13. komnata - Série 5 (2009) (série)

13. komnata Hany Talpové (S05E28)

(epizoda)

Vystudovaná operní pěvkyně a herečka Hana Talpová byla divákům známá hlavně jako představitelka svůdných žen. Již během studia na brněnské konzervatoři ji objevil režisér Mach a obsadil jí do malé role ve filmu Florenc 13:30. Čtyřicet let svého života spojila s Hudebním divadlem v Karlíně, odkud odešla až po rozpadu souboru v roce 2005. Prosazovala se nejen jako herečka, ale zpěvačka šansonů. Pravidelně zpívala v televizi, rozhlase, hrála v menší či středních rolích ve filmu (Pěnička a paraplíčko, Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky, Světáci, Šílený kankán, Vítr v kapse, Anděl s ďáblem v těle, Náhrdelník, Arabela...). Od 60. let se také intenzivně věnuje dabingu (Zoufalé manželky, To je vražda napsala...). Na první pohled by se zdálo, že její zjev a krásný hlas, který si každého podmanil, byl zárukou toho, že tato famme fatale se nemůže nikdy cítit opuštěná. Ale jak většina z nás ví, všechno může být jinak... Hana Talpová se narodila v roce 1938 v Olomouci. Její otec byl nadšeným amatérským hudebníkem, uměl výborně německy a za války pomohl mnoha lidem. Byl v této souvislosti několikrát zatčen a vězněn gestapem. Maminka byla těžce nemocná a velmi těžce snášela nervově vypětí. Posléze se ukázalo, že všechny problémy měla na svědomí školnice, která s gestapáky spolupracovala a otce Hany Talpové udávala. Po válce, v roce 1947, maminka zemřela. Malé Hance bylo teprve devět let. To však nebyl konec rodinnému utrpení. Agilní školnice vstoupila do komunistické strany a vymyslela si falešné obvinění, že pan Talpa spolupracoval s fašisty, a proto není hoden toho, aby učil děti dělníků. V roce 1949 poslali komunisté pana Talpu k "pétépákům". Naštěstí pro Hanu byl její bratr už dospělý a mohl se o ni postarat. Nemusela do dětského domova. Ale sourozenci zažívali velmi krušné chvíle. Museli se vystěhovat ze školního bytu a najednou nebylo kam jít. Nakonec se nad nimi slitoval majitel rodinné vilky a poskytl jim malý sklepní byt. Bratr studoval na gymnáziu, ale po maturitě se z pochopitelných důvodů nedostal na vysokou školu. Pracoval, jak se dalo, aby pro sebe a mladší sestru sehnal nějaké peníze alespoň na jídlo. Hančin intenzivní pocit z dětství je hlad a samota. Vzpomíná, že na Štědrý den měli k večeři suchou housku a čaj. Hana Talpová byla dvakrát provdaná, ale od roku 1973 žije sama. Syna Davida vychovávala sama, i s druhým partnerem se rozešla. Její syn David před dvěma lety prodělal těžkou operaci mozku, když mu zjistili nádor. Dnes je sice v pořádku, ale Hana se bojí, aby se závažná nemoc nevrátila. I když měla celý život kolem sebe spoustu lidí, stále se cítí osamělá. Ten intenzivní pocit z dětství ji nikdy neopustil. Když začínala hrát v divadle, přišla do šaten cikánka a hádala hercům z ruky. Paní Hana nechtěla, aby jí hádala, ale cikánka jí vzala ruku, zachmuřila se a řekla: "Holka, ty budeš celý život sama..." Mockrát si na to Hana vzpomněla. Průvodkyní 13. komnatou Hany Talpové je redaktorka Jindra Horská. (oficiální text distributora)

NinadeL

Příběh života Hany Talpové je hodně typický pro historii této země. Jako herečka je mi velice sympatická i v takových věcech, které by pro mě jinak byly naprosto k nedívání a užívám si cele především její koketní přednes. V posledních letech je její hlas součástí top domácího dabingu. Samotný dokument není samozřejmě tak sterilní, jak by se mohlo zdát, v rámci celého cyklu patří k těm lepším. Paní Hana není tlačena do žádné role a tvůrci se neprosazují nad svou kompetenci. ()

sportovec

Traumatizující zážitky dětství Talpové, kterou znám z televizní obrazovky i stříbrného plátna jako jednu z nejvýraznějších tváří české Thálie, dokresluje obecně platnou a většinově sdílenou pravdu, že čím je žena krásnější, tím to má ve většině případů ve svém osobním životě nesnadnější. Domnělá nuda této TŘINÁCTÉ KOMNATY je dána faktem, že její obsah sděluje osobnost viditelně silná, vnitřně vyrovnaná a ustálená, zhruba tušící a také uskutečňující ideál své životní cesty. Osobnost, připravená ochotná a také schopná za to všechno platit. Myslím, že takovou Talpovou jsme doposud neznali. Toto pojetí je silné nejen jako osobní příběh, ale právě tak i jako výrazný obecný lidský typ. ()

Mariin

Hana Talpová měla nádherný hlas. Jako herečka není nikterak atraktivní, ale mám moc rád její dabingy (např. proradná svůdnice Josefa v Pokladu Aztéků aj.)... ()