Rychle a zběsile 5

Fast & Furious 5

Rýchlo a zbesilo 5

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2011, 125 min

Nehorázná bedna sválů Dwayne Johnson jako elitní policajt proti trošku míň nehorázný, ale pořád bedně sválů Vinu Dieslovi, to se prostě jen tak nevidí, oba jsou v neskutečný formě a jejich pěstní duel mě nechal vzpomenout na řežbu mezi Austinem a Slyem z Expendables, akorát, že tady je ve hře tak o 50-60kg svalů víc. Jinak samozřejmě i mimo Dwaynea a Vina je film extrémně akční a nadupanej a lehce se mu daj odpustit nedostatky ve scénáři.(28.8.2011)

Od minule se toho změnilo hodně, hlavně akce hraje na pekelně oldschoolovou strunu a digitální orgie tolik neperou do očí, bohužel scénář je s přehledem asi nejhorši z celé série. Situace typu dva stojí na balkóně / jeden se naoko hrabe v motoru (ale nikdo doopravdy nikdy nic neopravuje!) a někdo z nich řekne Povídej mi o svém otci..., tak ty jsou tak dementní, až to práská dveřma. Série znovu odhaluje své největší úskalí - mytologie vycucaná z prstu po prvním dílu je enormně vratká až neexistující a nikdo tu už od dvojky nemá co hrát. Z Lina ale se stává čím dál tím lepší akční režisér (první přepadovka a hlavně finále - především část na mostě - jsou geniální, respekt) a není proč se na něj zlobit, v těch testorenových, ale i adrenalinových momentech dodává tu nejlepší možnou kvalitu (a je jich navíc docela dost) a zbytek se s přimhouřením očí dá dost dobře přežít. Kvůli Rockovi, de Almeidovi (vivat Desperado) a zmiňovanému finále mám chuť přihodit hvězdu navíc, ale při vzpomínce na dialogy se mi do hlavy vrací neskonalá bolest. Závěrečný díl nicméně vyhlížím s velkým zájmem. Pokud se všichni sejdou v jednom ringu alespoň ve stávající herecké sestavě a budou si mít i o čem povídat, nebude už co řešit. Dneska vezměte do ruky popcorn, běžte do největšího a nejhlasitějšího kina, co je k dispozici, a nechte se bez výčitek smést vlnou řvoucích motorů, výbuchů, pachu oleje a benzínu a pravého chlapáckého potu, který rozhodně nevoní po jasmínu. Esence sousloví "bezmyšlenkovitý akční výplach" pro letošní sezónu je tu!(26.4.2011)

Výtečný akčňák se skvěle inscenovnou akcí, jemuž podtrhává nohy místy směšný scénář a především zoufalá snaha Vina Diesela vystupovat drsně. Obzvláště v konkurenci ultimativně charismatického The Rocka působí Diesel se svou odulou tvářičkou a přísně sešpulenými rtíky jako nazlobený chlapeček. Po nonsensovém mixu středoškolských melodramat a tunningu v "Tokijské jízdě" a senilním mudrlanství "Rychlých a zběsilých" přišel nikoli návrat ke kořenům, nýbrž úderný akční spektákl bravurně propojující dynamiku, kontaktní řežbu a fyzickou destrukci. V zásadě se filmový Need for Speed transformoval v Grand Theft Auto, což značí i větší sepjetí s lokalitou, střídání druhů akce i povaha úkolů a funkce vedlejších postav. Závěr se sejfem taženým dvěma auty náleží mezi choreograficky nejdůmyslnější sekvence akčního žánru, neboť spojuje právě elementy rychlosti a kontroly automobilových honiček, bombastické síly ničení a současně i nadsázku a okatě přiznávanou atraktivnost. Podobné sekvence sice můžeme najít ve filmech Michaela Baye (Mizerové II, Ostrov, Transformers), ale zatímco ty sázejí na money-shoty ohromující svou nákladností, "Rychle a zběsile 5" sází na dynamiku a choreografickou graciéznost. Lze jen doufat, že podobně jako v předchozích dílech série bude i zde potitulková „to be continued“ sekvence předzvěstí obsahu dalšího dílu, protože reboot bez Diesela a Walkera, ale zato s Michelle Rodriguez a The Rockem by byl velkolepým soubojem charismatických titánů.(10.6.2011)

• - Snímek nekončí závěrečnými titulky. Po jejich skončení je možné zhlédnout scénu uvozující další pokračování. (Coldrex)

• - Tyrese Gibson si znovu zahrál horkohlavého Romana Pearce, Brianova kamaráda z dětství, který to skvěle umí s rychlými auty. Gibson, který debutoval ve filmu Johna Singletona Tvrďák, natáčel souběžně dva filmy, z placu Rychle a zběsile 5 přelétával do Atlanty, kde natáčel třetí pokračování Transformers Michaela Baye. (MikaelSVK)

• - Natáčení probíhalo po dobu 4 měsíců, a to v Los Angeles, Atlantě, Portoriku a Brazílii. (Gabushka)