Panství Downton (TV seriál)

Downton Abbey

Velká Británie, 2010 - 2015, 50 h 22 min (Minutáž: 43x45 min)

John Lunn

Hugh Bonneville, Laura Carmichael, Jim Carter, Brendan Coyle, Maggie Smith, Elizabeth McGovern, Penelope Wilton, Joanne Froggatt, Michelle Dockery, Siobhan Finneran, Dan Stevens, Ian Kelly, Theo James, Rob James-Collier, Jessica Brown Findlay, Rose Leslie, Iain Glen, Maria Doyle Kennedy, Matt Milne, Charlie Cox, Phyllis Logan, Allen Leech, Ed Speleers, Samantha Bond, Kevin McNally, Shirley MacLaine, Michael Culkin, Clare Calbraith, Richard Hawley, Brendan Patricks, Tom Cullen, Lachlan Nieboer, Lily James, Sophie McShera, Lesley Nicol, Zoe Boyle, Thomas Howes, Amy Nuttall, Jonathan Howard, MyAnna Buring, Charles Edwards, Hugh O'Brien, Edward Baker-Duly, Terence Harvey, Raquel Cassidy, Jonathan Coy, Cara Theobold, Matt Barber, David Robb, Paul Copley, Poppy Drayton, Simon Lowe, Matthew Goode, Rupert Frazer, Josh Green, Phoebe Nicholls, Martin Walsh, Nicky Henson, Richard Hansell, Brian Kelly, Robert Bathurst, Cal Macaninch, Julian Wadham, Jeremy Swift, Sue Johnston, Antonia Bernath, Harriet Walter, Sebastian Dunn, Rachel Marquez, Ronald Pickup, Nichola Burley, Adrian Lukis, Alun Armstrong, James Faulkner, Penny Downie, Rade Šerbedžija, Jane Lapotaire, Alice Patten, Peter Egan, Catherine Steadman, Julian Ovenden, Matthew Jure, Daisy Lewis, Richard E. Grant, Christopher Rozycki, Scott Plumridge, Anna Chancellor, James Joyce, Paul Giamatti, James Fox, Janet Montgomery, Patrick Kennedy, Richard Dempsey, Joanna David, Kiri Te Kanawa, Alex Carter, Ron Donachie, John Henshaw, Simone Lahbib, Clare Higgins, Tim Pigott-Smith, Nigel Havers, Sharon Small, Di Botcher, Greg Bennett, Matthew Rohman, Timothy Carlton, Patrick Brennan, Trevor Cooper, Peter Brown, Kevin Doyle, Bill Fellows, Jeremy Clyde, Rosie Jones, Fergus O'Donnell, Daniel Pirrie, Michael Cochrane, Christine Mackie, Lucille Sharp, Nigel Harman, Andrew Alexander, Gary Carr, Yves Aubert, Oliver Dimsdale, Guy Williams, Valerie Dane, Douglas Reith, Michael Benz, Emma Lowndes, Andrew Scarborough, Howard Ward, Louis Hilyer, Jamie Bradley, Ed Cooper Clarke, Charlie Anson, Sophie Cosson, Michael Fox, Rick Bacon, Richard Teverson, Harry Hadden-Paton, Victoria Emslie, Philip Battley, Patricia Hodge, James Greene, Jamie de Courcey, Noah Jupe, Martyn Mayger, Vanessa Quiney, Nick Owenford, Dan Noye, Shaun Newnham, Adrian Mitchell, Hilary Joyce, Matt Jamie, Michael Glover, David Ellis, Nick Davison, Cheryl Burniston, James H. Bristow, Paul Leon Bridger, Brian Woodward, Nicholas Lumley, Neil Bell, David Sibley, Holly Augustine, Ged Simmons, Chris Cowlin, Stephen Critchlow, Jane Wenham, Mark Penfold

Pěti hvězdičkami hodnotím první sérii. Druhá série už je slabší, což je dáno zejména tím, že příběh, který byl na počátku po všech stránkách originální a zajímavý, už se jenom natahuje a opakuje. Kouzlo nového pominulo a je z toho další nekonečný seriál.(9.3.2012)

Rozhodně nepatřím k nehynoucím milovníkům Británie jako takové, ale fanouškem britských seriálů nepochybně jsem. Panství Downton je takřka dokonalou exkurzí do staré, snobské Anglie se všemi jejími plusy a mínusy. A proto jsem si tento krátký seriál mimořádně oblíbil. Líbí se mi jak postavy řeší veskrze fádní záležitosti na pozadí skutečných událostí, jak se z nich během vteřiny stávají skety kvůli penězům, jak touží po jiném postavení a podobně... Po čase se to možná ale leckomu okouká. Ovšem nebýt Maggie Smith... Nevím, nevím, zda bych nešel o hvězdu níž. Takhle ovšem není, co řešit.(26.1.2012)

