poster

Gravitace

 • USA

  Gravity

 • slovenský

  Gravitácia

Drama / Thriller / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2013, 91 min

Režie:

Alfonso Cuarón

Hudba:

Steven Price

Produkce:

David Heyman

Kostýmy:

Jany Temime
(další profese)
 • kiddo
  *****

  V jistém smyslu se při sledování Gravitace nelze ubránit srovnávání s Nolanovým Počátkem, protože i tady mají neskutečně efekt(iv)ní vizuální a experimentální orgie v jádru prostinký příběh, který jsme v jedné a té samé inkarnaci viděli snad milionkrát a který – na rozdíl od takového Avataru – není jen spouštěčem a povrchním odůvodněním hezkého pozlátka, ale naopak styl filmu přímo diktuje. A tak zatímco v Počátku můžeme komplikované vrstvení realit vnímat jako trefné ztvárnění způsobu, jakým člověk uniká před pocitem ztráty a zdrcující viny, v Gravitaci sledujeme klasicky vystavěnou dějovou linku o překonávání deprese, která je zde zobrazena doslova jako chaotické vakuum vesmíru, v němž nic živého nemá šanci na přežití a kde lze jen dočasně, bezcílně a bez kontroly plynout z místa na místo, ponechán na pospas vnějším vlivům, s minimální možností reagovat a skoro nikdy konat. Nemůžu si pomoct, já tyhle nové interpretace starých konfliktů a jejich překládání do nebývalých (a doslovně nevysvětlovaných) vizuálních podob prostě žeru.(21.4.2014)

 • Shushika
  *****

  Dozrálo to ve mně... a jdu s hodnocením nahoru. 9/10 Líbí se mi, jak Cuarón v posledních dvou filmech rozvíjí "ženská témata" v součinnosti s "mužskými" žánry/tématy a postavami (minule POČETÍ, teď POROD). Velmi komplexní. A že to nemá silnou story? Myslím, že tady je to hodně limitované prostředím, které nabízí jen určité množství konfliktů, jež se přirozeně rychle vyčerpají, pokud to nemá být over-the-top-action-fest (už teď to bylo těsně na hraně). Jinak technicky tak dokonalé, že vlastně ani není nutné, aby se tahle technologická větev hollywoodských blockbusterů nějak posouvala (vím, zbytečné plédování).(18.10.2013)

 • Bloody13
  *****

  Opojná podívaná a vizuální zážitek. Obzvláště pokaždé, když přijde na zničení lodi nebo stanice. Ve vesmíru se zvuk nerozléhá, tudíž v danou chvíli pracuje hlavně muzika, která bere dech. Závěr pak sice nabídne podivný "joke" a skoro slzopudné ždímání emocí, ale všeho je tak akorát, takže Sandře musíte automaticky držet pěsti. Kino nutností!(19.10.2013)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Celý film byl nejdříve natočen jako animovaný, a to včetně zvuku. Tvůrci se nejdříve potřebovali ujistit, že zvuk a hudba půjdou dohromady. Animační fáze trvala skoro dva a půl roku, teprve pak se zapojili herci. (KIczEK)

 • - Únikový modul Sojuz TMA-14M existuje, ale Cuarón predbehol čas. Označenie patrí kozmickej lodi, ktorá mala v čase uvedenia snímky do kín naplánovaný štart na september 2014. (De Large)

 • - Výkon Sandry Bullock ocenil astronaut NASA Chrise Hadfield, který řekl, že byla tak skvělá, že by s ní klidně letěl do skutečného kosmu. (kenny.h)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace