Havran

El Enigma del Cuervo

Havran

Thriller / Mysteriózní

USA / Maďarsko / Španělsko, 2012, 111 min

Vcelku obyčejný thriller okořeněný Poem. Cusack nehraje špatně, stejně tak Lucke Evans i výprava se povedla (má to ten nově Holmesovský glanc), zato atmosféra se ale McTeigueovi vyčarovat moc nepovedla.(13.5.2012)

Jednou o půlnoci, maje horečku a rozjímaje nad divnými svazky vědy prastaré a záslužné - když jsem klímal v polospaní, ozvalo se znenadání velmi jemné zaťukání na dveře - byl to McTeigue, Poe už ne... Košatými adjektivy protkaná detektivní historka, co mi žlučí i přes svůj nesofistikovaný scénář rozhodně nepohnula. Když pominu poněkud těžkopádné naroubování vražd na povídky, občas kostrbaté dedukce a plánovaný konec v Paříži (Chtěl snad nechat Julese pět neděl v balóně bez jídla a pítí?) nemám moc, co bych vytknul, neboť primárním účelem Havrana bylo pobavit bez ohledu na historická fakta. Vždyť já si dokonce nepřál, aby se objevilo Pendulum a udělalo z Johna dva malé Cusacky do školky a to už je co říct! Když už nic, alespoň si touto konzumní formou může najít divák cestu k významnému představiteli romantismu a zakladateli detektivního žánru. Pak si třeba nebude myslet, že Havran je jen zaměstnanec pohřební služby a Sud vína amontilladského objednaný drink na víkendovou hustou kalbu.. Shrnul bych to tak. Během závěrečných titulků mi přistál na římse krkavec a začal s tím svým nevermore. Nyní pod oknem mrtev leží, opeřené tělo naplněno broky, on radit chtěl mi, napovídat - však já děl ne, už maje svoje roky..(8.8.2012)

,,VY VÍTE, CO SE NAKONEC STANE PANE POE. NAPSAL JSTE TO“... /// E.A. Poe a jeho smrt opředená záhadou. Po vzoru Williama, dílo fikce a (bohužel celkem často jen a jen) snaha o ponurost s důrazem na krev a smrt. Detektivka ve stylu ,,vražd podle předlohy“ (si nějakou vyberte...) mající reálnej základ v Poeho povídkách. Na jednu stranu žádný novum, na stranu druhou, lepší než sledovat nějakej debilní životopis. Škoda, že životu básníka, kterej se vymknul kontrole chybí víc šílenství a temná morbidní melancholie nedejchá celým filmem. Postupně mě sice temná krimi s netradičně přiblíženou osobností a soubojem ,,UMĚLEC proti UMĚLCI“ baví, ale počáteční rozháranost a taky to, že nevím, jestli Cusack tak perfektně Poa hraje, nebo je to totální neherecká kreace ve stylu N.Cage ... - prostě víc jak 3* nedám. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) ,,Jak lvové bijem o mříže“ jsem vyměnil za ,,"PROROKU," DÍM, "MENE TEKEL, AŤ JSI PTÁK ANEBO Z PEKEL, SYNU PODSVĚTÍ, A PŘECE, PROROKU, POJĎ HÁDAT MNĚ.... 2.) Proti nadpřirozenu stavím raději složitou lidskou myšlenku pocitu viny. 3.) Thx za titule ,, -OverLord-“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(23.7.2012)

• Payushka

Mohl to být krvavý thriller, na který budou mít diváci do 18 let vstup zakázán. Skončilo to ale uslazenou romancí s nějakým tím temnějším prvkem, který rozhodně nepotěší fanoušky Poevých povídek a básní. Nejen že je film plytký a minimálně napínavý, ale především hlavní postava není jako on. Naštěstí ale - John Cusack saves the day.(30.5.2012)

Jsem velký fanoušek E.A.P a to hlavně díky Rogera Cormana. Bylo moc příjemné si v kině připomínat jednu povídku za druhou. The Raven zaujal nejvíce svou temnou atmosférou a překvapivě kvalitním hereckým výkonem Johna Cusacka. Scénař taky nebyl vůbec špatný a snímek postupem času skvěle gradoval až do úplného strhujicího finiše. Velké překvapení už kvůli špatným recenzím.(22.6.2012)

• - Na otázku detektiva, zda někdy napsal něco o námořníkovi, Poe (John Cusack) odpovídá "Ne!". E. A. Poe přitom napsal "Příběhy Arthura Gordona Pyma", což je námořní příběh a i v jiných dílech se objevují postavy námořníků. (banrun)

• - V momentě, kdy beží Edgar Allan Poe (John Cusack) do divadla, běží okolo poutače, který uvádí divadelní hru "Macbeth" od Shakespeara. "Macbeth" je hrou prokletou a už při jeho premiéře v roce 1606 došlo k tragédii. Mladík, který ztělesňoval panovačnou Macbethovu manželku (v alžbětinském divadle hráli muži ženské role), těsně před prvním představením onemocněl. Přesto chtěl hrát, ale osud mu to neumožnil. Pár minut před vstupem na jeviště zemřel. Samotný divadelní příběh plný krve a násilí byl příliš krutý i na svou dobu a král Jakub I. byl po zhlédnutí Macbetha tak znechucen, že ho zakázal po dlouhých sedm let hrát. (Zdroj: procproto.cz) (Romeo5)

• - John Cusack kvůli své roli zhubl 11 kilogramů a přečetl velké množství materiálů o Edgaru Allanu Poeovi. (Lolita)