Tah pěšcem

Pawn Sacrifice

Ťah pešiakom

Životopisný / Drama

USA, 2014, 114 min

Zmäteny film o jednom velkom talente. Vzrusenie a napätie z rozhodujucej sachovej partii sa bohuzial nepodarilo tvorcom previest na divaka. Pôsobilo to dost povrchne. Proste len tak zrazu hlavny hrdina rozdrtil svojho protivnika. Skoda, ze tuto zaujimavu latku nespracoval nejaky talentovany puntickar typu David Fincher. Mohol to byt rovnako genialny film ako jeho hlavny hrdina. Lenze v Zwickovom podani to pôsobi tuctovo a zmätene. Pochvalu si zasluzia hlavne Tobey Maguire a Liev Schreiber. Hlavne vdaka ich vykonom to za jedno pozretie stoji. 5/10.(6.1.2016)

Sice nedokážu ocenit promyšlenost šachových postupů a mistrovské partie mě rozhodně ze sedačky nezvedají, ale tohle mě bavilo. Bylo to především proto, že film se nevěnuje ani tolik šachu, jako spíš o Bobby Fischerovi a pozadí šachové obdoby Série století, ve které se Fischer utkal se Spasským. Tobey Maguire nikdy nepatřil k mým oblíbeným hercům, ale to, co předvedl tady, si zaslouží tu nejhlubší poklonu. Fischerovy nejvýraznější rysy, tedy genialitu, paranoiu a aroganci, dokázal podat dechberoucím způsobem a postavit film na něm bylo jednoznačnou trefou do černého. Samotná utkání měla také něco do sebe, byť se ani tolik nejednalo o to, co se dělo na šachovnici, ale spíš o chování obou soupeřů během partií. K dokonalosti sice něco chybí, ale i tak se jedná o výbornou záležitost. 85%(20.1.2016)

Šachy jsou králičí nora, do které Fischer zapadnul až po krk. Každý běžný člověk, vnímá ty dva protihráče, trochu jako blázny a on vlastně nikdo není ani tak daleko od pravdy. Většinou jsou to figury ponořené do svého šachového světa, každý se svou vlastní se rozvíjející psychózou. Bobby byl na vrcholu v období, kdy studená válka nabírala na síle a proto byli jeho démoni věrni své době. Všudypřítomné odposlechy, agenti a sledování, to byla pavučina, ve které uvíznul on sám. A zájem lidu, je nadřazen zájmu jednotlivce. Nakonec si obě dvě ty supervelmoci, mohli tak akorát podat ruce. Film o geniálním člověku, ambiciózním hráči a neobyčejném životě. Životě Bobbyho Fischera.(10.1.2016)

7/10(17.12.2015)

Čím je Steve Jobs pro hrané zdokumentování psychologického vztahu mezi otcem a dcerou, tím je Pawn Sacrifice pro filmový rozbor toho samého z pohledu potomka, vyrůstajícího bez svého rodiče. Není to sportovní thriller, slzopudná oscarovka ani typický zwickovský adrenalin. Prostě jenom zatraceně sugestivní drama.(25.2.2016)