Mildred Pierceová (TV seriál)

Mildred Pierce

USA, 2011, 5 x 57-77 min

Woman on top. Haynesova minisérie ukazuje, před čím dobová melodramata uhýbala. Fyzické detaily, proradnost proměnlivých postav, autentickou chudobu. Všechno je přepočítáváno na peníze, nejsnazší prostředek k dosažení úspěchu, po němž postavy buď samy touží, nebo jsou k němu tlačeny. Postavy realisticky řeší, kolik věci stojí, čím by se jiné filmy ze stejné doby nezdržovaly. ___ Mildredinu společenskou pozici tak, jak ji vnímá sama společnost, nikoli protagonistka, nejlépe vystihne Veda větou „Nejsme nijak výjimeční“. Otázkou tedy je: Jak se NĚKÝM stát? Jak být dámou a přitom si zachovat důstojnost? Nechat se vydržovat jako společnice, nebo přijmout podřadnou práci? Kdo koho ovládá, kdo komu rozkazuje? ___ S hrdinčinou emancipací, poté, co začne řídit v doslovném i přeneseném významu, poté, co se z ní navenek stane sebevědomá dáma, se změní i prostředí a důraz kladený na existenční starosti. Dobře zajištěná, nemusí už Mildred řešit, aby dcera měla co jíst, nově usiluje o její přízeň. Polopaticky shrnuto, za svobodu zaplatila vysokou cenu – získala peníze, ztratila lásku. Série prodělává přeměnu z dramatu sociálně kritického v melodrama (a skoro v antickou tragédii, k čemu svádějí přítomné operní árie). Kriminální linie a přesahy do filmu noir byly oproti Curtizově filmu potlačeny, přestože závěr je ještě ambivalentnější a má daleko k nastolení nějakého uspokojujícího statu quo. Poválečnou krizi mužské identity vystřídala hůře řešitelná krize hodnot vlastních oběma pohlavím. Nejsou nejen ženy, ale ani muži, na které by se dalo spolehnout. ___ Zasazení do krizových 30. let není dáváno vnějškově okatě na odiv. Vyeliminováním formálních excesů moderních seriálů budí Mildred Pierce dojem, že byla v zobrazované době skutečně natočena (až na tu barevnost záměrně lehce zatuchlého obrazu). ___ Komplikovaná role ženy, která nedokáže přestat milovat největší přítěž a zároveň jediný stabilní svého života, byla příležitostí pro Kate Winslet. Nezklamala. Nebojí se jít až na hranu, i za cenu ošklivosti a obvinění, že se v hrdinčině utrpení moc vyžívá, dát najevo velké emoce, jež k velkému dramatu zkrátka patří. Odhaluje každý kousek sebe samé. Nejen během odvážných a věrohodných erotických scén, jejichž smyslem není jenom ukázat nahé tělo – ukazují, že Mildred před Montym (zprvu) nemusí nic skrývat, nosit žádnou uniformu. Winsletová hraje nešťastnou ženu, která nepůsobí uvolněně ani když se směje. Chvilková radost nedokáže přehlušit všechny potíže kolem. Ne tentokrát, ne v této minisérii, odvážnější a upřímnější než jiné filmy a seriály, umožňující nám od starostí na pár hodin uniknout. Mildred Pierce, symptom stále probíhající ekonomické krize, se s nimi obrací rovnou na nás. 85% Zajímavé komentáře: DaViD´82, marvan(27.9.2011)

První epizoda navodí dojem, že to bude pětihodinová one-woman show Kate Winsletové v seriálu, kterému by spíše slušela klasická celovečerní stopáž. Druhá a ty zbylé z tohoto dojmu vyléčí, ale z celkové chladnosti to stejně neproberou, v tom uspěje pouze čtvrtý díl. Není to herecky jen o Winsletové (např. Morgan Turnerová a její fracek rostoucí do elitářské mrchy par excellence ji přehrává ve všech společných scénách rozdílem třídy), naštěstí to zase tolik není ani o "založení KFC" a díky mnohdy podivně skokovitému vyprávění to naopak vzbuzuje dojem, že by se mohlo na stopáži leckde přidat. Předlohu jsem nečetl, ale Haynesův styl působí přesně jako předčítání monotóním hlasem na dobrou noc. Je jasné, že se v tom skrývá silná látka, ale ne a ne se do toho kvůli odosobněnému přednesu dostat... V zásadě to má naprosto shodné klady i zápory jako jeho Daleko do nebe. V pětihodinovém balení.(17.4.2011)

Já prostě tu hloupou Mildred Piercovou nesnáším. Na jedné straně silná žena se schopností prosadit se a podnikat, na druhé nemožná, citově závislá a hloupá ženská, visící kdovíproč na lidech, kteří dokážou jen využít, zranit a odkopnout. Curtizův film z roku 1945 se mi ovšem líbil víc, byl syrovější a měl rozhodně lepší závěr.(13.12.2013)

