poster

Gravitace

 • USA

  Gravity

 • slovenský

  Gravitácia

Drama / Thriller / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2013, 91 min

Režie:

Alfonso Cuarón

Hudba:

Steven Price

Kostýmy:

Jany Temime
(další profese)
 • DaViD´82
  *****

  Tak i tam nahoře v nekonečném tichu platí Murphyho zákony... Přímočaré či chcete-li nedějové, minimalistické a přesto tak grandiózní. Gravitace je nesporně dechberoucí technická (r)evoluce; již jen ty lahůdkové hrátky s kamerou či (ne)přítomností zvuku, to se nedá popsat a to co Cuarón dělá pro 3D či práci se zvukem je bez diskuze novátorské. Ovšem k čemu by to bylo, kdyby to zároveň nebyl dobrý film a šlo pouze o vypiplanou režijní exhibici? Ano, k ničemu. Jenže ono to je nejen dobré, ale přímo výtečné, intenzivní i nebývale strhující a plně funkční po emoční stránce. A to nikoli Sandře navzdory, ale z velké části právě díky ní. A též díky Cuarónovi, Lubezkimu a Priceovi a... A prostě máte-li se aspoň trochu rádi, tak si tento (v rámci možností) realistický malý velký počin dopřejte v Imax projekci; stojí(te si) za to a zároveň vám to dá pádnou odpověď na otázku "proč v době kdy každý druhý má doma sestavu domácího kina o parametrech lepšího sálu" stále ještě chodit na filmy do skutečného kina. Je to jako stát pod skutečnými pyramidami oproti jejich fotce v časopise; tedy neporovnatelné.(3.10.2013)

 • novoten
  ****

  Na nejbližší pocitový dojem útočí Cuarón dokonale, ale po odeznění prvního bezprostředního nebezpečí musí nevyhnutelně zpomalit a jen nárazově dramatizovat. A v tu chvíli mě poprvé trklo, jak dokonale sestrojenou vesmírnou atrakcí Gravity je. S přiměřeně očekávaným dějovým vývojem, s výtečnou hereckou dvojicí a s výbuchy, nárazy a nehodami jako zaslouženým vrcholem. V každém vygradovaném katastrofickém momentu jsem se cítil jako na té nejvyšší horské dráze v momentě, kdy se soustava skoro zastaví, aby se vzápětí vrhla střemhlav dolů. Což je sice ve své podstatě zlehka prvoplánové, ale nic to nemění na tom, jak je audiovizuální stránka úžasná a že když Alfonso předhazuje další úchvatnou chvíli, není to zbytečné opakování, ale spíš zasloužené chvástání. Survival space-trip mě tedy snad i vzhledem ke své očividnosti nedostal úplně na lopatky, ale díky formě a očividnému poselství o síle lidské vůle mu jeho úspěch musím přát.(18.10.2013)

 • Marius
  ***

  Neuveriteľná filmárčina. Ako vesmírny survival thriller to funguje dovtedy kým si uvedomíte, že tá postava je tak hlúpa, že si vlastne zaslúži umrieť tucetkrát predtým než ju napadne plávať v skafandri. Syndróm zzv-čka tu funguje bezchybne ovšem keď sa ona zdanlivo zbytočná vec akoby náhodou dostane do modulu a mňa napadane že to snáď nemyslia vážne že HPčkové zzvéčko poslúži ako tryska a do polhodiny je to tam...no proste niečo je zle. 7/10 Horúci kandidát na HYPE roka. P.S. častokrát som myslel na Sunshine, ktorý o čo menej realistický ma pritĺkol do sedadla omnoho viac.(14.10.2013)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Spoiler: Hlavní příčina zkázy lodi Explorer a vesmírných stanic, roj úlomků ze zničeného satelitu, má reálný základ v teorii jednoho z vědců NASA Donalda J. Kesslera. V roce 1978 uvedl teorii, dle které by objekt velikosti vesmírné stanice na oběžné dráze vytvořil řetězovou reakci. Úlomky tvořené zničenou stanicí by na několik desetiletí znemožnily vesmírné lety. (HellFire)

 • - Tempo příprav na film umdlévalo po 4 roky, protože režisér čekal na vyvinutí nových technologií, které by film mohly přiblížit jeho vizi. (Decim28)

 • - Spoiler: Ve scéně, kdy se Kowalski (George Clooney) vrací - přestože se jedná jen o hypotetickou situaci -, otevírá poklop a na Stoneovou (Sandra Bullock) působí vakuum přibližně 40 sekund. Ve skutečnosti by do 12 sekund byla v bezvědomí a po půl minutě nevynutelně mrtvá. Ve vakuu totiž není rozhodujícím faktorem absence dýchatelné atmodféry, ale tlak. Stoneovou by zabil tzv. ebulismus. Laicky řečeno, její tělní tekutiny by se vlivem nízkého tlaku vařily i při tělesné teplotě. (Kriklan49)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace