Ničitel Conan

• slovenský

Conan ničiteľ

Akční / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1984, 103 min

Jen o chloupek slabší než Barbar,ale pořád zábavné fantasy...podle mého přehnaně kritizované(27.8.2010)

Na svou dobu celkově dobře odvedená práce. Grace Jones ... je na můj vkus zcela nepřitažlivý babochlap, kterého se bojí hromada hrdlořezů, přitom ječí a zdrhá před myší. Úsměvná byla scéna, kdy byl Arnie držen jednou příšerou za nohy. Ta příšera se točila kolem své osy tak pomalu, že pomaleji už to snad ani nešlo a divím se, jak mohl Arnie vlát ve vzduchu, divoce máchat rukama a tvářit se k smrti vyděšeně, jako by se zmítal přinejmenším v tornádu III. stupně. Takových akcí tam bylo více. Herecké výkony fakt neherecké a závěrečná bitva epických rozměrů mě opět slušně pobavila.(30.8.2015)

Viděl jsem to znovu po těch letech a musím jít o jednu hvězdu nahoru. Ono to totiž vůbec není špatné. Drsnost a surovost božského prvního dílu je sice pryč (místo nich přibylo humoru a nových postav), ale pořád jde o nemilosrdné swords&sorcery fantasy plné zuřivých barbarů a krásných divoženek, kterému prostě současné školní výpravy adolescentů po zasněžených Prachovských skalách, mluvící bobři nebo teplouši jako je Eragon nesahají ani po ty pomyslné kotníky. Děj si jde oproti prvnímu dílu zcela svou vlastní cestou a místo epického Conanova životního příběhu nám nabízí zápletku, která jako by vypadla z tajné noční hry stolní RPG Dungeons&Dragons. Skupina dobrodruhů sestavená podle klasické RPG šablony (vepředu 3 bojovníci, každý vládnoucí jinou zbraní; zloděj a kouzelník) putuje magickým starověkým světem a plní úkoly, které je mají přivést ke slíbené odměně. Pro každého fanouška fantasy pošušňáníčko. Casting je navíc stejně přesný jako minule (nikdo mi nevymluví, že podle Grace Jones nevznikla shokanská bojovnice Sheeva v pozdější videohře Mortal Kombat 3), Olivia d´Abo nádherná a Poledourisova hudba odvádí stejně dobrou práci jako dřív (i když vynechání hlavního Conanovského motivu je neodpustitelné!!!). Co bohužel zabolí jsou šíleně odfláknuté speciální efekty, které šli od prvního dílu hodně dolů a zbytečně tlačí Ničitele až po kolena do zatuchlých béčkových vod, odkud už na něj vesele mává Rudá Sonja.(26.6.2007)

Druhá časť si drží priemer a nezaujala ma rovnako ako pôvodný Barbar. Aj napriek znesiteľnejšiemu príbehu a dobrej atmosféry to nebolo ono. Film stratil na krvavosti a brutálnosti, čo sa nakoniec ukázalo ako nie najšťastnejšia voľba. Škoda, že Sonja si už neudržala aspoň takýto štandard. 60%.(8.3.2006)

Nebýt zásadně zkrácené stopáže oproti jedničce, byla by to pravděpodobně ještě větší tragédie. Takto se to ale celkem snést dá a ačkoliv z dnešního pohledu může řada věcí komicky (včetně některých Arnoldových gestikulací), pořád je to Conan a prostě Arnold. Vlastně jsem rád, že trojka nikdy nevznikla, ale těším se na připravovaný Legend of Conan, kde se snad sága důstojně uzavře. Celkem mě překvapilo, že dvojka je sice značně méně brutálnější, ovšem stále je zde víc krve než v dnešních hollywoodských blockbusterech, tehdy byly zkrátka jiné standarty...60%(30.9.2014)