Mildred Pierceová (TV seriál)

Mildred Pierce

Mildred Piercová

(festivalový název)

USA, 2011, 5x57-77 min

Woman on top. Haynesova minisérie ukazuje, před čím dobová melodramata uhýbala. Fyzické detaily, proradnost proměnlivých postav, autentickou chudobu. Všechno je přepočítáváno na peníze, nejsnazší prostředek k dosažení úspěchu, po němž postavy buď samy touží, nebo jsou k němu tlačeny. Postavy realisticky řeší, kolik věci stojí, čím by se jiné filmy ze stejné doby nezdržovaly. ___ Mildredinu společenskou pozici tak, jak ji vnímá sama společnost, nikoli protagonistka, nejlépe vystihne Veda větou „Nejsme nijak výjimeční“. Otázkou tedy je: Jak se NĚKÝM stát? Jak být dámou a přitom si zachovat důstojnost? Nechat se vydržovat jako společnice, nebo přijmout podřadnou práci? Kdo koho ovládá, kdo komu rozkazuje? ___ S hrdinčinou emancipací, poté, co začne řídit v doslovném i přeneseném významu, poté, co se z ní navenek stane sebevědomá dáma, se změní i prostředí a důraz kladený na existenční starosti. Dobře zajištěná, nemusí už Mildred řešit, aby dcera měla co jíst, nově usiluje o její přízeň. Polopaticky shrnuto, za svobodu zaplatila vysokou cenu – získala peníze, ztratila lásku. Série prodělává přeměnu z dramatu sociálně kritického v melodrama (a skoro v antickou tragédii, k čemu svádějí přítomné operní árie). Kriminální linie a přesahy do filmu noir byly oproti Curtizově filmu potlačeny, přestože závěr je ještě ambivalentnější a má daleko k nastolení nějakého uspokojujícího statu quo. Poválečnou krizi mužské identity vystřídala hůře řešitelná krize hodnot vlastních oběma pohlavím. Nejsou nejen ženy, ale ani muži, na které by se dalo spolehnout. ___ Zasazení do krizových 30. let není dáváno vnějškově okatě na odiv. Vyeliminováním formálních excesů moderních seriálů budí Mildred Pierce dojem, že byla v zobrazované době skutečně natočena (až na tu barevnost záměrně lehce zatuchlého obrazu). ___ Komplikovaná role ženy, která nedokáže přestat milovat největší přítěž a zároveň jediný stabilní svého života, byla příležitostí pro Kate Winslet. Nezklamala. Nebojí se jít až na hranu, i za cenu ošklivosti a obvinění, že se v hrdinčině utrpení moc vyžívá, dát najevo velké emoce, jež k velkému dramatu zkrátka patří. Odhaluje každý kousek sebe samé. Nejen během odvážných a věrohodných erotických scén, jejichž smyslem není jenom ukázat nahé tělo – ukazují, že Mildred před Montym (zprvu) nemusí nic skrývat, nosit žádnou uniformu. Winsletová hraje nešťastnou ženu, která nepůsobí uvolněně ani když se směje. Chvilková radost nedokáže přehlušit všechny potíže kolem. Ne tentokrát, ne v této minisérii, odvážnější a upřímnější než jiné filmy a seriály, umožňující nám od starostí na pár hodin uniknout. Mildred Pierce, symptom stále probíhající ekonomické krize, se s nimi obrací rovnou na nás. 85% Zajímavé komentáře: DaViD´82, marvan(27.9.2011)

• MartinezZ

První díl byl ještě zajímavý. Neutěšený život a cesta za jeho vylepšením vlastní prací. Dobře, říkal jsem si, uvidíme, co se z toho vyvine dál (knižní předlohu neznaje). Vyvinulo se z toho rodinné drámo, které mi bylo zcela ukradené a bohužel možnosti, nastíněné prvním dílem, jako kdyby se rázem rozplynuly a ve druhém už z toho nic nebylo. Jen nuda s utrápenou Kate a klacky pod jejími roztaženými hňápami. To, co se tam odehrávalo, mi bylo šumák a snad jen poslední díl ukázal, že tohle, TOHLE, celému tomu seriálu chybělo - něco, co by se tam dělo. Neupírám Kate, že zahrála skvěle, ani herečce její odrostlé dcery, jakou čůzu umně vytvořila, ale není to nic, co by v mých kukadlách ospravedlnilo třetí hvězdičku pro celý tenhle mini-epos.(20.10.2014)

Po shlednuti prvniho dilu si nejsem uplne jista, ze chci videt dil druhy. Nic me nazaujalo. Prestoze Kate Winslet mam hodne rada, tak tady, prestoze ji herecky nelze co vytknout, tak je to Kate Winslet a me to rusi, protoze nevidim Midred, ale vybornou herecku Kate Winslet.(17.4.2011)

• - Kate Winslet vystřídala při natáčení celkem 66 různých kostýmů. (zuza99)

• - Režisér Todd Haynes si příběh hrdé a osamělé matky, která v době velké hospodářské krize hledá způsob, jak uživit sebe a dvě děti, přečetl v roce 2008, kdy se začali hroutit americké finanční trhy. Téma ho proto zaujalo také z důvodu, že v něm viděl paralelu s ekonomickou krizí, která právě probíhala. (Michelle75)

• - Výběr představitelky hlavní role byl jednoznačný, protože režisér si při čtení románu nedokázal v roli Mildred Pierceové představit nikoho jiného než Kate Winslet, a to i díky klasickým ženským křivkám, kterým tehdejší móda přála. (Michelle75)