poster

Tah pěšcem

 • USA

  Pawn Sacrifice

 • Slovensko

  Ťah pešiakom

Životopisný / Drama

USA, 2014, 114 min (Alternativní: 111 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • FTP
  ****

  O šachách vím jen, že kůň běhá do eLka a šachistama coby atletama pohrdám, ale Tah pěšcem je skvělý drama. Tobey jako arogantní psychouš zahrál úžasně, a přestože jde o americkej film z období studený války, příčetnej člověk si najde cestu spíš ke sportovnímu a sympatickýmu rusákovi Schreiberovi, kterej byl v roli Spasskyho prostě neodolatelnej.(26.5.2016)

 • Aky
  ****

  Osobní souboj dvou poznamenaných géniů vyprávěný paralelně se soubojem velmocí za studené války. V obou rovinách se přemýšlí psychopaticky.(21.8.2016)

 • V.Silver
  ****

  Výborně zahrané a natočené, ani bych nečekal, že šachové drama bude tak strhující. Tobey byl skvělý, ale Liev mě dostával do kolen - i přesto, že toho prostoru neměl zase tolik. 80 %.(1.4.2016)

 • pepo
  ****

  Edward Zwick opäť válí. Silná téma, kreatívna forma, komplikovaní hrdinovia a user friendly komunikácia s divákom. Nie je síce taká superpecka ako jeho Glory Legenda o vášni alebo Posledný samuraj, ale veľmi poteší. A navyše dobrých filmov zo šachového prostredia je tak strašne málo. 8/10(28.3.2016)

 • Jara.Cimrman.jr
  ***

  "Klidně zahodíš všechno kvůli penězům a pomerančům?" Třetí světová válka se přenesla šachovnici a chudý Američan, podporovaný pouze knězem, porazil bohatého Rusa i s týmem velmistrů. Pro mne bylo trošku utrpením sledovat paranoidního kreténa, tedy vlastně jediného amerického mistra světa, kterak je nervózní z novinářů, publika, telefonu, kamer i pohybu Země ve vesmíru. Navíc mne trošku mrzí, že při svém vítězství ani jednou nepoužil únik jezdce mimo šachovnici, nezahájil zákopovou válku pěšců a nedal ani jeden gól věží. Nicméně mi byl sympatický tím, že si v roce 1992 odseděl se Spasským odvetu v Jugoslávii, za což se v "nejsvobodnější" zemi stal z hrdiny psancem. Velká gratulace za Atlantik.(19.5.2016)

 • - Spasskij a Fischer se podle neuskutečněných plánů měli setkat za šachovnicí v roce 1978 tentokrát jako herci, kdy měl o jejich zápase v Reykjavíku točit film Miloš Forman. (Mytologie)

 • - Bobby Fischer je jediným americkým světovým šampiónem v šachách. (Sancoo)

 • - Bobby Fischer je považován za jednoho z nejlepších šachistů všech dob. Výrazně přispěl k rozvoji teorie šachového zahájení, svými vítězstvími zpopularizoval šachy, díky němu se začaly v šachu točit větší finanční částky a k rozvoji hry přispěl i vynálezem nového způsobu měření času hráčů na rozmyšlenou a návrhem alternativních pravidel šachů, zvaných nyní Chess960. (Sancoo)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace