Fantastická cesta

USA, 1966, 100 min

Harry Kleiner

Ernest Laszlo

Saul David

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Kdysi to byla asi bomba, ale dnes mne cesta v miniponorce do cév pacienta po technické ani trikové stránce až tolik nenadchne. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=3o8vsU0Dw-4(19.4.2010)

Z tohoto filmu si pamatuji jen bílou krvinku, která si člena posádky spletla s krmením a pak matně další scény. Přesto na mě tento film zanechal docela dojem. Pravda je to už strašně moc let co jsem to viděla (jako dítko), ale na dobu natočení...fakt dobrý(18.12.2009)

I v době počítačových triků působí efekty Fantastické cesty velmi dobře. Aby ne, když na výtvarných návrzích se podílel sám velký surrealista Salvador Dalí! Pouť miniaturní ponorky lidským tělem se tak stává dobrodružstvím ve velkolepém světě, který všichni obýváme, a přesto je pro většinu z nás zahrnut tajemstvím a nepoznáním. Srdce působí jako obří chobotnice, která se v pravidelných intervalech nadýmá a zase splaskává. Srdeční chlopně jsou krápníkovými jeskyněmi, žíly a tepny tunely do nebezpečí. Modely srdce, mozku, tepen i žil dosahovaly obří, až stometrové velikosti. Poprávu tak obdržely Oscara. A jestliže červené krvinky připomínají pouťové balonky, či neškodné trepky, pak bílé jsou pravými predátory! Příběh je prostší, o napínavé scény však není nouze. A pak, krásná Raquel Welchová je opravdu kus!(20.3.2011)

• Sarkastic

Tahle „scifárna“ možná v době vzniku dokázala na tehdejší publikum zapůsobit, u současného diváka je však tato šance mizivá. Jestli bych měl jmenovat alespoň něco, kvůli čemu se má na tenhle film smysl dívat (i když ho rozhodně nedoporučuju), byl by to Donald Pleasence a alespoň po nějakou část stopáže docela solidní detektivní složka filmu hledající sabotéra ve vlastních řadách, to je bohužel vše (ok, pánská část publika by si ještě teoreticky mohla přidat Raquel Welch v upnuté kombinéze, ale popravdě řečeno, spíš mě ty detailní záběry na ni nutily k úsměvu, než aby ve mně vyvolávaly nějaké choutky). A vůbec celý film na mě působil víc směšně než jakkoliv napínavě nebo nějak zvlášť zajímavě, až ať už šlo o slabé triky (i na tehdejší dobu), scénáristické berličky (zvláště náhlé prosvícení myslí obou vojenských pohlavárů mě málem sundalo ze sedačky) nebo pojetí času (ještě bych snad byl ochotný přistoupit na to zpomalené odpočítávání v lidském těle, i když opravdu jen s velkým sebezapřením, ale v žádném případě ne tomu, které probíhalo v laboratoři). A jako Čech nevím, jestli se mám stydět za hloupost tvůrců nebo naopak být potěšen tím Benešem (asi jenom někdo hodně naivní může tvrdit, že pojmenování postavy po našem druhém prezidentovi byla úplná náhoda). V každém případě to vidím pouze na 2*, docela slabota.(7.3.2013)

Předchůdce filmu Vnitřní vesmír o cestě vybraných lidí zmenšenou ponorkou až k mozku, aby tam odstranili krevní sraženinu. Mají na to však jen 60 minut jelikož se po této době začnou opět zvětšovat. Pacientem je Jan Benes a leží v komatu protože byl na něj spáchán atentát kvůli tomu, že věděl jak překročit tuto 60 minutovou hranici. 60%(13.6.2009)

• - Pre film vznikli obrovské dekorácie. Celá vojenská základňa merala 100 krát 30 metrov, Proteus 14 krát 8 metrov, Artéria zo sklolaminátu mala priemer 7 a merala 30 metrov a mozog bol dlhý 70 a široký 30 metrov. (classic)

• - Pulsujících efektů dosahoval vrchní kameraman Ernest Laszlo použitím sotisfikovaných mnohobarevných světel za průsvitnými dekoracemi. (Epistemolog)

• - Isaac Asimov prohlásil, že filmový scénář má řadu logických chyb a dostal povolení je při přepisu do paperbacku předělat. (Terva)