Rodinná dieta

Dokumentární

Finsko / Dánsko, 2008, 85 min

John Webster

John Webster

Boj s vetrnymi mlyny.(6.3.2015)

Skuste to niekto na rok, ako sa vam bude zit :)(25.8.2010)

• Carlinhos

Nechci používat nic, co má něco společného s plasty a ropou, tak nejdříve budu jak blázen shánět toaleťák, který není v plastovém obalu, abych si o pár měsíců později koupil auto. Jo, to dává smysl. A protože chci co nejméně zatěžovat životní prostředí, tak budu jezdit pro palivo 300 kilometrů, to musí srdce ekologů plesat. Jako většina podobných dokumentů na jednu stranu nesmyslně přehání a na druhou stranu řadu důležitých věcí zatajuje nebo dělá ústupky. Rodinná dieta prostě ukazuje jen tu stranu mince, která se jí hodí, tak jako to dělají všichni ekomaniaci a podobní osvícenci.(8.4.2015)

Suché letá, zimy bez snehu, spotreba ropy sa zvyšuje, hladina oceánov sa stále dvíha...Čo s tým dokáže urobiť jedna fínska rodina? Otec-hlava rodiny(ako inak) mi pripadal veľmi rozumný a sympatický chlapík s ktorým sa stotožňujem vo všetkom. Zbaviť sa plastov až do takej miery, že si nekúpia ani pastu na zuby alebo šampón len preto, že obsah je plnený do plastových obalov, je už však trochu moc. Problém je, že neexistuje alternatíva. Buď si kúpiš šampón v plastovom obale alebo žiadny...Tak si to fínska rodina začala vyrábať sama, ale to nie je celkom ono. Zbavenie sa ropy a výrobkov z nej zo dňa na deň je ťažké. To najlepšie, čo by sa ľudstvu mohlo stať je aby v krátkom čase zásoby ropy mleli z posledného. Trochu mi tu chýbala debata na tému recyklácia. Celkovo veľmi zaujímavý dokument, ktorí ocenia hlavne ekologicky zmýšľajúci ľudia ako ja. Možno sme blázni a čudáci medzi miliónmi, ktorí ani na chvíľu neuvažujú nad tým, kde končí odpad, ktorý bez váhania hádžu do koša...80%.(1.2.2014)

Nemůžu úplně souhlasit s extrémním a docela šíleným pokusem této rodiny, ale celý dokument se mě poměrně líbil. Bylo to docela zajímavé, svižné, trochu poučné (hlavně z ekologického hlediska) a taky trochu vtipné. Bezropná dieta dala vzniknout i pár napjatým situacím uvnitř rodiny. Johna Webstera, hlavního iniciátora této "šílenosti", asi nepotěším, protože po zhlédnutí jeho dokumentu si takto krutou dietu rozhodně naordinovat nehodlám. Bez kartáčku a zubní pasty to prostě nejde! PS: měl si pro toaletní papír zajet k nám, dá se tady sehnat totiž i takový, který není balený v plastu.(16.3.2010)