Smrtonosná past: Opět v akci

Good Day to Die Hard, A

Smrtonosná pasca: Opäť v akcii

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2013, 105 min

McClane je zpátky, říkejte a pište si, co chcete. Je to pořád on. Ano, usmiřování otce a syna je pekelné a viděli jsme je mockrát a lépe (Indiana Jones IV), ovšem že by taková byla celá Smrtonosná past číslo pět? Nenechte se odradit všeobecným nízkým hodnocením a běžte se přesvědčit sami. Já viděl celkem poctivý akční film, který mě snad bavil více než druzí Expendables (ale méně než Konečná). Nápadité akční scény (automobilová honička, závěr s vrtulníkem, který je lepší než závěr se stíhačkou z minulé části a je to typický mcclaneovský yippee-ki-yay improvizační moment), Beltramiho hudba, vizuální efekty, vtipy, kterých bylo více než bych čekal ("Chceš se potulit?"), charizmatický Sebastian Koch, odkazy na první díl série(Beethoven, padouchův zpomalený pád)... Bez problému. Jai Courtney mi ovšem hrozně pil krev a zdá se, že Pasti také kdosi nepěkně ublížil ve střižně, neboť se do ní nedostala ani řada scén známých z traileru (obzvlášť taxíkový dialog s poldou/právníkem zamrzí). Kéž by na DVD vyšla delší verze. Tři a půl rudé hvězdy.__P.S. Delší verze vyšla jen na BD, takže ji nejspíš nikdy neuvidím.(23.3.2013)

Ještěže ta objektivita vlastně neexistuje - vážně si Moore zasloužil tak vlažné reakce? Jsem sakra rád, že jsem se nakonec dokopal do kina. McClane se už sice po akci skoro ani nepostaví na vlastní nohy a v příštím dílu bude pravděpodobně zachraňovat svá morčátka, ale co. Die Hard je možná mrtvé, nadupaný akční film s Brucem Willisem ale ještě zdaleka ne. Kdyby ke konci tak drze nevyprchal adrenalin a hlášky sem tam nebily trapností do uší, má to za mě maximum.(7.4.2013)

Pominu-li tisíckrát opakovanou lež, která se přesto nestala pravdou, tedy že hodní Američané chrání svět před zlými Rusy, tak jsem se skvěle bavil. Evropský zeměpis sice doznal v americkém provedení několika inovací, auta skákala světové rekordy do výšky a co zabloudilo na obrazovku, tak to také vybouchlo, ale taťka McClane neztratil vůbec nic ze svého hláškujícího sympaťáka. Proto mi nečinilo problém velkoryse přehlédnout nesmyslnost tohoto snímku a užít si to s agenty 000 v CIA bačkorkách, kteří ještě neví nic o tom, kterak se vytlačuje obrněný vůz ze silnice libovolným typem Mercedesu.(18.9.2013)

• LIVINGDEAD

Citové výlevy otce a syna a k tomu stupidní hlášky starého Willise :-((19.5.2013)

Srdce mi trhalo po vychádzaní z kinosály. Dnešný konzumný divák zapríčinil pád a krach celej smrtonosnej série, pretože megaúspechy predchádzajúcich častí by sa s jemnou príbehovou obmenou dali točiť každý druhý rok (ako série Nezvratných osudov, Saw, či niekdajším Rambov) a až doposiaľ zdravý rozum štúdií a snáď aj Willisov nedal dopustiť, aby sa tak stalo. Čomu však nerozumiem viac je, Willisov podpis na zmluve k tomuto Béčkovému odvaru. Nemám pocit, že by herecky a castingovo upadol do sračiek podobných Seagalovi, či Van Dammeovi, aby sa musel poberať podobným smerom a zo svojich niekdajších kultov žmýkať peniaze. Ak sa dnes nenájde kvalitný scenár pre ikonické postavu ako je ujco McClane, tak pre koho potom? Ementál je slabé prirovnanie pre diery v scenári, vygumovaní záporáci bez charizmy by nerozvírili prach ani v disneyovskom animáku a syn ako buddy-partner sťahuje Johna do absolútneho priemeru. Willis však stále šlape, filmovanie si užíva a stále vládze dýchať na chrbát všetkým navôkol. Hláškuje, masakruje a pritom stíha aj nejaký ten charakterový prejav svojej postavy. Akcia pripomínala súčasnú produkčnú bessonovskú tvorbu, čiže tak striedavo-oblačno. Niekedy fakt vychytané akčné minútky, inokedy neschopné tápanie na úrovni Uweho Bolla. Nie, toto podľa mňa nebolo pokračovanie onej zvučnej série, toto bol jeden veľký prešľap a my, Johnovi fandovia, mu snáď tento omyl odpustíme. Jednoducho na letisku nastúpil omylom do iného lietadla. 55%.(21.3.2013)

• Bruce Willis