Rychle a zběsile 5

Fast & Furious 5

Rýchlo a zbesilo 5

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2011, 125 min

Pan Diesel už má jen o jednu bradu míň, než Hitchcock, inženýr Johnson připomíná silně perspirující klon Golema a V.I.Lenina a Socha Krista Spasitele nad Riem trpce lituje, že s věčně rozpaženýma rukama nejde držet volant od nějaké nabouchané káry, sloužící jako lapač lepých děv(ek) v mikrosukních.. Domovi parťáci se zcela klišovitým charakterově-rasovým obsazením zaslouží uznání za poctivě natočené akční scény prosté digitálních masturbací, ovšem u pasáží dramatických se všichni měli raději držet osvědčeného "mlčeti zlato" a závěrečná pasáž, dělající z Isaaca Newtona studenta zvláštní školy, ta sama o sobě svou debilitou patří zamknout právě do trezoru. Leč epinefrin diváckými těly proudí, tak co tady přimíchávám vodu do vysoce oktanového benzínu.. V souvislosti s tím bych však chtěl upozornit na prohlášení autorů v závěrečných titulcích ("Motoristické scény zobrazené v tomto filmu jsou nebezpečné. Všechny byly prováděny na uzavřených silnicích zkušenými kaskadéry. Nepokoušejte se je napodobovat!") a apelovat touto cestou na chlapce s rovným kšiltem a diamantíkem v oušku, šlapajícím na plyn ve vytuněném Golfu po sedmém majiteli, z něhož se line tuc-tuc hudba tak hlasitě, abychom my všichni i na 150 metrů poznali, jak vytříbený hudební vkus majitel vozu má, aby dbali na skutečnost, že mají v těle kosti a při nárazu ve vysoké rychlosti se jim potrhají orgány. Zkrátka nejste celý jako Vin z tvrzeného polyuretanu (což lze poznat i z jeho obličejové mimiky) a hlavně, stejně zranitelní jsou na silnici a jejím okolí i druzí..(7.10.2011)

Číra, na nič sa nehrajúca a dosť premrštená adrenalínová zábava, ktorá za sebou v tomto merítku necháva všetko zo série, vrátane doposiaľ najlepšieho prvého dielu. Rio Heist sa proste vydarila, určite aj zásluhou toho, že scenár rovnakou mierou uprednostňuje rev pneumatík a streľbu zo zbraní rôznych kalibrov. Skvelo zohratý tím okolo Vina Diesela, nadupaný Tylerov soundtrack, patričná dávka odľahčenia a hlavne The Rock činia z Fast Five jeden z blockbusterov roka. A ten chutný cliffhanger po záverečných titulkoch dáva tušiť, že táto značka ešte nepovedala posledné slovo a že sa je na čo tešiť. Kto by to bol kedysi povedal.(22.7.2011)

Vynikající pokračování ovšem podle mě trošku nadhodnocené. Nemůžu si pomoct ale mě coby fanouška téhle série tam prostě chybělo víc aut, víc nádherných ženských (když nepočítám krásnou Gal Gadot) víc toho díky čemu se tahle série dostala tam kam je. A to hlavně díky prvnímu dílu, který je pořád v mých očích nejlepší a zřejmě nebude nikdy překonán. Líbí se mi, že se v tomhle dílu sešla stará dobrá parta z jedničky, nelíbí se mi až přílišná podoba s Dannyho parťáky. To plánování loupeže je až moc podobné a několikrát ohrané, přestože chápu že je to asi cool. Další u mě problém je The Rock. V Kráčející skále jsem s ním neměl absolutně žádný problém a jde o super béčkový film ale tady je The Rock tak topornej, že to snad i úplný lajk pozná. Nevěřím mu jediné slovo a přijde mi, že je tam jen kvůli tomu, že má svaly a je známej. Jinak snad tomu nemám co příliš vytknout. Nechci rozhodně aby tento komentář vyzněl negativně. Film je to opravdu kvalitní a uvědomuju si, že to mohlo dopadnout dááááleko hůř ale u mě tomu pořád něco chybělo a první díl je opět nepřekonán. Třeba to vyjde příště :-))(17.5.2011)

Séria sa mení z tuningovej exhibície pre násťročných v plnokrvnú akčnú nalož, kde rev motorov prehlušuje kanonáda samopalov a brokovníc. Dobre zohraný team parťákov v akcii, divoká džungla Ria de Janeira, prekvapivo výživný a ambiciózny scenár, ktorý zatienil rozporuplnú bayovku Bad Boys II (ktorej je tematicky v mnohom podobný). A hlavne excelentná trefa do čierneho v podobe obsadenia The Rocka, ktorý snímku vyboostil do testosterónového maxima. V jednom 130-minútovom filme nám tu proti sebe stoja hneď tri smečky drsných, parádnymi bourákmi a veľkými kvérmi vybavených borcov, okolo ktorých sa obšmietajú sexy baby. Čo viac si v rámci žánru priať?(5.5.2011)

Od minule se toho změnilo hodně, hlavně akce hraje na pekelně oldschoolovou strunu a digitální orgie tolik neperou do očí, bohužel scénář je s přehledem asi nejhorši z celé série. Situace typu dva stojí na balkóně / jeden se naoko hrabe v motoru (ale nikdo doopravdy nikdy nic neopravuje!) a někdo z nich řekne Povídej mi o svém otci..., tak ty jsou tak dementní, až to práská dveřma. Série znovu odhaluje své největší úskalí - mytologie vycucaná z prstu po prvním dílu je enormně vratká až neexistující a nikdo tu už od dvojky nemá co hrát. Z Lina ale se stává čím dál tím lepší akční režisér (první přepadovka a hlavně finále - především část na mostě - jsou geniální, respekt) a není proč se na něj zlobit, v těch testorenových, ale i adrenalinových momentech dodává tu nejlepší možnou kvalitu (a je jich navíc docela dost) a zbytek se s přimhouřením očí dá dost dobře přežít. Kvůli Rockovi, de Almeidovi (vivat Desperado) a zmiňovanému finále mám chuť přihodit hvězdu navíc, ale při vzpomínce na dialogy se mi do hlavy vrací neskonalá bolest. Závěrečný díl nicméně vyhlížím s velkým zájmem. Pokud se všichni sejdou v jednom ringu alespoň ve stávající herecké sestavě a budou si mít i o čem povídat, nebude už co řešit. Dneska vezměte do ruky popcorn, běžte do největšího a nejhlasitějšího kina, co je k dispozici, a nechte se bez výčitek smést vlnou řvoucích motorů, výbuchů, pachu oleje a benzínu a pravého chlapáckého potu, který rozhodně nevoní po jasmínu. Esence sousloví "bezmyšlenkovitý akční výplach" pro letošní sezónu je tu!(26.4.2011)