Šípková Růženka (festivalový název)

• Austrálie

Sleeping Beauty

Austrálie, 2011, 104 min

Tahle Šípková růženka měla hodně pomalý rozjezd, ze kterého jsem postavu Lucy stejně nepochopila. Film je to ale zajímavý a Emily Browning mě nakonec dostala. Navíc jsem dosatala zajímavý tip na výběr té správné barvy rtěnky.(3.11.2011)

Film pro pravé gurmány. Takový Eyes Wide Shut z druhé strany. A klobouk dolu před vypečenými scénami natočenými na jeden záběr.(24.10.2011)

"Videl som už všeličo. Koňa plakať, hada šťať, aeroplán na oblohe cúvať." Ale niečo ako Sleeping Beauty som naozaj ešte nevidel. Áno, je to odťažitý a neosobný art, nad ktorým by bolo treba opäť siahodlho hĺbať (a divácky zážitok by mi to, myslím, nezlepšilo) a hoci má vcelku pôsobivú, chladnú atmosféru a skutočne zaujímavú hlavnú hrdinku, nie o tom som chcel. Chcel som totiž napísať o dôvode, prečo sa na mojej tvári počas celého sledovania zračil nechápavý "dafuq?" výraz. Tým dôvodom je Emily Browning. Vážení, vysvetlite mi, ako režisérka presvedčila túto talentovanú a krásnu mladú herečku, aby účinkovala v tomto - a teraz v žiadnom prípade nezveličujem - soft porne, kde sa takmer každých päť minút objavuje KOMPLETNE nahá a kde si o ňu otierajú chlpaté vajcia a animálne ju olizujú šesťdesiat až sedemdesiatroční dedovia? Čo jej za to sľúbila? Čím jej opantala hlavu? Tučným šekom? Prísľubom návalu festivalových ocenení? Je to iba môj odhad, ale myslím, že keď už bolo po všetkom, musela Emily naozaj, ale naozaj hrubo mindžovať.(20.4.2012)

• Lamiczka

Pardon, asi jsem natvrdlá, nebo opravdu netuším, co tím chtěla autorka říct. Vybrané momenty z dívčina života, práce levné dívky, pseudopřátelství, další práce, nabídky k sňatkům atd. Celý je to dost vo ničem. Ani ta erotika nestojí (doslova!) za řeč, kromě celkem ucházející nahé postavy Emily Browning.(18.2.2012)

Takže pro příště: nečíst obsahy filmů. Protože to, co tu vypráví acsmp je zřejmě úplně jiný film, který ještě nikdo nenatočil. Bravo. Co se Sleeping Beauty týče, film je sice líbivý a mírně skandální. Osciluje mezi již zmiňovaným Eyes wide shut a nezapře v sobě prvky Buňuelovy Belle de jour. Zároveň ale přináší nový prvek v podobě mladé dívky, která vlastně netuší, kam patří a co od života čeká (rozhovor s klukem, co teď chodí s Helen). Co mi vadilo, byl styl vyprávění. Jde vlastně jen o jakési obrazy z Lucyina života. Svým způsobem je to možná lepší, než kdyby film zacházel do drobností. Mně ale nějaké ty detaily přece jen chyběly. Motivace Lucy k Silver servisu je zcela zřejmá a vysvětlená. I další prvky nepůsobí nedomyšleně. Jen jsem asi očekávala jiný konec. Přijde mi to celé jako obrovská bublina slibující skandální scény pro jeden typ diváků a hlubokomyslné rozhovory pro intelektuály. Ale ve výsledné fázi film právě na tomhle ztroskotal. Jinak Emily Browning je kočka. PS: Po noci strávené přemýšlením nad tímhle filmem přidávám ještě pár bodíků navíc za ono existencionálně pátrající dívčí já.(27.10.2011)