poster

Havran

 • USA

  The Raven

 • Maďarsko

  A holló

 • Španělsko

  El Enigma del Cuervo

 • Slovensko

  Havran

Thriller / Mysteriózní

USA / Maďarsko / Španělsko, 2012, 111 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Malarkey
  ****

  Na Havrana jsem se chtěl podívat především kvůli herci, který mě poslední dobou nepřestává překvapovat. Luke Evans se ale i tady stihl předvést a právě tímto filmem si mě totálně získal. Pokud bych film samotný k něčemu přirovnal, nejspíš by to bylo k filmu Anonym. Havran je totiž takovým pseudo-historickým životopisným příběhem Edgara Allana Poea. Ten ale nevypráví jeho příběh, ale spojuje příběhy jeho jednotlivých povídek. Jedna vražda rovná se jedna povídka. Jako celek to ale dává Edgara, jeho osobnost, jeho názory a jeho myšlení, které se do povídek stihli promítnout. No a já musím říct, že tenhle nápad se mně moc líbil. Atmosféra starého Baltimoru byla dostatečně temná a přitom vůbec nevadí, že celý film se natáčel v Evropě. Spíš naopak. Jediný problém, který mě u tohodle filmu nakonec dost mrzel byl samotný závěr. Na to, jak se příběh rozvíjel, ho závěr dost nekompromisně utnul. Přál jsem si, aby si takový příběh vysloužil vysloveně epický závěr. Nakonec jsem se ale dočkal spíše komorního přijmutí smrti. Asi to tak ale mělo být...(1.4.2014)

 • -OverLord-
  ****

  Vždycky mě bavily temný a tajemný detektivky. A pokud je příběh zasazen v 19. století, tak je to vážně chuťovka. Poe mi vždy přišel tajemnej a zvláštní, jako malej jsem četl několik příběhů a vážně to bylo strhující. Připomenout si a nebo zjistit spoustu novýho o tomto autorovi bylo vážně fajn. A spolu se skvělým obsazením, neprokouknutelným scénářem a napínavým dějem i šokujícím koncem, no... nemůžu si stěžovat na nic. Výborná záležitost, kterou nejvíc ocení někdo, kdo o Poeovi něco málo ví, a nebo od něj něco četl.(20.7.2012)

 • Pepinec
  ****

  Krá, krá, krá, Kusák pěkně hrá! Když ve škole zaznělo jméno Edgar Allan Poe, ozvala se zezadu rána, to jak mně prásklo čelo o lavici. Kdybych si toho ochlastu vytáhnul u matury, sedím tam dodnes. Tady to ale byla jiná pohádka! Film ponurý jak podzim a ač s kecy vzletnými tak, že ani havran sám výše vzlétnouti nedokáže, dostal jsem se do divácké ráže. Sice nevím, jestli bych Emily obodoval tak, aby mně kvůli ní nevadilo vypít lektvar věčného života, ale jak jsem to tak pozoroval, nebylo tenkrát zrovna moc na výběr, takže...(9.10.2016)

 • Matty
  **

  Hororová detektivka, která měla potenciál stát se buď naratologickou lahůdkou (převádění fikce v realitu a opačně), nebo brakovou ptákovinou roku (krvavé mordy, žena v ohrožení, chlastající protagonista). Nakonec jde jenom o úmorně mechanické hromadění motivů z děl E. A. Poea. Prostředkem k rozluštění záhady je samotný spisovatel, který detektivovi několikrát poradí, na co vrah tou kterou indicií naráží, aby pak pátrači společnými silami a s ohromující neomylností vydedukovali, kterým směrem pokračovat dál (zkratkovitost „logických“ vývodů v něčem připomíná Šifru mistra Leonarda). Hlavní dějová linie není náměty Poeových povídek protkána, jsou do ní jednoduše naházeny. Jedna poeovská narážka vytlačuje další, namísto toho, aby byly skládány do sebe a teprve ve výsledku vedly k dopadení vraha, čím padá potěcha z postupného odhalování pravdy. Ta se v závěru jednoduše zjeví. Každý převod Poeovy teorie do praxe je postavami nadto přiřazen ke konkrétnímu literárnímu počinu, někdy i s krátkou historickou explikací, takže se nemůžeme těšit ani z toho, že bychom sami poznávali, ze kterého zdroje tvůrci zrovna čerpají. Dynamická vazba mezi autorem a jeho dílem, kterým je zde vrah sám, nabízí přehršle nosných témat, z nichž ale scenáristé nedokázali žádné smysluplně rozpracovat. Nevytvářejí ani snahu mást nás možností, že by mohl vraždit samotný spisovatel, jehož vnitřní démoni jsou vinou křečovité, násilně implementované romantické podzápletky velmi krotké. Čím vrstevnatěji se scénář snaží Poea charakterizovat, tím méně je hrdina přesvědčivý, nejzábavnější je tudíž hned počáteční demo verze jízlivého a sebestředného alkoholika. Méně přímočarý přístup k zadání „film na motivy knih E. A. Poea“ naznačuje teprve závěrečný dialog, nastolující otázku, kdo je vlastně autor a kdo čtenář. Namísto promyšlené hry s vícero vypravěči, jejíž pravidla Poe mistrně ovládal, nám McTeigue nabízí jenom velmi neinvenční a málo temnou detektivku. S pár zbytečnými gore výpady a akčními scénami, jejichž přítomnost by omlouvala teprve mnohem výrazněji komiksová výtvarná stylizace (film chce vypadat trochu jako Ospalá díra, ale na postprodukční přibarvování obrázků už zřejmě nezůstaly peníze). 50%(23.4.2012)

 • IQ Tiqe
  ***

  SLušně zpracované mysteriózní krimi s mizerným koncem, nevěruhodným - a co MUČENÍ? # [viděno: TV, 5.1] # příběh 5 | hudba 7 | humor 0 | akce 2 | napětí 3 | pustil bych si znovu 5(24.7.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace