Rare Exports (festivalový název)

• Finsko

Vzácný Export

(festivalový název)

Akční / Komedie / Fantasy

Finsko / Norsko / Francie / Švédsko, 2010, 84 min

Od Produkce Finsko,Norsko,Francie a Švédsko jsem čekal zřejmě více, když se seskládají mé favorizované země do jednoho filmu a výjde z toho pouze " pohádka " tak jsem zklamán! 60%(26.3.2013)

U nás doma naštěstí vždy nosil dárky Ježíšek, takový ten socialisticky neutrální - až po sranda puči se nám ve škole pokusili trochu osvětlit, kde se vzaly Vánoce a všechny ty krávoviny okolo. Že je Satan Klaus čiré zlo, o tom nepochybuju v nejmenším a finská rohatá verze se sadisticko-pedofilní úchylkou je imho podstatně snesitelnější, než rudě oháknutý houkající ožralec s polštářovým břichem a fousama z vaty, co si bere fakany na klín a snaží se zoufale ignorovat jejich zdlouhavé litanie na téma předražených šmejdů hračkářského průmyslu, které nesmí chybět pod stromečkem... nebo ve fusekli. "Rare Exports" je zajímavý film, patřičně seversky šáhlý, napínavý a srandovní současně, a kdyby ten mrňavý dacan v poslední čtvrtině nepovýšil na Arnolda Černéhoneggera, mohla bych uvažovat o absolutním hodnocení. Takhle to spratek devalvoval na pohádku, byť velmi povedenou a zábavnou. 81%(25.2.2011)

Velice originální snímek! V Česku koukáme na Tři oříšky pro Popelku, v Rusku koukají na Mrazíka a ve Finsku nejspíš o Vánocích koukají na Rare Exports. Akční to zas až tak není. Komedie se tam taky moc nedočkáme, možná na konci, až se nám vyklube příběh. Spíš (pro mladší diváky) by to mohlo být místy i strašidelné, hehe. Zajímavý počin...(17.8.2012)

Konečně vím, co dávají 24.12 v osm večer na FT1 místo "Z prdele klika 2,3,4" či jiného homoskvostu pana Trošky! Finští spratci musejí tikat jako hodinky, když vědí, že při porušení morálních standardů je na Vánoce Satan Klaus uvaří v kotli, zbičuje xmrti nebo předhodí sobožravým elfům! Výchovný efekt takovéto vikingské pediatrie musí předčít i u nás tolik progresivní Kuřimskou metodu! Dokonale vybroušený skandinávský klenot, který bych povinně naordinoval všem, jímž při Zázraku na 34. ulici ujel Polární expres!(14.1.2011)

Jalmari Helander prišiel v roku 2003 s krátkometrážnym filmom Rare Exports Inc., ktorý mal natoľko fenomenálny nápad, že naň nadviazal ďalším kraťasom a následne aj celovečerným filmom. Je absolútne šialené, že aj v takej stopáži môže ten mix hororovej atmosféry, napínavého dobrodružstva a originálnymi nápadmi napumpovanej fantasy dokonale fungovať ako vážny film (pretože sa tak po celý čas tvári), avšak práve to z neho robí ukrutne vtipnú komédiu. Nepomôžem si, ale toto je skrátka niečo geniálne! (9/10)(2.2.2012)