Season 1 [6/10], Season 2 [6,5/10](25.5.2013)

• niethustra

Nedovoluji si hodnotit po dvou zhlédnutých epizodách. Jedná se ostatně o jediné zhlédnuté epizody. Poněvadž jestli celou řadu rámuje něco tak retardovaného, jako je hra na kočku a na myš mezi geniálním vyšetřovatelem a geniální padoušnicí, kteří si při výslechu mimoděk vyměňují džouky o temné hmotě, nemá pro mě další sledování LUTHERa žádný význam. Umístění tohohle seriálu ve zdejších žebříčcích považuji za symptomatické, jeho umístění mezi WALLANDERem a SHERLOCKem za výmluvné.(6.2.2016)

Rukopis BBC je poznat na první pohled, spíše konverzační a psychologický rozměr převládá a udává směr, kterým se percepce detektivky bude ubírat. Zdá se mi ale, že je děj trochu moc překombinovaný a geniality hlavní záporné postavy (v podstatě ale i detektiva Luthera) je až příliš... Idris Elba také nemá to absolutní charisma, jako třeba jeho Stringer z amerického seriálu The Wire, ta stylizace geniálního, byť vnitřně rozervaného detektiva, je výborná, ale ne naprostá... Každopádně detektivní seriál je to povedený...(12.12.2010)

Perfektní. Detektiv, co bojuje sám se sebou a nutně nemusí být cynickým protivným samotářem, stačí být jen samotářem . Bere na sebe zodpovědnost za své činy a má zajímavý vztah s psychopatickou vražedkyní. Líbil se mi přístup k jednotlivým případům, kdy se jeden táhl i přes tři díly a většinou, i když byl ukončen, rozehrával další dění. Scénář se zároveň nebojí zbavovat důležitých postav, a to tak že i jejich úmrtí mají svůj důvod, nejsou tady rozehrány žádné zápletky, které by nebyly ukončeny. Komplexnost a vícevrstevnost je to, co se mi na Lutherovi líbilo.(4.9.2014)

Idris Elba JE Luther! Nemám čo dodať, fantastický, fenomenálny, famózny seriál, každý diel, každá zápletka, každá postava boli dokonale zosynchronizované tak, aby tvorili jeden ucelený miniseriálový skvost plný emócií, napätia a hlavne originality v každom ohľade. Veľká poklona tvorcom! 95%.(26.6.2015)