Bílý Elephant

Prachya Pinkaew

Wade Muller

Robert Folk
  • predators

Zase jedna sračka, ve které se objevila jediná charismatická osoba, a to Kevin Bacon. Vlastně si to bez něj ani neumím představit. Logičnost jednání a loajálnost některých postav, hrdinného černouška včetně, nezná mezí. Jakože s ostřelovačkou a vykosením dvou gengů obchodujících s náctiletými japonkami dostane zadostiučinění?! A ten mysteriozní podtext s čísnkými duchy byl co?! Když k tomu přičtu mnichy, kteří zde působí dost vtipně, vyjde mi skoro odpad. Ale to bych bílému slonovi ublížil. 20%(3.6.2011)

• ecceHOMMO

Kontroverzný snímok. Kontroverzný svojou kvalitou. Skvelé scény striedajú naozaj mizerné. A samotná pointa, čoby nehorázne predvídateľná na mňa pôsobila rušivo a zkazila mi ešte viac dojem z filmu...... **/***(1.11.2011)

Mohol to byť perfektný film. Nechýbalo veľa a dalo by sa povedať, že mal hĺbku. Bacon sa pohybuje na hrane solídneho herectva a trápneho prehrávania, ale nakoniec prevláda pozitívnejšia možnosť. Djimon Hounsou je podľa mňa dobrý herec. Tu skôr ako herectvo ale dokazuje, že dlhoročný tréning boxu a kung fu je k niečomu, aj keď so skutočnými martial arts borcami sa srovávať nemôže. Scénar má pár dobrých vychytávok, ale aj kopec dier. Prachya režijne niektoré scény zvláda dobre (najmä akcia) ale v niečom zlyháva. Celkovo hodnotím film na 70%, ale nechýbalo veľa a mohol to byť skutočne dobrý akčný thriller po ktorom by zamrazilo na chrbte.(15.5.2011)

Je to dosť dobrý akčný film od kultového thajského režiséra. Má celkom dobrý príbeh o nájomnom zabijakovi, ktorý prijme ponuku na likvidáciu niekoľkých gangsterov v Thajsku, ale po zoznámení s mladou ženou a oboznámení sa s tamojšou situáciou v obchode so ženami sa rozhodne urobiť všetko, čo je v jeho silách pre zastavenie aspoň jednej organizácie. So spracovaním ale nie som úplne spokojný, kedže scenár je tu úplne jednoduchý a tvorí len výplň medzi akčnými scénami. Hlavný hrdina si len nájde tiché miesto pri budhistickom chráme a odtiaľ už len robí výpady raz za obchodníkom so zbraňami, kde sa vždy slušne vyzbrojí alebo k nejakému mafiánskemu sídlu, kde sa postará o dostatočný počet protivníkov. A takto je to celý film, pričom v závere je ešte pridaný jeden zbytočný a nedôležitý mysteriózny prvok, ktorý je aj tak predvídateľný a pre film nemá prakticky žiadnu hodnotu. Aj takto to v rámci žánru je dostatočné, ale lepšia gradácia a väčšia scenáristická rozmanitosť by filmu len prospeli. Akcie je tu dosť a je veľmi dobrá. Súboje majú výbornú choreografiu, sú dobre a prehľadne natočené, aj ked´ sa občas nájde nejaký zbytočný strih a hlavný hrdina v nich pripomína Snipesa s občasnými prvkami Tonyho Jaa, čo mi plne vyhovuje, ale nanešťastie o súboje tu až tak moc nejde a tak sú krátke, vždy len maximálne proti dvojici protivníkov a nedostatočne ukončené. Prvoradé sú prestrelky, ktoré sú dlhé, v rozmanitom štýle, so skvelým výberom zbraní a s množstvom zabitých. Najviac sa mi páči akcia v lese, kde hlavný hrdina kombinuje streľbu s likvidáciami nožom, celá akcia v nevestinci alebo pasáž s odstreľovacou puškou, no všetka akcia stojí za pozornosť. Herecké obsadenie je výborné, Djimon Hounsou si zaslúži veľkú pochvalu za skvelý akčný výkon, veľmi dobrý Kevin Bacon, zaujímavá postava ženy a ani záporáci nie sú zlí, ale nemajú moc priestoru. Réžia a technická stránka sú pre potreby filmu dostatočné a hlavne akcia je na súčasné pomery zvládnutá prvotriedne. Som veľmi milo prekvapený, toto som nečakal. Dejovo to nie je nič výnimočné, ale akcia si rozhodne zaslúži pozornosť akčných fanúšikov. Určite ma ani nenapadlo, že hlavný hrdina práve v takomto filme pozabíja približne také množstvo protivníkov ako Rambo v akčných dieloch a to bez preháňania. A tak kvôli akcii sa to určite oplatí pozrieť aj viackrát. 77%(21.6.2011)

• sedm.1

V popisku filmu musí být určitě chyba. Režie: Prachya Pinkaew ??? Ten Prachya Pinkaew, co dal filmovému světu 2 díly Ong-Bak a Chocolate? Jedny z naprosto nejdokonalejších, nejúžasnějších a jednoduše nejlepších martial arts filmů vůbec? Nesmysl!!! Tomu nemůžu zkrátka uvěřit. Bílý Elephant je totiž čistě odstrašujícím případem akčního filmu, který si chce zasloužit uznání a úspěch především svou hlubokou a důmyslnou myšlenkou, ovšem výsledek je doslova katastrofální!!! Ona celá myšlenka a rádobynevšední duchovní pojetí snímku totiž spíš než punc originality a zábavnosti vyvolává dojem zmatenosti a tvůrčí neschopnosti, čehož si jistě bylo vědomo i ústřední herecké duo, které zvolilo i adekvátní výrazy ve svých zoufalých tvářích ku kvalitě filmu, tudíž výraz v momentech dramatických flegmatický a v akčních pasážích tento výraz změnili pak na nelítostnou nasranost, ovšem ne ze zápalu v boji, ale do čeho je to jejich agenti namočili. Zápletka je samozřejmě zcela tuctová, špatně a nezáživně zpracovaná, akce je bez koulí, bez efeku a bez nápadu, dějový spád nulový a postavy ploché a nevýrazné. Film nedosahuje ani žádné vyšší úrovně díky napětí, přítomné, thajskem načáchlé atmosféře, či jakýmkoliv jiným filmovým prostředkem, prostě nula. Bílý Elephant je zkrátka zbytečný a nudný akční film, snažící se zaujmout a vyvolat pozornost důležitým poselstvím o poměrech v thajských bordelech, ovšem ve výsledku se jedná o banální a naivní pohádku, kterak nemilosrdný žoldák se díky osvícení ku prozření uzívaně prostřílel. Hrůza!!!(15.11.2012)