Coriolanus

Coriolanus

Drama / Thriller / Válečný

Velká Británie, 2011, 122 min

Měl jsem obavy, ale všechny byly zbytečné. Shakespearova hra je doslova nadčasová a stále aktuální, to vím, protože Coriolanus je jedna z mých nejoblíbenějších. Ale její převod do současnosti? Přímo nečekaně se povedl! Divadelní prkna nahradilo televizní zpravodajství, meče vystřídaly samopaly a verše zůstaly. Ralph Fiennes podává před kamerou naprosto strhující výkon, ale ani za kamerou si ostudu nedělá (ten závěr!), Vanessa Redgrave, Brian Cox a Jessica Chastain jsou více než senzační a bijec Gerard Butler mě svým přirozeným výkonem velmi překvapil. Asi to není podívaná pro každého, uznávám, ale přinejmenším Shakespearovi příznivci by jí šanci dát měli.(13.10.2015)

• cukorek

Ralph Fiennes je dobrý herec, ale ako filmový režisér by sa nikdy neuživil. Z pomedzi všetkých hercov vybral dvoch mojich obľúbených G. Butlera a J. Chastain na ktorých ma zlákal, ale jeho dobre vyzerajúca "piecka" v ktorej rozpútal neľútostný oheň hnevu a nenávisti, mala zapchatý komín a tak všetok nepríjemný dym sa valil priamo na mňa v podobe poetických dialógov, úbohou dejovou líniou ako aj celkovým katastrofálnym prevedením. Teraz, keď som si prečítal, že to bola moderná adaptácia Shakespearovej hry, čo to vysvetľuje, ale ani tak svoj názor nemením, pretože film ma prinášať dobrú prácu s kamerou a iný druh kultúrneho vyžitia ako ponúkol tento produktu, ktorého skutočným a úspešným domovom sú divadelné dosky na ktoré patrí.(9.6.2012)

• enjoi

Hodnotit nebudu, viděl jsem asi 20 minut. Dál jsem to totiž nevydržel. Možná dobrý nápad, ale tak špatně zpracovaný, až se na to nedá koukat. Subjektivně bych za těch 20 minut dal odpad.(6.7.2012)

Shakespeare opět ožívá, tentokráte za zvuků samopalů a hlasitých politiků. Ralph Fiennes jako svůj debut natočil poněkud bezkrevnou (celkem ironie) podívanou naplněnou archaickými do detailu vyleštěnými dialogy, které proplouvají kolísavým prostředím. Někde sednou, někde se třeskutě nehodí. A tak je to v podstatě s celým Coriolanem. Moderní adaptace se v některých ohledech povedla, v jiných až trestuhodně zklamala. Je to celkem škoda, potenciál zde rozhodně byl. [55%](3.7.2012)

• nirvanafan

A pak mají děti brát toho Shakespeara vážně, když Fiennes udělá z Coriolana nasíracího parchanta! Smyslem předlohy rozhodně není donutit diváka nenávidět toho uřvanýho nácka, aby v závěru jeho srdce zaplesalo, že konečně zavřel hubu. O bezduchém přehození původní látky do moderního světa ani nemluvě. Samozřejmě, že bez úprav bude řada pasáží znít směšně a bohužel se vytratila i spousta závažnějších myšlenek nebo úplně ztratila význam. Občas mívám pocit, že přesun divadla na plátno způsobuje, že film působí malinko hystericky a velkoryse to toleruji, ale co je moc, to je příliš. P.S. Ale Butler a záškodní politici jsou celkem fajn.(18.4.2014)

• - Ralph Fiennes si původně přál ztvárnit roli s delšími vlasy, ale po "oplešatění" kvůli roli Voldemorta z dvojice filmů Harry Potter a Relikvie Smrti se rozhodl, že nebude čekat, než mu vlasy dorostou. (Beckett51)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné divadelní hry Williama Shakespeara z počátku 17. století. (Terva)

• - Scéna vyhoštění Coriolana (Ralph Fiennes) byla točena celkem 3krát. Poprvé byla přerušena výpadkem proudu, podruhé Ralph Fiennes při větě "I banish you!" omylem udeřil rukou do kamery. (Beckett51)