Srbský film (festivalový název)

• Srbsko

Srpski film

• Srbsko

Српски филм

A Serbian Film

Horor / Thriller / Mysteriózní / Drama / Erotický

Srbsko, 2010, 104 min (SE: 95 min)

Nemanja Jovanov

Sky Wikluh

Srpski film je jedním z kousků, který se do naší distribuce zřejmě nikdy nedostane. Obsahuje totiž nebývalé množství explicitních scén, několik detailních záběrů na pohlavní orgány (mužské i ty ženské) a především nikdy předtím neviděného násilí prováděného zvláště na ženách a dětech. Jedná se hlavně o snímek, který ignoruje veškeré meze, namísto toho boří absolutně všechna tabu. Překvapením bylo pro mě co se kvalit týče. Hudba se vám vysloveně zažere pod nehty, kamera diváka nešetří, takže ani v těch nejhnusnějších záběrech neuhýbá a díky scénáři pak samotný příběh neskutečným způsobem graduje k famóznímu finále. Prostě síla! Sice se tenhle film nebude v recenzích i diskuzích tak často citovat a skloňovat jako například Cannibal Holocaust, ale díky široké základně hororových diváků se dozajista brzy stane kultovní záležitostí. Více v mé recenzi zde.(26.7.2010)

• -bad-mad-wolf-

Přes veškerou svou kontroverznost se mnou Srpski film nehnul. Hojně komentovaná scéna s novorozencem je sice nechutná, jinak ale určená čistě pro odpuzující efekt; mnohem drsněji vyznívá ke konci filmu zjištění titulní postavy, do koho to vlastně strká péro. Závan něčeho jiného, než čiré pošahanosti, přijde až pár sekund před závěrečnými titulky - je fakt, že ať děláte cokoliv s kýmkoliv a jakkoliv, vždycky se najde někdo, kdo se tím bude dobře bavit. Pokud už jste na tenhle film narazili, doporučuji informační zhlédnutí. Mnohem více ale doufám, že si tuhle zvědavost narozdíl ode mě odpustíte.(5.9.2010)

VRCHOL! Bizarní, zvrhlé a perverzní. V případě Srpského Filmu to ovšem nejsou jenom slova, ale holá skutečnost. Spasojevicův debut jde proti zdravým konvencím a bourá veškeré (nejen filmové) hranice. Všechno, co se o něm traduje, je pravda. Chorý výtvor zvrácené mysli, který je zároveň precizním moderním dílem(!), překvapující svým formálním zpracováním, tělesností a intenzivním nátlakem na diváka, jenž bežný konzument není schopen strávit. Beze stopy samoúčelnosti, i samotné násilí je svévolným narativem, který uzavírá slovy nepopsatelný kruh, co se do vás vypálí navždy. Jednoduše, Srpski Film je Avatarem svého žánru. Skutečně mám ještě potřebu vidět nějaký jiný film?(27.7.2010)

• xxmartinxx

Srbský film nepovažuji za dobrý snímek. Rozhodně ale ne kvůli množství násilí. Spíše proto, že se topí v klišé a hraje si na mnohem víc, než co skutečně je.(28.11.2010)

• Malarkey

Nejodpornější film, co jsem vůbec kdy viděl a zřejmě jediný nej, kvůli kterýmu si film zaslouží pozornost. Nebo naopak.(15.1.2015)

• - V snímke sa nachádzajú odkazy na filmy ako Cannibal Holocaust (1980) či The Incredible Torture Show (1976), ktoré sú kvôli nevhodnému obsahu taktiež zakázané v niektorých krajinách. (ShortyIC)

• - Snímek je v Norsku a Brazílii z důvodu obsahu přezpřílišné násilnosti a sexuálního zneužívání dětí zakázan. (Rugero)

• - Natáčení probíhalo 61 dní v okolí srbského Bělehradu. (Elwanelyn)