(Viděny kompletní 3 série) Luther je policajt, co se s tím prostě neštve, pravidla si upravuje podle potřeby a je mírně řečeno impulsivní, za to však s instinktem lovce. V každém případě je to sympaťák. Krom podezíravých kolegů má také „kámošku do nepohody“ a v průběhu i dalšího trochu nečekaného spojence. Co se týče záporáků, ať už vnějších nebo těch uvnitř policie, nejsou to povětšinou žádná ořezávátka a napsaní jsou velmi dobře (snad s 2 výjimkami: jednoho z druhé série, jehož běsnění a následná slabost mi přišly trošku nezvládnuté + druhého ze třetí, u kterého je politická korektnost do očí bijící a je to taková zbytečná kaňka, která mě zklamala). Jinak je to napínavá kriminálka, které nechybí parádní atmosféra a záludné případy, zvraty se tu také nešetří a sem tam se objeví i náznak humoru, dobrá hudba. Samotné seriálové finále bylo parádní, hlavně úplný, velmi symbolický konec (a to doslova, vzhledem k tomu, že už nebudou další díly…zvláštní pocit). Celkově to bude z mého pohledu slabších 5* (a kvituju, že se tvůrci na fanoušky po druhé sérii nevykašlali a dali jim to, oč žádali…i když jen na chvíli). „Pořád se to nazývá nevěra, když spím se svou ženou za zády jejího milence?“.(23.7.2013)

Po právě dokoukané první i druhé sérii nemůžu dát nic jiného, něž maximum a zařadit Luthera do své seriálové topky. Možná první dva díly byly maličko slabší, ale ostatní to vynahradily bohatě. Skvělý Idris v hlavní roli, který mi určitě připomněl Kennetha ve Wallenderovi. Policista, který myslí hlavně na svou práci a chytání vrahů a svůj soukromý život odsouvá až na vedlejší kolej, ale také umí často měnit pravidla hry a prokazuje lidskou tvář. Perfektní herci v dalších rolích plus opravdu originální příběh, spousta násilí bez nějakého patosu dělají z Luthera aspoň pro mě naprosto top seriálový zážitek.... což už se bohužel nedá říct o právě dokoukané třetí sérii. Možné spoilery!!! Připadal jsem si jako ve špatném snu, abych byl zcela upřímný. První půlka, lépe řečeno první dva díly, ty byly ještě obstojné, ale poslední dva mně přišly slabější než můj ranní čaj. Seriálu nepřidala, dle mě zbytečná vložka s Lutherovým vyšetřováním a celé to na mě působilo, hlavně po scénaristické stránce jako šité hodně vařící jehlou. Proto snižuji hodnocení o jednu hvězdu a budu doufat, že tenhle seriál si místo v mojí top ten ještě nějaký čas udrží.(2.6.2014)

the A between the L and R.... Aim low... bezkonkurenční "newschool" krimi. Doporučuji těm, kteří hledají svůj ztracený pud sebezáchovy a to proto, aby viděli, že ještě před jeho opětovným získáním mohou ve svém životě zažít neskutečné věci.(30.12.2012)

Naprosto dokonalé jsou až epizody 5 a 6 první seasony. Před tím je to jen hodně dobrá detektivka. Ale kvůli těm dvěma dílům to stojí za to. A vlastně už i ten 4. díl měl hodně hutné momenty. Takže nečíst tu euforická přirovnání k Sherlockovi a Wallenderovi, asi bych jedno napsal taky :) (po shlédnutí třetí sezóny si nemohu odpustit poznámku - Milan Knižák jako hlavní znásilňovač ??!!)(15.4.2013)

Drsny detektiv, ktery bere svou praci az prilis osobne, ze mu to rozvratilo rodinu,.. silena vrazedkyne, ktera si hleda kamarada...a kriminalni pripad, ktery preroste v osobni rovinu a boj o zivot...dalsi britska petihvezdickova pecka, i pres pomalejsi rozjed prijde kulervouci finale. Ani druha serie vubec neni spatna, i kdyz trumfnout prvni logicky ani nemohla.(1.7.2012)

• - Neil Cross, spisovatel a jediný scenárista tohoto seriálu, napsal také román "The Calling", který se odehrává těsně před první řadou seriálu a končí v místě, kde začíná první epizoda. (Gar-mogoth)

• - káždá série končí stejnou větou "So, now what?", v překladu "Takže, co teď?". (J009)

• - Ve třetím díle třetí řady ve scéně, kdy Benny (Michael Smiley) vyhledává informace o podezřelém, je možné v jednom záběru vidět, jak má na ploše kromě fotografie podezřelého rozehrané miny. (TheJokerCZ)