poster

Poslední nepřítel (TV seriál)

 • Velká Británie

  Last Enemy, The

Drama / Thriller

Velká Británie, 2008, 1x85 + 4x60 min

 • Merkin
  *****

  S posledním nepřítelem jsem prožila pět hodin plných napětí, nečekaných zvratů a přiměl mě se i hluboce zamyslet (či přinejmenším mě probudil z letargie). Opravdu iniciativně uchopená orwellovská tematika, exaktně obsazená, navíc dbající na detaily, což mě osobně asi zaujalo a potěšilo nejvíc (ministryně opravdu navštěvují kadeřnici, špičkový agent také vozí dcerku do školy a demonická sekretářka kuchtí doma večeři, zatímco sleduje přísně utajované záznamy z Afganistánu). Lehkost a naivita, s jakou zapadla puzzle hlavního hrdiny do složitého systému, jemuž se nedá uniknout, působily místy až komicky , v o to tragičtější pointu vyýstily v závěru. A co se mně ještě líbilo byly titulky.Tak originální pojetí z nich totiž utvořilo vlastně samostatnou uměleckou kategorii, kdyby si s nimi každý dal tolik práce, mohly by se za ně také rozdávat Oscary. Rozhodně vřele doporučuji :)(31.1.2014)

 • VenDulin85
  ****

  Jsem trochu na rozpacích, jak ohodnotit tohoto Posledního nepřítele. Čtyři hvězdy jsou z velké části za úžasné herecké výkony všech protagonistů. Co se týče příběhu, něco mi tam skřípalo, i když to neumím definovat. Asi to bylo tou tajemnou postavou Russela v podání Roberta Carlylea, kterou jsem si nedokázala někam zařadit. Vím, že osobnosti nejsou černobílé, ale prostě mi to přišlo mystifikované nad míru. Co se týče poselství série, tak to je vcelku jasné, celá společnost se řítí do ří..ma stylem kdo chce kam, pomožme mu tam. Pro mě se asi za pár měsíců a let vytratí mnohé, ale nezapomenutelná zůstane scéna, kdy Yasim učí na sobě Stephena, jak odebrat vzorek krve. Ano, scény injekční stříkačky v akci nemám ve filmech vůbec ráda, ale tohle bylo fakt... pěkné.(21.10.2015)

 • emma53
  ****

  Po zkouknutí mě jímá děs, že je něco takového možné, ale vůbec není těžké tomu uvěřit. Byla jsem nadšená hereckým obsazením a to především křehkou, ale odhodlanou Yasim, kterou hraje ne moc známá Anamaria Marinca a samozřejmě Benedictem, který mě k této další britské minisérii šmrcnutou sci-fíčkem přilákal a vedl si bravurně jako ostatně vždy. Scénář sice malinko pokulhával, takže jsem párkrát nevěřícně kroutila hlavou, ale v konečném verdiktu musím uznat, že The last enemy mělo bezvadnou atmosféru a napínák to byl do poslední minuty, takže tenhle seriál i přes některá negativa moc ráda doporučím.(20.9.2013)

 • Pajky3
  ***

  K této minisérii mě přivedla samozřejmě přítomnost Benedicta Cumberbatche, ale byl jsem překvapen, že není jedinou tváří kterou zde poznávám. Důležitou roli zde sehrál i Robert Carlyle (OUAT). Takže obsazení bylo velmi zajímavé a i méně známé herecké tváře se předvedly v dobrém světle. Problém začíná u příběhu. Ten mě jako takový zajímal a docela jsem se na něj těšil, ale dočkal jsem se tady hlavně zběsilého kombinování, neustálého měnění stran (dobrý vs. špatný) a zbytečného uspěchání některých věcí. Celou dobu mi například vadilo to, že se na to hlavní dvojice vrhla hned večer po pohřbu. Čekal jsem od toho však o něco víc, nebo možná o něco míň, když pomyslím na to překombinování. Celkově to však rozhodně bylo zajímavé a předneslo to několik myšlenek, které rozhodně nejsou sci-fi či ze vzdálené budoucnosti. Právě aktuálnost získává nejvíce plusových bodů. Navíc přišel v závěru ten pocit bezmoci, ze kterého nelze uniknout, což také beru jako pozitivum. Za podívání to stojí a fanoušky Cumberbatche to určitě nezklame...(14.9.2014)

 • rikitiki
  ****

  Paranoia se šíří jako smrtelná infekce, stačí jediný dotek a člověk je odsouzený k doživotí pod drobnohledem vlády či jiných organizací, jejichž pohnutky můžou být zpočátku počestné, ale zákonitě se zvrhnou v prosazování osobních cílů. Vlastní tělo zrazuje: otisky prstů, krevní skupina, tvar zornice, DNA jsou nezaměnitelné a když jsi v systému, tak tě mají. Už nikdy nikam neutečeš. ____ Síla lehce antiutopistické série spočívá v tom, že vypráví o pouhém začátku diktatury nepřetržitého sledování. Domýšlet se, kam by takový svět vedl, je děsivé a mnohé otřesné možnosti jsou jasně naznačené. ____ Velkým kladem série jsou herecké výkony, hudba a kamera, jak už bývá u britských počinů zvykem. Scénář nasadí hodně vysokou laťku prvními díly, ke konci už příliš sází na náhlá geniální vnuknutí, která posunou děj dál. Přesto ale nenudí a dokáže udržet napětí. Kupodivu obsahuje i nenápadně poťouchlý humor (např. ve scéně, kdy si čistotou obsedantně posedlý muž nemůže umýt ruce v umyvadle, nad kterým se sklání, mnohé dialogy jsou vtipné a dvojznačné). Scénárista i režisér nezvolili snadnou cestu klišé, ale používali vlastní nápady a způsob vyprávění, a tak například nejvíc křehce erotická byla scéna učení se, jak odebírat krev. _____ Člověk s paranoidními sklony by se na tenhle seriál raději dívat neměl, pokud nechce strávit zbytek života v kanálech oblečený v jednorázovém plášti a s rouškou přes pusu!(7.11.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace