Smrtonosná past: Opět v akci

Good Day to Die Hard, A

Smrtonosná pasca: Opäť v akcii

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2013, 105 min

// Distribútor: Fox // Počet premietajúcich kín v USA: 3,555 // Otvárací Víkend USA: $24,834,845 //(21.5.2013)

John McClane se už ve své čtvrté štaci přesunul do moderní doby, kam víceméně nepatří a které ani jí příliš nerozumí. Už to dávno není ten John, který si vytahuje střepy z chodidel, sarkasticky cedí hlášky a jehož počínání provází poměrně realistická akce. Přesto mi čtvrté pokračování nadmíru chutnalo. Jenže v pátém jen unaveně pobíhá, poslouchá frackovitého syna a tu a tam něco vtipného utrousí. Přitom to není tak dávno, kdy hodil kung-fu lady proti zdi, pak ji nabral autem a sjel s ní do výtahové šachty. Pět let uběhlo jako voda a tvůrci cpou na scénu druhé McClaneovic dítko. Neposlušný syn v Moskvě právě čelí závažnému obvinění. Ve skutečnosti je však tajným agentem, který se snaží získat důležitého disidenta, který.. no, bude ještě v dalších minutách docela důležitý. Čeká na nás totiž několik nevzrušivých odhalení, samozřejmě po boku mladého McClanea už poskakuje i newyorský policejní veterán. Ten normální chlápek z masa a kostí, který přemýšlel a nedělal za každou cenu frajera, je však nenávratně pryč (pokud bude šestka, tak prosím s kvalitním scénářem a lepším než řemeslným režisérem), navíc dostává tolik prostoru, jako nezajímavý floutek (syn) bez charismatu. Scénárista Skip Woods (napsal třeba Hitmana, Swordfish: Operaci Hacker nebo A-Team) naprosto nepochopil, jakou postavu má v ruce/na papíře. Akce je velkolepá, destruktivní, ale postrádá „duši“. Zároveň je nepřehledná a podivně sestříhaná a nabízí momenty v tak trochu vyumělkovaném klimatu, kdy hrdinové nějaký malér vyřeší jednoduše tak, že naslepo proskočí oknem, neřešíc, jestli pod ním nevede čtyřproudá silnice. Tenhle film si prostě značku Die Hard nezaslouží!!(27.3.2013)

• Xmilden

Občas je natočen film, který se zrovna nepovede a je to úplná blbost. A v případě že to dopadne ještě hůř, tak je výsledkem Smrtonostná past 5. Shrnu ty největší šílenosti. Syn míří na otce bouchačkou, kvůli tomu že dával přednost práci a dostatečně se mu nevěnoval. Zásadně jej oslovuje křestním jménem John a ještě mu občas řekne aby držel hubu. Nemluví přitom s nějakým alkoholikem, ale s člověkem, který minimálně 4x zachránil spoustu lidských životů. Skoro každá akční scéna končí skokem z okna, jakoby snad John McClane najisto tušil, že pod oknem bude něco co jej bezpečně zachrání. Určitě se jedná o nejhorší film, který je součástí nějaké hodně populární akční série. Hodnocení samozřejmě napovídalo, že výsledek je velikým zklamáním, ale přiznám se že takhle špatné jsem to nečekal. Stále ve mě hlodal při sledování pocit, že někdo zlomyslně stříhá jakákoliv pojítka a díky tomu film nedává dějově smysl. Jestli jsme na podobný scénář museli čekat 6 let, tak to klobouk dolů. Od udělení odpadu! film zachrání jen soucit. Protože opravdu není co pochválit. Se Smrtonosnou pastí tohle nemá absolutně nic společného! 10% PS: Když nad tím vlastně přemýšlím kolem a kolem, je s podivem že jsem vůbec hvězdičku udělil, protože historický vývoj postavy McClanea ve vztahu k likvidaci padouchů mě prostě tímto dílem neskutečně nasírá. Tam kde dříve proti Johnovi stálo 12 vycvičených žoldáků v mrakodrapu nebo na letišti a s nimiž se John docela solidně zapotil, aby je vyřídil. Tak tady naproti tomu stačí když si vezme jen hodně veliký kanón a rozstříli vše kolem sebe. Kdepak, jsem upřímně nasranej a to dost hodně. Chápu že se píše rok 2013 a divák se změnil... má čím dál raději když se v kině může kouknout na totální výplach u kterého není zapotřebí myslet. Ale já se prostě nedokážu smířit s tím, že pátý díl je absolutně dementní hnus.(29.5.2013)

• Zíza

John se vzdal všeho, co je na něm tak skvělé, aby šel zachránit synovi zadnici. Tedy vzdal se všeho, aby na dovolené domluvil synovi, aby přestal prodávat drogy… Dovolená byla skvělá, protože tatík a synátor se samozřejmě udobří, zasmějí, navlhnout a trochu se jim zvýší radioaktivita. Prostě príma dovolená v bývalém Sovětském svazu, ze které přechází zrak.(30.12.2015)

