Gravitace

Produkce:

David Heyman

Kostýmy:

Jany Temime

V jistém smyslu se při sledování Gravitace nelze ubránit srovnávání s Nolanovým Počátkem, protože i tady mají neskutečně efekt(iv)ní vizuální a experimentální orgie v jádru prostinký příběh, který jsme v jedné a té samé inkarnaci viděli snad milionkrát a který – na rozdíl od takového Avataru – není jen spouštěčem a povrchním odůvodněním hezkého pozlátka, ale naopak styl filmu přímo diktuje. A tak zatímco v Počátku můžeme komplikované vrstvení realit vnímat jako trefné ztvárnění způsobu, jakým člověk uniká před pocitem ztráty a zdrcující viny, v Gravitaci sledujeme klasicky vystavěnou dějovou linku o překonávání deprese, která je zde zobrazena doslova jako chaotické vakuum vesmíru, v němž nic živého nemá šanci na přežití a kde lze jen dočasně, bezcílně a bez kontroly plynout z místa na místo, ponechán na pospas vnějším vlivům, s minimální možností reagovat a skoro nikdy konat. Nemůžu si pomoct, já tyhle nové interpretace starých konfliktů a jejich překládání do nebývalých (a doslovně nevysvětlovaných) vizuálních podob prostě žeru.(21.4.2014)

Dozrálo to ve mně... a jdu s hodnocením nahoru. 9/10 Líbí se mi, jak Cuarón v posledních dvou filmech rozvíjí "ženská témata" v součinnosti s "mužskými" žánry/tématy a postavami (minule POČETÍ, teď POROD). Velmi komplexní. A že to nemá silnou story? Myslím, že tady je to hodně limitované prostředím, které nabízí jen určité množství konfliktů, jež se přirozeně rychle vyčerpají, pokud to nemá být over-the-top-action-fest (už teď to bylo těsně na hraně). Jinak technicky tak dokonalé, že vlastně ani není nutné, aby se tahle technologická větev hollywoodských blockbusterů nějak posouvala (vím, zbytečné plédování).(18.10.2013)

Opojná podívaná a vizuální zážitek. Obzvláště pokaždé, když přijde na zničení lodi nebo stanice. Ve vesmíru se zvuk nerozléhá, tudíž v danou chvíli pracuje hlavně muzika, která bere dech. Závěr pak sice nabídne podivný "joke" a skoro slzopudné ždímání emocí, ale všeho je tak akorát, takže Sandře musíte automaticky držet pěsti. Kino nutností!(19.10.2013)

• - Celý film byl nejdříve natočen jako animovaný, a to včetně zvuku. Tvůrci se nejdříve potřebovali ujistit, že zvuk a hudba půjdou dohromady. Animační fáze trvala skoro dva a půl roku, teprve pak se zapojili herci. (KIczEK)

• - Únikový modul Sojuz TMA-14M existuje, ale Cuarón predbehol čas. Označenie patrí kozmickej lodi, ktorá mala v čase uvedenia snímky do kín naplánovaný štart na september 2014. (De Large)

• - Výkon Sandry Bullock ocenil astronaut NASA Chrise Hadfield, který řekl, že byla tak skvělá, že by s ní klidně letěl do skutečného kosmu. (kenny.h)