Havran

El Enigma del Cuervo

Havran

Thriller / Mysteriózní

USA / Maďarsko / Španělsko, 2012, 111 min

James McTeigue mě poměrně překvapil a touto "moderní" detektivkou potěšil. Kromě zajímavosti zápletky (příběhy od E. A. Poa) táhne film herecké duo John Cusack a Luke Evans - oba mám velmi rád a ve snímku hrají nadstandartně. Vidalova hudba je též zajímavá. Celkově, hlavně pro zábavnost a atraktivitu atmosféry 19. století, za 4 hvězdy.(1.5.2012)

• Chrustyn

I přes temnou atmosféru (která je ve výsledku to jediné co na filmu zaujme) se jedná o plytké a nezajímavé vyprávění o vraždách, jejichž vyšetřování se zúčastní samotný Edgar Alan Poe. Překvapivě nudné.(4.1.2013)

Úžasnej temnej mystickej snímek s úžasnou ha-ha-vraní atmosférou a neutuchajícím nervákovým napětím, že by mohl i Sherlock Holmes závidět.(21.2.2014)

Podarený thriller z rady filmov, v ktorých až do konca hádate kto by mohol byť vrahom. Zápletka, ktorá nadväzuje na príbehy z pera Edgara Allana Poa je nielen inovatívna a pomerne lákavá, ale aj dobre spracovaná. Tí, ktorí sa tu chcú doťahovať o to, nakoľko sa film nedržal faktov, pre tých mám zlú správu, pretože film nie je historickým eposom. Podobne neuspel tento rok aj Lincolnov životný príbeh. Tí, ktorí sa vedia povzniesť nad podobné detaily a oceniť originalitu tvorcov, tým sa dostane do rúk skvelá zimomriavková detektívka, v ktorej nechýbajú nečakané zvraty a John Cusack konečne po dlhej dobe v dobrej hereckej forme. Štvrtá hviezdička síce s prižmúrenými ušami, ale občas musím doceniť aj takéto menšie filmy, ktoré ostali podľa mňa výrazne nedocenené. 75%.(2.7.2013)

Tak po ne moc příznivých recenzích a malém hodnocení od většiny mých oblíbených uživatelů, jsem se na to moc netěšil, a ani jsem se na to moc netěšil protože se mi z pekla moc nelíbilo, no ale nakonec jsem byl rád že jsem se spletl. Originální příběh je velmi dobře zrežírován a všechno tu šlapalo jako hodinky. Naprosto dokonale jsem se bavil, což nemůžu třeba již zmiňovaném Z pekla říct. Cusack překvapil stejnak jako ostatní herci. Mohlo by to být sice kratší ale to vem čert, co mi nejvíce vadilo bylo to že vrah je na plátně minimálně, takže jsem ani nedostal moc šancí tipovat kdo to bude. Ale jinak hodně dobrý film a pro mě překvapení.(30.7.2013)

• - Spoiler: Smrť Griswolda (John Warnaby), rozpoliť ho sekerou, bola reakciou Bena Livingstona a Hannah Shakespeare za to, že po smrti Poea (John Cusack) o ňom Griswold napísal nepekný nekrológ a vykreslil ho ako alkoholika a drogám holdujúceho muža. (vander19)

• - Lekár spomína svojim študentom pri nájdení jednej z indícií, že obeť trpela tuberkulózou. Je to narážka na matku E.A. Poea (John Cusack), ktorému matka umrela na tuberkulózu, keď mal 2 roky. (vander19)

• - Přestože se snímek odehrává v Batimoru v 19. století, natáčení probíhalo v Budapešti a Bělehradu. (272827)