Tah pěšcem

Pawn Sacrifice

Ťah pešiakom

Životopisný / Drama

USA, 2014, 114 min

// Proč má Tobey Maguire stále zapotřebí hrát ty nejmíň sympatické chlápky široko daleko, to mi fakt uniká. Jako vždy se mu to však daří naprosto bravurně a kudos jemu, problém je, že i ta blbá židle si v tom filmu získala více sympatií, než jeho hlavní hrdina. Z tohohle pohledu může být snímek sebe líp natočený, stejně to nic nezmění na faktu, že mě jeho sledování nebavilo a ten useknutý konec pro měl byl něco jako božím vykoupením. 6/10 za Lieva Schreibera, Petera Sarsgaarda a Michaela Stuhlbarga, na ostatních frontách prohra, případně remíza. A jestli máme s Bobbym něco společného, pak že oba nesnášíme remízy.(13.12.2015)

"Klidně zahodíš všechno kvůli penězům a pomerančům?" Třetí světová válka se přenesla šachovnici a chudý Američan, podporovaný pouze knězem, porazil bohatého Rusa i s týmem velmistrů. Pro mne bylo trošku utrpením sledovat paranoidního kreténa, tedy vlastně jediného amerického mistra světa, kterak je nervózní z novinářů, publika, telefonu, kamer i pohybu Země ve vesmíru. Navíc mne trošku mrzí, že při svém vítězství ani jednou nepoužil únik jezdce mimo šachovnici, nezahájil zákopovou válku pěšců a nedal ani jeden gól věží. Nicméně mi byl sympatický tím, že si v roce 1992 odseděl se Spasským odvetu v Jugoslávii, za což se v "nejsvobodnější" zemi stal z hrdiny psancem. Velká gratulace za Atlantik.(19.5.2016)

Tobey Maguire je tu sympatický a herecky schopný zhruba stejně jako ve Spider-Manovi 3, takže žádná sláva. Nový Zwick není ničím přelomový, nicméně zaslouží pochvalu minimálně za to, že z tak uspávacího sportu, jakým šachy jsou, dokázal vymáčknout poutavé drama, které během své stopáže nestihne nudit.(12.1.2016)

7/10(17.12.2015)

Hneď na úvod chcem napísať, že sú to slabšie 4 hviezdy. Presnejšie by to bolo 7/10. Šachy hrať viem, ale všetkým tým sicílskym obranám som vôbec nerozumel. Najviac som si zapamätal tú scénu, v ktorej ten štvrtý, alebo piaty najlepší ruský hráč sveta opísal svoje pocity po prehre s Bobbym slovami: "mal som pocit, akoby na mňa padal dom".(24.1.2016)