Co se vlastně stalo s Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

Drama / Horor / Thriller

USA, 1962, 134 min

Spíše než horor jsem ve filmu viděl depresivní, psychologické drama o dvou sestrách, bývalých dětských hvězdách, mezi kterými čas vyvolal rivalitu a následnou nenávist. A pokud je ta, která byla v dětských letech úspěšnější, kvůli nehodě upoutaná na křeslo, závislá na té druhé, nevěstí to nic dobrého.(5.4.2013)

Zdrcující psychothriller, který mele na prach to nejcitlivější - rodinu. Tíseň před zlobou, před kterou není úniku, výčitky za křivdy, jejichž náprava, i kdyby byla možná, by už beztak k ničemu nebyla, lítost nad ztrátou života, který byl nakonec promarněný. Není nic, co by v tomhle filmu budilo kus naděje a herecké výkony dvou legendárních "psychobitches" a rivalek Joan Crawdford a především ďábelské Bette Dawis to táhnou až někam hodně nahoru. Jasně, škoda, že Aldrichter je jen zručný řemeslník (režírovat to třeba Wyler, měli bysme tu nejspíš narušitele top žebříčků), ale upřímně řečeno by možná už ten film víc kvality ani neunesl a maximální prostor pro dvě herecké ikony a dobrý scénář bohatě stačí.(1.4.2012)

Krutá dráma žiarlivosti a nenávisti dvoch sestier, stárnucich hviezd, je desivou sondou do psychiky narušenej jednej z nich a na vozíku pripútanej druhej. Značná časť filmu sa odohráva v ponurom dome, kde ženy prežívajú svoje peklo. Vynikajúci scenár, ešte lepšie výkony oboch hollywoodskych hviezd ( Davis a Crawford ) podporené dobrou réžiou je okorenený skvelou pichľavou hudbou.(21.9.2008)

Souhlas, od filmu s takovým věhlasem jsem taky čekal krapet víc. Hlavním kladem téhle noční můry v Hollywoodu jsou charaktery - perverzní a politováníhodné zároveň - trochu mě ale zklamalo režijní zpracování, na Aldriche poměrně krotké. Pointa rovněž nedosáhla účinku Wilderova SUNSET BOULEVARDU...(17.12.2002)

Další moje filmo-trauma z dětství, toho času dokoukané pouze po scénu, kdy se objevila Bette Davis s kladivem v ruce a šla po nic netušící služebné... Rychle jsem běžela vypnout televizi a odvážila se to dokoukat až s odstupem několika let. :) Ponuré a především velice působivé, protože Bette Davis a Joan Crawford se i v civilním životě nenáviděly (jak už napsal Oskar), takže obě zahrály až podezřele přesvědčivě. Psychologický teror, děs a hrůza - tak, jak má horor vypadat.(12.10.2003)

• - Závěrečná scéna byla točena na pláži v Malibu, na stejném místě, kde režisér Robert Aldrich točil svůj film Kiss Me Deadly (1955). (Kulmon)

• - Scény z Janiných raných filmů jsou použity z Parachute Jujmper (1933) a Ex-Lady (1933). Když se Batte Davis dozvěděla, že produkce hledá její špatné filmy z 30. let, napůl v žertu prohlásila, že můžou použít jakýkoliv její film z tehdejší doby. (Kulmon)

• - Baby Jane Hudson (Bette Davis) byla Americkým filmovým institutem AFI zařazen v žebříčku nejzápornějších postav v dějinách amerického filmu na 44. příčku. (TheDude)