Proč jsou ty britové takový tataři a jejich policajti nemaj bouchačky? I don't really understand...Luther je skvělý, sugestivní a emocemi naditý seriál, který podle mě zatím nemá obdoby...Pecka!(8.8.2011)

Málokdy se mi stane, že by ve mě už prvních pár minut, takhle vcuclo (a při prvním rozhovoru jsem už vrněl blahem). Zatím mi LUTHER prostě sedí. PRVNÍ SÉRIE: Solidní atmosféra, zajímavý příběh, kvalitní herecké výkony. Přes pár kopanců (a jeden hodně slabý díl) , jde vcelku o nadprůměrný počin, zvlášť pokud jde o brity. Nebýt Idrise "Stringa" Elby ani bych o Luthera nezavadil, ale byla by škoda, kdyby tenhle mix Colomba, Dextera ad., prostě zapadl. Jsem zvědavý na pokračování. DRUHÁ SÉRIE: Solidní zabijáci (oba tři) a jejich zajímavé provádění jsou velké klady druhé řady. Nebo čtyřdílné minisérie, jak chcete. Mimozločinová linka není špatná, ale proč si Luther uvázal na krk takový šutr mi zůstává záhadou. Faktem je, že to vyřešil parádně. Jediné co mi chybí je Alice, která si klidně odjede na dovolenou. Snad se dočkáme jejího návratu. TŘETÍ SÉRIE: Možná nejlepší série. Potěšila nová holka Mary, která Johna pěkně doplňuje. Vrah v druhé polovině zpočátku parádní, ale v posledním díle mu hrábne nebo co a celé to svou nesympatičností pošle do kytek. Vůbec ty zvraty jsou někdy v LUTHEROVI těžce mimo a postrádají logiku, ale lidi jsou málokdy logičtí, že? Hlavně! Alice je zpět. Jestli ho ještě někdy zradíš, tak tě zabiju a sním. Safra teď jsem zjisitl, že už se dalších dílů nedočkáme. John rozhodně odchází na vrcholu a byla to parádní jízda.(13.10.2010)

Naprosto dokonalé jsou až epizody 5 a 6 první seasony. Před tím je to jen hodně dobrá detektivka. Ale kvůli těm dvěma dílům to stojí za to. A vlastně už i ten 4. díl měl hodně hutné momenty. Takže nečíst tu euforická přirovnání k Sherlockovi a Wallenderovi, asi bych jedno napsal taky :) (po shlédnutí třetí sezóny si nemohu odpustit poznámku - Milan Knižák jako hlavní znásilňovač ??!!)(15.4.2013)

Londýn - životem pulsující gigantická metropole, která se pyšní luxusními ulicemi, chrámy konzumu, univerzitami, bankami či muzei. Jenže o nich seriál nevypráví a v jejich interiérech se jeho příběhy obvykle nedějí. Hrdinou seriálu je totiž policista, který se specializuje na nejtěžší zločiny a jeho úkolem není pohybovat se v příjemném prostředí rezidenčních čtvrtí mezi počestnými daňovými poplatníky vedenými těmi nejlepšími úmysly a vykonávajícími ty nejušlechtilejší skutky. Jeho údělem je prohrabávat kal na dně, odkrývat špínu, mařit záměry psychopatů a zločinců vedených nenávistí, touhou po pomstě nebo po majetku. Z řady dalších seriálů podobného ražení Luthera vydělují postavy. Luther je totiž posedlý svou prací a obětuje jí i své rodinné zázemí. Jeho nasazení a intuice z něj dělají nadmíru nebezpečného soupeře podsvětí, jenže jeho protivníci taky nejsou žádná béčka a dokážou zasadit úder na tom nejcitlivějším místě. Luther není seriál o kapsářích nebo kasařích, ale o velkých nočních můrách moderních společností a velkých měst. Je o teroristech, vyděračích či sériových vrazích. Ty zločiny jsou někdy až příliš monstrózní, Lutherova intuice přehnaná a zápletky či vztah mezi hrdiny poněkud vykonstruované, ale postupem času jsem se naučil vnímat Luthera jako realističtější a míň umělohmotnou obdobu zábavných sérií typu Dextera. Z Luthera jsou cítit skutečné emoce, páchne to tam tu přízemní, tu heroickou člověčinou. Jeho rozhodování o životu a smrti dvou žen, které pro něj měly zásadní význam a představovaly hodnotový protipól, který se v každém z nás neustále sváří, považuju za jednu z nejsilnějších seriálových scén, které jsem kdy viděl. Navíc postava inteligentní a nevypočitatelné Alice Morgan patří k těm nejcharismatičtějším padouchům, kteří kdy měli tu čest bavit publikum na televizních obrazovkách, a jejich vzájemný vztah s Lutherem je asi tím nejpošahanějším a zároveň divácky nejvděčnějším, jaký kdy vytvořil scénárista mezi kriminalistou a pachatelem zločinu. Tak sympatickou psychopatku jsme tu myslím ještě neměli... Celkový dojem: 95 %.(4.9.2014)

(Viděny kompletní 3 série) Luther je policajt, co se s tím prostě neštve, pravidla si upravuje podle potřeby a je mírně řečeno impulsivní, za to však s instinktem lovce. V každém případě je to sympaťák. Krom podezíravých kolegů má také „kámošku do nepohody“ a v průběhu i dalšího trochu nečekaného spojence. Co se týče záporáků, ať už vnějších nebo těch uvnitř policie, nejsou to povětšinou žádná ořezávátka a napsaní jsou velmi dobře (snad s 2 výjimkami: jednoho z druhé série, jehož běsnění a následná slabost mi přišly trošku nezvládnuté + druhého ze třetí, u kterého je politická korektnost do očí bijící a je to taková zbytečná kaňka, která mě zklamala). Jinak je to napínavá kriminálka, které nechybí parádní atmosféra a záludné případy, zvraty se tu také nešetří a sem tam se objeví i náznak humoru, dobrá hudba. Samotné seriálové finále bylo parádní, hlavně úplný, velmi symbolický konec (a to doslova, vzhledem k tomu, že už nebudou další díly…zvláštní pocit). Celkově to bude z mého pohledu slabších 5* (a kvituju, že se tvůrci na fanoušky po druhé sérii nevykašlali a dali jim to, oč žádali…i když jen na chvíli). „Pořád se to nazývá nevěra, když spím se svou ženou za zády jejího milence?“.(23.7.2013)