• sniper18

Je to podpriemerný akčný film s Bruceom Willisom, ktorý je piatym dielom tejto vydarenej akčnej série. Má pomerne dobrý príbeh o policajtovi Johnovi McClaneovi, ktorý sa dozvie, že jeho syn, s ktorým nikdy nemal práve najlepšie vzťahy bol uväznený v Moskve a tak sa tam vydá zistiť pravdu. Lenže už čoskoro si uvedomuje, že syn v skutočnosti pracuje pre tajnú službu a keďže zostane sám, je nútený spojiť sa s otcom, aby čelili silnej zločineckej organizácii. Spracovanie je ale veľmi zlé, síce samotná zápletka sa mi do tejto série moc nehodí, skôr na nejaký samostatný film, no nad to sa ešte dokážem povzniesť, problémom je hlavne všetko ostatné. Už od začiatku to má takú nepríjemnú pachuť, jeden nudný dialóg strieda druhý, chýba tu čokoľvek zaujímavé, nemá to žiadny náboj, no aspoň sa ešte dá stále utešovať, že keď sa už začne diať to hlavné, tak sa už bude dať na čo pozerať, veď je to predsa Smrtonosná pasca s Bruceom Willisom. Ale nanešťastie to je krutý omyl. Celý dej je svojou hlúposťou a zbytočnosťou doslova otravný, neobsahuje absolútne nič, čo by za niečo stálo, len viacero akože šokujúcich zvratov, ktoré to mali asi vylepšiť, len neviem ako, pretože je to primitívne a hlúpe, film síce trvá len krátku hodinu a pol, ale o nejakom rýchlom tempe nemôže byť ani reči, mal som pocit, že to trvá omnoho dlhšie a po hodine filmu, ktorá neobsahuje nič zaujímavé som sa už nevedel dočkať konca a ani tá záverečná fáza na nízkej úrovni filmu nezmení vôbec nič. A síce ma to veľmi mrzí, ale navyše aj samotný John McClane tu väčšinu času pôsobí doslova ako idiot, stále len postáva niekde bokom a keď už niečo povie, tak je to buď nejaká trápna kŕčovitá hláška alebo otravné rodinné nezmysly a to kľudne aj behom toho, keď sa na neho strieľa. Takže aj keď sa film náhodou niekedy dostane až na priemer, tak je to skutočne úspech, pretože nad neho sa nedostane ani na okamih a pod ním je takmer neustále. Akcie je tu pomerne dosť, ale moc ma nezaujala. Akčné scény sú dlhé, odohrávajú sa v zaujímavých lokáciách a aj dosť veľkolepé, takže na rozpočte sa nešetrilo, dokonca nechýba ani krv, lenže čo z toho, keď je akcia tak sterilná, hlúpa, preefektovaná, niekedy aj zle natočená a obsahovo veľmi zle gradovaná. Paradoxne najlepšie natočená je automobilová naháňačka, čo ma prekvapilo, keďže tu som očakával plno neprehľadného strihu, ale to je to jediné, čo na nej môžem pochváliť, je to len prehnane dlhá bezduchá deštrukcia desiatkov vozidiel s dvomi trochu lepšími momentmi. A zvyšná akcia je už na tom dokonca horšie, ich hlúposť je miestami až do očí bijúca, napríklad keď hlavnému hrdinovi s guľometom, ktorý strieľa na jedno miesto nabehne rovno pred mušku asi sedem zabijakov, chýba im nejaký úvod a záver, je to len niekoľko za sebou bezducho poskladaných krátkych sekvencií a miestami je to dosť otravné, hlavne tie neskutočne hlúpe pády a viaceré scény s vrtuľníkmi. Takže dokonca ani akcia sa nedostane ani raz nad priemer, nie je tu jediný moment, ktorý by stál za pozornosť. Herecké obsadenie je rozhodne sklamaním, Bruce Willis pôsobí dojmom, že tu hrá proti svojej vôli, vôbec mu to nesadlo, nemá jedinú dobrú hlášku, aspoň trochu ma bavil jedine v časti, keď bol práve vo vrtuľníku, kedy pôsobí dojmom starých dobrých čias, inak vôbec, Jai Courtney ako jeho syn je úplne nudný, záporáci väčšinou tiež, jedine postava ženy je celkom slušná, ale nemá moc priestoru. Réžia je mizerná, toto John Moore absolútne nezvládol, to cítiť z každého záberu, ale aspoň technická stránka je až na niekoľko otravných efektov a spomaľovačiek celkom slušná. A hudbu som si ani nevšimol. Tak toto je mimoriadny šok, na tento film som sa tešil a neveril som ani tým zlým recenziám, ale dopadlo to snáď najhoršie, ako vôbec mohlo. Willis mi dokázal to, čo som pri ňom cítil už roky, je to len komerčná ikona, ktorej ide len o peniaze, síce je dobrý herec, ale ako osobnosť u mňa nemá žiadnu hodnotu a týmto u mňa prakticky skončil, alebo minimálne sa bude musieť ešte poriadne snažiť, ale aj celkovo je tento film jeden veľký omyl, skutočne si neviem predstaviť, ako by to mohlo dopadnúť ešte horšie. A je úplne jedno, či to beriem ako súčasť série alebo nie, hlúposť je to v každom prípade. Ale zase s prižmúrením oboch očí sa to raz dá zniesť a preto nebudem v hodnotení úplne kritický. 42%(18.5.2013)

• Bruce Willis