Strhujúca dráma určená v prvom rade nežnejšiemu pohlaviu, pretože ženy čoby citlivé bytosti, si trpké osudy Kate Winslet môžu celkom ľahko preniesť do vlastného života. Spočiatku sa mi zdalo, že Mildred Pierce ako seriál, je príliš priamy a nevsádza na žiadne prekvapivé zvraty, no po skončení poslednej časti sa vo mne usadilo množstvo dojmov, pocitov a myšlienok, kam až môže človeka doviesť pýcha, žiadostivosť, nenávisť a túžba po sebarealizácii - pokiaľ teda neodhadneme jej správnu mieru. Perfektné vyobrazenie obdobia prohibície a hospodárskej krízy - čo ma vždy fascinuje, perfektne vybalancované charaktery postáv a najmä perfektná Kate Winslet, ktorá ma maximálne odrovnala v srdcervúcom závere, v akom by sa žiadna žena nikdy nechcela ocitnúť.(19.6.2011)

Mini-seriálové zlato HBO, které s každým dílem roste do nevídaných rozměrů. Jedna z klasických Haynesových (filmových) ilustrací, která i přes svou odtažitost a afektovanost jde, v určitých místech, do hloubky, byť se může zdát, že Haynes recykluje Daleko do nebe. Ale i kdyby - Mildred Pierce se pere za lepší zítřek o poznání lépe, než naivní Cathy Whitaker.(22.8.2011)

Uhrančivý výkon Kate Winslett v roli neskutečně hluboké postavy. Mildred je silná žena, workoholická podnikatelka, přízemní domácí puťka, náruživá milenka, milující matka i naivní slepice. Postava živá. To samé platí i pro většinu dalších hlavní postav. KOmplikovaný vztah matky a nevděčné dcery ovlivněný rodinnou tragédií je rozebrán do nejmenšího detailu. Obě lze chápat i nenávidět. Hodně silná podívaná.(25.10.2011)

Pilot je spíše žalostně unylý a sazí všechno na poslední dvacetiminutovku, kdy se děj konečně pohne kupředu, a kdy také dostává Kate Winslet více prostoru k tomu, aby se mohla lépe herecky projevit. Zejména díky samotnému závěru mě to dost táhne i k dalším dílům... Jinak solidní drama, HBO klasika.(25.5.2011)

Velmi pozvolná, leč vynikající minisérie HBO. Kate Winslet coby Mildred Pierce exceluje v roli ženy ze střední třídy, která po rozvodu odvážně, i přes nepřízeň hospodářské krize, rozjíždí řetězec restaurací. SPOILER Nemá však snadný život, protože jedna z jejích dcer zemře a ta druhá, Veda, je již od útlého věku narcistický spratek, který nenávidí maloměšťáctví, potažmo svou matku. Mildred se v ní však vzhlíží, a aby se jí zavděčila, snaží se chovat jako dáma se vším všudy, přestože to nemá přirozeně v krvi. Tuto dceru zcela mrazivě ztvárnily Morgan Turner a Evan Rachel Wood (20 letá Veda).(29.7.2011)

Po technické a herecké stránce můžeme mluvit o nadprůměrném dramatu, ale ve výsledku jsem tak nějak čekala víc. Po příběhové stránce se přece jen nejedná o nic extra silného a jako hlavní nedostatek vidím postavu Mildred. Za celých pět dílů jsem se do ní úplně nedokázala vcítit, ať už to bylo kvůli její přelétávosti, naivitě nebo celkově často hloupému chování. Za všechny své životní trable si vlastně mohla sama. Ale Todd Haynes tyhle dobová dramata umí prodat a není pochyb, že si Kate Winslet za svou roli odnese nějakou tu cenu. Od HBO bych každopádně čekala něco víc strhujícího.(13.4.2011)

Problémy s nevěrným manželem, přelétavým milencem, potíže v podnikání, s věřiteli a konkurencí..., to jsou všechny nepříjemnosti, ale permanentní konflikt s vlastní dcerou, to dá zabrat - než člověk přijde na to jediné možné řešení.(26.12.2013)

Jsou zde krásně vykresleny lidské osudy, povahy...Já každý díl hlatala. Role Evan Rachel Wood byla dokonalá, ta holka hraje občas jako Bohyně!(15.6.2011)

nemá zmysel písať čokoľvek iné, než napísal kamarát Martin (marvan). Dopozeral som piatu časť a premýšľal, prečo ma MP nechce pustiť a nenájdem lepšie slová, tak len pretlmočím jeho postreh, ktorý presne vystihol moje pocity : geniálne je najmä pojatie hrdinov, ktorí nie sú profilovaní ako tí, ktorým by sme mali/nemali fandiť, nie sú ani kladní alebo záporní či sympatickí. Divák si musí neustále hľadať k nim svoju cestu a s každou ďalšou zápletkou meniť postoj. Inými slovami: DOKONALÁ (a tým fascinujúca) AMBIVALENCIA. Časť 4, 49minúta, videné minimálne 20X.(3.10.2011)

Evan Rachel Wood byla prostě božská a celou MILDRED PIERCE si ukradla pro sebe.(17.6.2012)

(Sledováno v období 2.5. - 8.5.2013) S prvním dílem jsem byl celkem spokojený, úvodní seznámení zaujalo, a tak mě další části neminuly. Z počátku zdlouhavé, ale věřil jsem, že další díly budou nabývat na síle a tempu. A to se přesně stalo a definitivně si mě seriál druhým dílem získal. Zajímalo mě, co osud nadělí Mildred dále. 3. díl byl nejlepší z celé série. Dcera Veda byla neskutečná mrcha. Poté se děj posunul o 4 roky dopředu, kde sledujeme novou představitelku Vedy, která štafetu převzala obstojně. Závěrečný díl vše rozklíčoval a nejednomu člověku bylo Mildred líto. Celý život se tak moc snažila získat pro svou dceru to nejlepší a ona se jí takto "odvděčila". Jedna z posledních vět "Ať táhne k čertu", byla drsná, ale na místě. Když shrnu celý seriál, musím jenom chválit. Kate zahrála s obrovskou bravurou, stejně tak obě hlavní představitelky Vedy. Vše bylo natočeno velice věrohodně, tím myslím zejména vyobrazení doby 30. let, a tak 4 hvězdičky tento seriál rozhodně neminou. Kdo ví, třeba zase někdy po něm s chutí brzy sáhnu. 80% (with J.)(3.5.2013)

Kate Winslet je výborná, což je v tomto případě dobře, protože s ní stojí a padá celá minisérie. Jako matka byla neuvěřitelně uvěřitelná a jako obchodnice rovněž. Prostředí, kostými i vedlejší postavy (skvělý Monty) jen pozdvihují už tak dobrý seriál. A objevuje se tu jedna z nejhorších dcer filmové historie - Veda Pierce.(18.9.2011)

Tak mám premiéru - nevybavuju si jinej film, kde bych mý oblíbený Kate Winslet tak strašně chtěla zakroutit krkem. Což je jen další důkaz, že je to boží herečka. Oni tady vůbec byli všichni boží. Vytkla bych akorát neúnosnou rozvláčnost, páč přestože starý LA bylo moc pěkný, i na ty auta a Mildrediny křusky se dobře kouká, to její plahočení za prací bylo snad až moc důsledný (rozuměj z pohledu diváka). To už jsme to rovnou mohli odchodit za ní. To všechno ale bohatě vynahrazuje skvěle vymakaná psychologie, hlavně vztah dcera - zasranej narcistickej egoistickej fakan a matka - slepice slepá, která vůbec nevidí, jaký monstrum vychovala, a když jí to konečně sepne, nastane málem katastrofa. To jsou ty lidi, co schovávají kostlivce do skříně...(20.7.2011)

Pomaly rozjezd prvniho dilu je chvilemi hodne zdlouhavy, coz se vsak zahy vyvazi napjatymi rodinnymi vztahy. Myslim se, ze se tahle miniserie HBO povedla. Nejenze jde o aktualni tema (svetova hospodarska/ekonomicka krize), ale zaroven je puvodni film navysen o dalsi rozmer: propracovanejsi vztahy. Zatimco "stara" Mildred byla zejmena o patologickem vztahu matky a dcery (tomuto tematu je v nove Mildred venovana take ta stezejni cast), ke slovu se dostavaji i vztah s exmanzelem, zebrani o praci, rozjezd noveho podniku a novy milenec, ktereho si kazda zena (!) zamiluje. Navic kostymy i prostredi jako takove je velmi povedene a oscarove Kate Winslet potvrzuje, ze se jako Movie Star snad uz narodila. Obe herecky, ktere se postupne vystridaly v roli protivne dcerusky, byly rovnez uzasne. Fuj, neco takovyho mit doma, tak se ze me stane matka-vrazednice :)(6.9.2011)

Po shlednuti prvniho dilu si nejsem uplne jista, ze chci videt dil druhy. Nic me nazaujalo. Prestoze Kate Winslet mam hodne rada, tak tady, prestoze ji herecky nelze co vytknout, tak je to Kate Winslet a me to rusi, protoze nevidim Midred, ale vybornou herecku Kate Winslet.(17.4.2011)

• Gianni_B

NOIR FILM KOKOŘÍN 2013.(26.8.2013)

69. Zlatý glóbus (za rok 2011) - cena (1) - *Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Kate Winslet + nominace (3) - Nejlepší minisérie / TV film, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Evan Rachel Wood, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Guy Pearce(16.1.2012)

<< předchozí 1 2 3 4 5