• slovenský

Velká Británie / Irsko / Francie / USA, 2011, 109 min

Výborné obsazení, alespoň co se Bronagh Gallagher (zatracená panbíčkářka z Botched) a Janet McTeer (kdo by to jen do Audrey z As you like it řekl) týče. Glenn Close samozřejmě taky stojí za zmínku, ale ten její Albert mi byl z celého filmu snad nejméně sympatickou postavou. V reálu bych někomu takovému stěží věnovala pozornost. Drama je to ale pěkné, po dlouhé době to vidím na čisté čtyřhvězdí.(31.7.2012)

Glenn Close coby Albert Nobbs... Nemohu si pomoci, ale toto byl podle mě výkon hodný Oscara. Docela dobře chápu, že většina diváků od tohoto filmu očekává něco ve stylu "cesta do hlubin transvestitovi duše à la 19.století," ale nejsem si jist, zda něčím takovým tento snímek skutečně je. García se k tématu postavil se značným odstupem a rezervovaností a výsledkem je překvapivě naprosto skvělá, působivá podívaná bez (dnes už takřka nezbytné) umělé emoční kotvy, která by nás táhla na dno moře laciného sentimentu. Zároveň však věřím, že většiny lidí se příběh Alberta Nobbse alespoň trochu dotkne. I bez této berličky.(23.1.2012)

Budem tentoraz prísny. Byť lepšie vykreslenie postáv a ich motívov, byť viac scén typu rozhovor dvoch mužožien alebo na pláži, bol by som spokojnejší. Nedostal som nič navyše, než som zistil z traileru. Chýbal moment prekvapenia, emočné strhnutie, škoda.(1.1.2012)

Takový zvláštně podaný film, který nezahřeje na srdci asi hned tak někoho. Navíc i když herečky, které zde hrály mužské role nijak zvláště neznám, jejich postavy mi po celou dobu nepřišly jako mužští. A ještě k tomu je dojem takový, že za muže se lze vydávat pouze když jste škaredá ženská, což sice pravda není, ale ten film k tomu docela vybízí. Charaktery postav, kostýmy, výprava to se mi líbilo. Natočeno to je zajímavě, herecky zahrané velmi dobře, jenže tak nějak bez většího zápalu. Nemůžu říct, že bych se u toho bavil, nebo vyloženě nudil. Mia Wasikowska byla fajn a Jonathan Rhys Mayers slušný, přestože se mi jeho postava nelíbila, ale zahráno dobře. Film funguje zřejmě tak jak autoři zamýšleli, mám z toho takový dojem. Zřejmě u mně neviděno naposled, ale pro masového diváka to rozhodně není. Pro společnost a dobu, ve které se příběh odehrává nemám zrovna moc pochopení. Takovéhle filmy beru jako varování. 6/10(27.8.2012)

Albert Nobbs funguje pouze ve dvou ohledech - v obou případech jde o herecké výkony, v obou případech o role žen hrající muže. Glenn Close je (dle očekávání) vynikající, zastiňuje ji však Janet McTeer, která je uvěřitelnější jako chlap, a přesto má zřetelné a citlivé ženské jádro. V ostatních směrech Nobbs zůstává velice daleko za očekáváním.(9.1.2012)

• Glenn Close