Batman vs. Red Hood

Batman: Under the Red Hood

Animovaný / Akční / Krimi / Thriller

USA, 2010, 73 min

• MartinezZ

28.9.2010 ~ Batman dostává konkurenci a se svým bývalým parťákem se jme pátrat nejen po něm samotném, ale i po jeho úmyslech a důvodu, pro který se v Gohtam City objevil. Nejsem fanda komiksů, dokážu absorbovat pouze určitou míru pošahanosti. To jen tak pro začátek. ~ A teď popořadě. Některé komiksy jsem ochoten akceptovat, protože jsou do jisté míry natolik trhlé a zasazené mimo reálie, že je lze akceptovat jako oddychovku, při které se nemusí myslet, případně je daný svět pro daného hrdinu natolik odpovídající, že tomu lze přijít na chuť. Problémem je, když se na scéně začnou objevovat další hrdinové a čím dál tím praštěnější, až už to začne připomínat spíš honbu za penězi, protože někteří to budou kupovat i kdyby v tom běhalo po městě zafačované hovno s vlečkou. Tedy jednoduše řečeno, všeho s mírou. Fanoušci komiksů by mě za tato slova nejraději viděli pod zemí (a v Metru to nebude), ale se vzrůstajícím počtem hrdinů mi ztrácí celé hrdinské univerzum smysl. ~ A pak se objeví tento Batman. Není sám, za zadkem má už druhého Robina (pěstuje si je jak fialky na parapetu) a město plné, napěchované, přetékající, ve švech praskající všemožnými hrdiny a zloduchy a všechno jsou to samozřejmě maskovaní tvrďáci. A je jich už moc a působí to na mě neskutečně trapně. Jako když se někdo hodně moc nudí, nemá co dělat a tak vymýšlí další a další hrdiny a zloduchy nehledě na to, že už to není ani trochu vkusné. Ale co, tohle není můj svět. ~ Tak tedy poté, co Batman (znovu) zklamal, objevuje se po nějaké době ve městě frajer s rudou maskou a pomalu přebírá vládu nad místním zločinem. Kupodivu to dělá dost nevybíravě, protože místo aby si všechny zločince podmanil, vybíjí je, čímž zbavuje město zločinu stejně jako Batman, jen u toho teče o dost víc krve. A Batman je více méně pacifista a s takovýmito móresy nesouhlasí, jde si tedy s Red Hoodem pokecat a zjistit pravdu. Na to ale odmítá čekat několik místních zločinců a Red Hoodovi jdou po krkru taky. Je z toho pěkná mela s plno provázanostmi a zákonitostmi, které běžnému divákovi, u nějž nejsou kreslené příběhy zase tak cool (alespoň od dob Kačerů z Kačerova), připadají dost... hloupé a zbytečné. Batmanovi se v průběhu pátrání vybavují vzpomínky, což je asi jediná více méně zajímavá věc na tomhle filmu. Jinak to pro mě byla bohužel poměrně velká konina, na kterou se mi podaří určitě rychle zapome... cože? ~ PS: Fandím Red Hoodovi, Batman myslí kolenem.(31.3.2013)

Nový film s takovou, pro mě srdeční postavou, jako je Batman se snad ani jinak hodnotit nedá. Příběh je přímou adaptací komiksu Under the Hood a obsahuje prvky i z Killing Joke a Smrti v rodině v podobě flashbacků. Atmoška, hudba, příběh, akce, dabing - to všecko je bezkonkurenčně skvělý a co se mi líbilo nejvíc byl způsob, jakým bylo vysvětleno zrození Red Hooda, protože to byla největší slabina komiksu a tady ve filmu to v rámci možností působilo hezky logicky a přirozeně.(15.7.2010)

Zatím nejlepší animák s Batmanem (Batman vs. Dracula jsem ještě neviděl). Scénáristicky (v rámci žánru) naprosto skvělé a hlasy postav také dobře vybrané (ačkoliv na Jokera bych si představoval někoho trochu víc šílenějšího). Příjemná zábava(22.9.2010)

Chris Nolan zmenil Batmana a jeho univerzum vo filmovom médiu k nepoznaniu (o komikse v tomto prípade nemôže byť ani reči), o tom niet žiadnych pochýb. Dnes už aj animáky odohrávajúce sa v klasickom DC Gothame (Robin a veľké množstvo kdejakej pestrofarebnej divočiny) obsahujú nehorázne množstvo temnoty a chorej psychiky. Under the Red Hood je príbeh alternatívny, ktorý vysvetľuje niektoré udalosti z Batmanovho života trochu inak, než sme na to zvyknutí z burtonoviek či nolanoviek, ale je perfektne prepracovaný a to mi vyhovovalo. Temne ladená animácia a hudba, uveriteľný vývoj postáv a zbesilá akcia sú len barlami mohutného (na 75 minútovú stopáž) a kvalitného príbehu. Je to nasiaknuté temnou psychológiou a dospelými otázkami morálky, pomsty či ľudskosti viac než som mohol čakať. Vyvrcholenie je absolútne nolanovské, choré, temné, napäté i dojímavé. Takmer je mi ľúto, že je to len animovaný film, vidieť to prevedené do hraného filmu, asi umriem blahom. (85%)(17.11.2010)

Zasmál jsem se několika Jokerovým vtípkům, Batman také docela vydařený, ale celkově jsem čekal lepší podívanou. Myslím trochu přeceněný film, hlavně je to asi dáno tím, kdo ho vyhledává. Neuškodil by mu kritičtější pohled méně zaujatého publika.(27.2.2014)