• slovenský

Velká Británie / Irsko / Francie / USA, 2011, 109 min

Jsem konsternovaná – tenhle film že si vysloužil modrou? Jako chápu, že to není zrovna tradiční pojetí látky, že někdo očekává citovou ždímačku a cestu do hlubin transvestitovy duše. Ale není právě i ten chladný odstup způsobem, jak zapůsobit na divákovy city? Při záběru na Albertovu tvář byla vidět až dětská prostoduchost, možná spíš dokonce zaostalost. Jeden rozhovor před obědem ale odhalil víc z jeho/jí osobnosti, než by řekl potok slz. Když má někdo takhle podělanej život, dopadne zpravidla buď tak, že se z něj stane nezřízená lidská svině, nebo naopak důvěřivý trdlo, který si to v životě bude vypíjet, co živo bude. Jak může někomu počítání peněz a snění o jiným životě připadat studený, obzvlášť v podání úchvatný Glenn Close, to je mi záhadou. Asi jsme tak zmršený konzumním stylem natáčení, že už city za hradbou mlčení a neprostupným výrazem nedokážeme ani vytušit. Smutný. Před Janet McTeer, ale hlavně před Glenn fakt smekám. Jestli ti tataři za velkou louží aspoň nenominují tohle, tak už fakt nevím.(20.1.2012)

Musím uznat, že Glenn Close mě přesvědčila o tom, že umí zahrát mužskou postavu. Ale to je tak všechno. Jinak celkově film má velmi jednoduchý příběh a prosté hlavní postavy, o kterých toho moc nevíme, netušíme, co se jim honí hlavou.Hosté Mirrisonova hotelu mi jsou nesympatičtí, namyšlená, zbohatlá buržoazie. Film je natočen s nadhledem, citem a hlavně disponuje jednoduchostí, díky tomu jsou necelé dvě hodiny ke zhlédnutí filmu přijatelné.(31.12.2011)

Povedené nenápadné drama s vynikajícími hereckými výkony. Recenze zde.(24.2.2012)

Vcelku průměrný film o transgenderové problematice 19. století, odehrávající se v jednom dublinském hotelu. Myslím, že se jak z tématu, tak z herců dalo vyždímat ještě o trochu víc. Glen Close je samozřejmě dobrá herečka, ale jako Albert Nobbs mě zkrátka nepřesvědčila. O to větší překvapení pro mě byla Janet McTeer. Scéna, ve které ukáže pravou tvář mě fakt překvapila. Nečekala jsem to. Nejen že se jí skvěle daří hrát sympatického malíře, ale i v citlivých momentech je její hraní opravdové a bez přetvářky.(1.1.2012)

Musím říct, že tenhle film určitě není jeden z těch běžných. Albert Nobbs je oficiálně chlap, ve skutečnosti ženská. Nejhorší je, že ve filmu není jedinej a chvílemi jsem si během filmu přišel, jak když bych sledoval nějaké panoptikum Jedličkova ústavu. Každopádně nápad vypadal dobře, zpracování už bylo horší. Atmosféra Dublinu se mi úplně nelíbila podle představ a celé to bylo od začátku do konce dost nudný.(8.3.2013)