Rukopis BBC je poznat na první pohled, spíše konverzační a psychologický rozměr převládá a udává směr, kterým se percepce detektivky bude ubírat. Zdá se mi ale, že je děj trochu moc překombinovaný a geniality hlavní záporné postavy (v podstatě ale i detektiva Luthera) je až příliš... Idris Elba také nemá to absolutní charisma, jako třeba jeho Stringer z amerického seriálu The Wire, ta stylizace geniálního, byť vnitřně rozervaného detektiva, je výborná, ale ne naprostá... Každopádně detektivní seriál je to povedený...(12.12.2010)

• EdaS

K Lutherovi jsem se dokopal až po zhlédnutí Pacific Rimu. Nevím, na co jsem čekal. Je to pecka.(17.7.2013)

// John Luther is THE man. Asi to má co dělat i s faktem, že Johnové jsou obecně borci. John McClane, John Rambo, John Matrix, Bruce Way... fajn, to možná není John, ale je to taky borec ergo by to klidně mohl být John. Anyway, John Luther je rozhodně po právu jedním z nich. Tohle je špinavej, hnusnej Londýn a bad guys tu tvoří jenom ti nejhorší z nejhorších. Psychopati, maniaci, vojáci, sérioví vrazi a další si tu kráčejí ulicemi a jediný, kdo se jich nebojí je náš John. Vlastně ne, on se jich bojí stejně jako my. Luther ale nemá na výběr, protože někdo se jim stavět do cesty musí. Stojí ho to jenom ženu, osobní život, zdraví a koneckonců i rozum. Stejně jako Sherlock i Luther dostává od BBC tu nejlepší možnou péči a já se jenom modlím, aby se k nim brzo přidal někdo nový - na seriálech je totiž nejhorší, že dříve či později prostě musí skončit. Luther má ale ještě zcela jistě v rukávu pár storek, je to přece John. A Johnové mají v rukávu nějaké to poslední slovo. 1. série - 100% / 2. série - 90% / 3. série - 90% / 4. série - 90%(5.9.2013)

Po právě dokoukané první i druhé sérii nemůžu dát nic jiného, něž maximum a zařadit Luthera do své seriálové topky. Možná první dva díly byly maličko slabší, ale ostatní to vynahradily bohatě. Skvělý Idris v hlavní roli, který mi určitě připomněl Kennetha ve Wallenderovi. Policista, který myslí hlavně na svou práci a chytání vrahů a svůj soukromý život odsouvá až na vedlejší kolej, ale také umí často měnit pravidla hry a prokazuje lidskou tvář. Perfektní herci v dalších rolích plus opravdu originální příběh, spousta násilí bez nějakého patosu dělají z Luthera aspoň pro mě naprosto top seriálový zážitek.... což už se bohužel nedá říct o právě dokoukané třetí sérii. Možné spoilery!!! Připadal jsem si jako ve špatném snu, abych byl zcela upřímný. První půlka, lépe řečeno první dva díly, ty byly ještě obstojné, ale poslední dva mně přišly slabější než můj ranní čaj. Seriálu nepřidala, dle mě zbytečná vložka s Lutherovým vyšetřováním a celé to na mě působilo, hlavně po scénaristické stránce jako šité hodně vařící jehlou. Proto snižuji hodnocení o jednu hvězdu a budu doufat, že tenhle seriál si místo v mojí top ten ještě nějaký čas udrží.(2.6.2014)

The mind is its own place, and in itself, can make a heaven of hell, a hell of heaven. Všechno to klišé, co čekáte od kriminálky u Luthera nenajdete. Luther je jiný snad ve všech ohledech, na které si jen můžu vzpomenout. Je to nevyrovnaný detektiv, u kterého se rozhodně nedá říct, že by měl černobílý charakter. Navíc nebere ohledy na zákony a jedná výhradně podle sebe. U tohoto seriálu se taky musíte smířit s tím, že ne vždycky přijde happy end tak, jak jej u kriminálky čekáte. Prostě se vykašlete na všechno, co jste viděli v Kriminálce Miami. Všechno tohle a mnohem víc mě polapilo do své sítě, zrovna tak jako temný, ale úžasný a charismatický John Luther a zákeřná psychopatka Alice. K srdci mi sice více přirostl Good Cop, ale Luther je těsně za ním. Jestli to ale takhle půjde dál, s radostí mu nadělím těch pět hvězdiček, jen se nechci unáhlit, protože kriminálky si mě získávají hůř než jakýkoli jiný žánr - většinou preferuji ucelený příběh než jeden případ na každý díl. A mimochodem, ta znělka a celkově soundtrack? Nevídaný, originální, božský!(13.1.2014)

• - Herec Idris Elba obdrže v roce 2012 za roli Johna Luthera Zlatý globus v kategorii nejlepší herec v minisérii nebo televizním filmu. (carott)

• - Ve třetím díle třetí řady ve scéně, kdy Benny (Michael Smiley) vyhledává informace o podezřelém, je možné v jednom záběru vidět, jak má na ploše kromě fotografie podezřelého rozehrané miny. (TheJokerCZ)

• - Muže zákona si herec Idris Elba zahrál i ve filmu Maturitní ples (2008). (Stanley619)