japonca Hana) a akčné scény ma tentokrát miestami dokonca až trocha bavili, čo je na túto dosť sterilnú sériu nečakané. Záverečný zvrat ohľadom trezoru mi v dobrom pripomenul podobný grif z DANNYHO JEDENÁSTKY, i keď porovnávať tieto dve skupiny je zverstvo. Najviac ma potešilo najväčšie oživenie snímky/série: The Rock. Ale od jeho stretu s Vinom Dieselom som predsa len čakal ešte trocha viac. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org.(18.5.2011)

Tak to bylo mega s cibulí! Fakt nářez! Čistej a nápaditej akční film, kde už tuning a zadky hrají na nostalgickou strunu. Hlavně má tenhle film triumf, kterého se všichni v 80. a 90. letech báli. Prostě se tu poperou dva největší akční borci dnešní doby. Vin Diesel má místo rukou kladiva a Rock rovnou jeřáby. Dávaj si tam dunivý rány do ksichtu a div se neprohazujou zdma. No prostě paráda. Navíc celej ten tým je fajn a díky vtipnejm kecům mě to bavilo i v neakčních částech. A ta finální akce mě zase nadchla. Sice někdo vypnul fyziku, ale co do nápaditosti to bylo moc príma. Fakt dlouho jsem se takhle u filmu neodreagoval.(7.5.2011)

První film ze série, který jsem viděl - nalákalo mě velmi vysoké hodnocení. Dostalo se mi v podstatě přesně toho, co jsem čekal - velmi pěkně natočené blbosti. Hlášky občas vtipné, občas směšné. Akce celkem masakrální, úplně v ní člověk cítí ten švih a energii, i když se mi - zvlášť v závěru - zdála drobet fyzikálně pohádková. Koukat se na to dalo, v rámci žánru "letní akční výplach" určitě jeden z těch lepších kousků.(25.8.2011)

• - V roce 2015 si Dwayne Johnson adoptoval dva francouzské buldočky. Jednoho z nich pojmenoval Hobbs (jedna z hlavních rolí, kterou on sám ve filmu ztvárnil). Druhému dal jméno Brutus. (Mike93)

• - Vo filme bolo zničených viac ako 200 áut, čo pohltilo veľkú časť nákladov. (Wargoo)

• - Druhý film, v ktorom sa stretli Tyrese Gibson a Jordana Brewster - tým prvým je Annapolis (2006). (HUMOOOO)