Havran

El Enigma del Cuervo

Havran

Thriller / Mysteriózní

USA / Maďarsko / Španělsko, 2012, 111 min

Mohlo by to dopadnout lépe, ale i tak jde o celkem slušnou podívanou. Škoda slabého konce.(21.7.2012)

Vcelku obyčejný thriller okořeněný Poem. Cusack nehraje špatně, stejně tak Lucke Evans i výprava se povedla (má to ten nově Holmesovský glanc), zato atmosféra se ale McTeigueovi vyčarovat moc nepovedla.(13.5.2012)

Vždycky mě bavily temný a tajemný detektivky. A pokud je příběh zasazen v 19. století, tak je to vážně chuťovka. Poe mi vždy přišel tajemnej a zvláštní, jako malej jsem četl několik příběhů a vážně to bylo strhující. Připomenout si a nebo zjistit spoustu novýho o tomto autorovi bylo vážně fajn. A spolu se skvělým obsazením, neprokouknutelným scénářem a napínavým dějem i šokujícím koncem, no... nemůžu si stěžovat na nic. Výborná záležitost, kterou nejvíc ocení někdo, kdo o Poeovi něco málo ví, a nebo od něj něco četl.(20.7.2012)

Jsem velký fanoušek E.A.P a to hlavně díky Rogera Cormana. Bylo moc příjemné si v kině připomínat jednu povídku za druhou. The Raven zaujal nejvíce svou temnou atmosférou a překvapivě kvalitním hereckým výkonem Johna Cusacka. Scénař taky nebyl vůbec špatný a snímek postupem času skvěle gradoval až do úplného strhujicího finiše. Velké překvapení už kvůli špatným recenzím.(22.6.2012)

Na Havrana jsem se chtěl podívat především kvůli herci, který mě poslední dobou nepřestává překvapovat. Luke Evans se ale i tady stihl předvést a právě tímto filmem si mě totálně získal. Pokud bych film samotný k něčemu přirovnal, nejspíš by to bylo k filmu Anonym. Havran je totiž takovým pseudo-historickým životopisným příběhem Edgara Allana Poea. Ten ale nevypráví jeho příběh, ale spojuje příběhy jeho jednotlivých povídek. Jedna vražda rovná se jedna povídka. Jako celek to ale dává Edgara, jeho osobnost, jeho názory a jeho myšlení, které se do povídek stihli promítnout. No a já musím říct, že tenhle nápad se mně moc líbil. Atmosféra starého Baltimoru byla dostatečně temná a přitom vůbec nevadí, že celý film se natáčel v Evropě. Spíš naopak. Jediný problém, který mě u tohodle filmu nakonec dost mrzel byl samotný závěr. Na to, jak se příběh rozvíjel, ho závěr dost nekompromisně utnul. Přál jsem si, aby si takový příběh vysloužil vysloveně epický závěr. Nakonec jsem se ale dočkal spíše komorního přijmutí smrti. Asi to tak ale mělo být...(1.4.2014)