Idris Elba JE Luther! Nemám čo dodať, fantastický, fenomenálny, famózny seriál, každý diel, každá zápletka, každá postava boli dokonale zosynchronizované tak, aby tvorili jeden ucelený miniseriálový skvost plný emócií, napätia a hlavne originality v každom ohľade. Veľká poklona tvorcom! 95%.(26.6.2015)

Dlouho, jak dlouho jsem se snažil uhasit žízeň po kvalitní kriminálce. Většina dnešních detektivních filmů jsou jen takový olízaný lentilky na dně pudinkový mísy, která se už druhý týden netknutě prasí v ledničce, a tak na ni není pěkný pohled. No a najednou čirou náhodou narazím na seriál, jehož každičký díl obsahuje zápletku, na které by mohla stát jakákoliv pořádná současná detektivka, tak za čtyři místní hvězdy. Obsahuje charismatické, a co víc ORIGINÁLNÍ, ojedinělé padouchy. Hlavní hrdina patří mezi to nejlepší, co přinesl vznik kimenatografie (v tohle slově mám určitě chybu). Je to inteligentní chlapák, hrdina osmdesátek, jelikož to není jenom pozér nebo libovej frajírek, ale člověk se svými přednostmi i slabostmi, se kterým bych šel na pivo. Taky musím vyzvednout scénář, protože v dnešním světě, kde se všechno musí dělat co nejjednodušeji, jelikož inteligence populace je každým dnem menší a menší, je úchvatný. Luther je pro mě jednoznačně jedním z nejlepších seriálů vůbec(17.8.2011)

Londýn - životem pulsující gigantická metropole, která se pyšní luxusními ulicemi, chrámy konzumu, univerzitami, bankami či muzei. Jenže o nich seriál nevypráví a v jejich interiérech se jeho příběhy obvykle nedějí. Hrdinou seriálu je totiž policista, který se specializuje na nejtěžší zločiny a jeho úkolem není pohybovat se v příjemném prostředí rezidenčních čtvrtí mezi počestnými daňovými poplatníky vedenými těmi nejlepšími úmysly a vykonávajícími ty nejušlechtilejší skutky. Jeho údělem je prohrabávat kal na dně, odkrývat špínu, mařit záměry psychopatů a zločinců vedených nenávistí, touhou po pomstě nebo po majetku. Z řady dalších seriálů podobného ražení Luthera vydělují postavy. Luther je totiž posedlý svou prací a obětuje jí i své rodinné zázemí. Jeho nasazení a intuice z něj dělají nadmíru nebezpečného soupeře podsvětí, jenže jeho protivníci taky nejsou žádná béčka a dokážou zasadit úder na tom nejcitlivějším místě. Luther není seriál o kapsářích nebo kasařích, ale o velkých nočních můrách moderních společností a velkých měst. Je o teroristech, vyděračích či sériových vrazích. Ty zločiny jsou někdy až příliš monstrózní, Lutherova intuice přehnaná a zápletky či vztah mezi hrdiny poněkud vykonstruované, ale postupem času jsem se naučil vnímat Luthera jako realističtější a míň umělohmotnou obdobu zábavných sérií typu Dextera. Z Luthera jsou cítit skutečné emoce, páchne to tam tu přízemní, tu heroickou člověčinou. Jeho rozhodování o životu a smrti dvou žen, které pro něj měly zásadní význam a představovaly hodnotový protipól, který se v každém z nás neustále sváří, považuju za jednu z nejsilnějších seriálových scén, které jsem kdy viděl. Navíc postava inteligentní a nevypočitatelné Alice Morgan patří k těm nejcharismatičtějším padouchům, kteří kdy měli tu čest bavit publikum na televizních obrazovkách, a jejich vzájemný vztah s Lutherem je asi tím nejpošahanějším a zároveň divácky nejvděčnějším, jaký kdy vytvořil scénárista mezi kriminalistou a pachatelem zločinu. Tak sympatickou psychopatku jsme tu myslím ještě neměli... Celkový dojem: 95 %.(4.9.2014)

Měl jsem ze začátku problém si na Luthera v podání Idrise Elby zvyknout. Ale nakonec sympatie převládli, a já děkuji BBC za další velice zdařilou kriminální minisérii s obzvláště vyjímečnými posledními dvěma díly. Ruth Wilson, jako chladnokrevný zabiják sympatizující s hlavním hrdinou, je zde vynikající, doufám, že někdy v budoucnu si střihne i nějakou další větší roli. 1. serie 6 dílů, 2. serie 4 díly, 3. série 4 díly a dokonale vychytaní protivníci.(7.5.2011)

Chyba čekat, podobně jako já, dalšího vtipného asociála s geniálním mozkem, jako jsou Sherlock, či dr. House. John Luther je detektiv z masa a kostí, který práci obětoval svůj osobní život a ona se mu odměňuje peklem. Neděje se tak skrze vtipné bonmoty, ale naopak přes nepříliš vábné stoky londýnské společnosti, kde se mrtvými opravdu nešetří, přičemž se stíhá rozvíjet i hrdinův charakter, jehož byste do vzorové příručky mladého policisty rozhodně nezanesli. Idris Elba propůjčil své postavě onu zvláštní auru ne příliš sympatického a přesto respektovaného člověka, který vnitřní etiku zahodil už dávno, ale fandit mu nakonec budete. Po dvou řadách se uctivě ukláním. [PS: Pokud dojde na další sérii, chci zpět více Alice Morgan!](14.7.2011)