Celé tři série si drží Downton vysokou laťku, jediný problém mám s některými postavami, které už se naprosto vyčerpaly, ale scenáristé je prostě nedokážou opustit, a pokaždé, když se objeví na scéně, tak se modlím, aby zase rychle vypadly. Naštěstí jich je jen několik a je jim věnováno stále méně prostoru. Kde jsou sakra titulky k Vánočnímu speciálu? :)(8.1.2013)

Ač preferuju původní znění, tak Panství Downton je pro mě spojeno s dabingem na ČT1. Každou středu se těším, až ve 20:55 začne znělka :-) Linie Mary a Mathew je poněkud austenovská, ale zbytek života na zámku a zejména v podzámčí je mnohem zajímavější. Co se asi stalo Batesovi? Je Mary tak chladnokrevná, jak se zdá? Proč je Thomas takový hajzl? Co se stane v příští epizodě? Je to podobně laděné dílo jako Boženy Němcové V zámku a v podzámčí. Šlechta je ta hodná ruka, co vychovává, povzbuzuje, staví na tradicích. Služebnictvo je nadšeno moderním pokrokem, novými objevy a politickou situací. Ale co. Panství Downton a všichni jeho obyvatelé se mi pomalu dostávají pod kůži a já se těším, co nového přinese první světová válka do života tohoto anglického zámečku a jeho obyvatel.(16.2.2012)

• kingik

Ošukán na panství Daun Tonda. Byla tma, mlha, sychravo, vracel jsem se z inseminace prasat v Essexu a zabloudil jsem. Z mlhy, která by se dala mrdat, jsem zaslechl rachotivý zvuk, který se postupně přibližoval. Najednou jsem už poznal zřetelné obrysy traktoru Zetor, posledního kousku svého druhu. Zarostlý muž se zastavil a já mu lámanou angličtinou vysvětlil, že jsem zabloudil. Přeměřil si mě pohledem a po chvíli pravil: "Nedaleko odtud je panství pana Tonyho. Rád Vás uvítá." Hbitě naskočil zpět do raritního kousku zemědělského stroje a já se vydal směrem, jaký mně ukázal. A skutečně, po asi dvou kilometrech se mlha rozplynula. A já jsem před sebou spatřil krásně se tyčící panství s obrovskou sochou ztopořeného čuráka uprostřed. Sídlo to bylo honosné, leč vyhlíželo divně. Zastavil jsem a najednou zezadu slyším kroky. Jakýsi lokaj mě pobídl, abych s ním vstoupil do dveří. Snad mně poskytnou nocleh, jídlo i pití. Vlídný pán Tonda na sebe nenechal dlouho čekat. V divném županu a ulíznutém účesu na mě působil zrovna tak divně jako kamenný výtvor venku. Dostalo se mně pití i jídla, co moje hrdlo pyjem netknuté ráčilo. Hodoval jsem, blaženě se usmíval, ale za půl hodiny moje idylka skončila. Snažil jsem si nevšímat pronikavých pohledů pána domu, který se mnou měl své plány. Sotva jsem pojedl, ochotný komoří mě uvedl nahoru do komnat, z nichž v jedné jsem měl přečkat noc. A skutečně. Komnata byla nádherná, sice žádné technologické vymoženosti neskýtala, ale byl jsem rád, že zalezu do peřin. Jen mně bylo divné, že mně komoří zamkl. Pomyslel jsem si, že je to asi zdejší zvyklost zamykat hosty na noc, aby je nikdo nerušil. Jen, co jsem si lehl, rozhostilo se všude ticho. Náhle zarachotil v zámku klíč a do pokoje vešli dva statní muži. Odvedli mě k Tonymu, který ošukával zdejší turisty. Anglický venkov ve mně zanechal negativní vzpomínku. Příště dejte před panství tabulku s označením Beware of Dick, abych věděl, do čeho jdu. 0%(24.7.2015)

• - Seriál získal v roce 2011 Zlatý globus v kategorii nejlepší minisérie nebo televizní film. (Terva)

• - Postava Cory (Elizabeth Mc Govern) byla původně nabídnuta Gillian Anderson. Ta ji odmítla. (Olík)

• - V šesté epizodě páté série se dozvídáme, že pes lorda Granthama (Hugh Bonneville) Isis, který se v seriálu objevuje už od první série a má tedy víc než 10 let, se cítí špatně. Důvodem je rozhodnutí autorů ho nechat během páté série zemřít, protože má stejné jméno jako teroristická organizace, která od jara 2014 zabrala významnou část Iráku a Sýrie. (KlonyIlony)