Bella Mia

Stádo krav z menšího statku je kvůli podezření na BSE (Nemoc šílených krav) odsouzeno k utracení. Zvířata nakládané do vozů, ale vycítí blížící se hrozbu, vzbouří se a pokusí se utéct. Lidé na ně začnou pořádat hon, ale stádo pod vedením krávy Bely se ukáže být v mnoha ohledech inteligentní a prozíravé a řadu nástrah prokouknou, zneškodní, nebo prostě jim uniknou. Vzájemným soubojem o to, kdo s koho, se na obou stranách vyčerpávají síly i stoupá agresivita. Právě člověk se uchýlí k brutálnímu, nízkému a na nic se neohlížejícímu vybíjení, které už má pramálo společného s původní veterinární prevencí. Na straně druhé se však najdou i lidé opačného smýšlení, kteří mají pro krávy na útěku pochopení, sympatizují s nimi a snaží se jim pomoci. Jde totiž více o souboj člověka s narušenou konvencí řádu, než o jakékoli přímé ohoržení života člověka zvířetem či jiných zvířat. Hrdinky touží jen po jediném, po svobodném životě v přírodě, v níž jsou ale náhle nuceny se také učit žít a přežít. V přírodě, kde je nikdo nenakrmí, nepodojí, nenadopuje léky, přírodě, jíž se sami musejí přizpůsobit. Poznávají, co je to hlad, zima, strádání i bolest. Přebírají lidské rysy a nastavují nám lidem zrcadlo, kam je a není možné zajít v zahrávání si s přírodou. S postupujícím časem v nerovném souboji však zůstává jen hlavní hrdinka, vůdčí kráva Bela, která je postavena před závažné rozhodnutí volby – zachránit si holý život či za velkého rizika pokusit se zachránit vlastního potomka. Obětuje se, morálně vítězí nad námi všemi, ale je jen a jen na přírodě, zda ji nechá težce zraněnou přežít.

Tento baladicky laděný příběh s mimořádným emocionálním nábojem a morálním apelem určitě zaujme nejen svým prostým sdělením, že lidé nejsou tady proto, aby se stali krutými pány tvorstva, ale proto, aby se naučili žít v souladu s přírodou a nikomu neubírali právo na svobodu a vlastní život. (oficiální text distributora)

NinadeL

Ok, říkám si, dáš tomu šanci. Trailer vypadá až podezřele skvěle, Marek Epstein nemívá hloupé nápady a Petr Forman víceméně taky vždycky funguje. Ale výsledek je zase takový typický český. Teď ono to chvíli hladí, chvíli je to drsné, občas si to zakýčaří. Tu a tam je to mnohem funkčnější jako reklama na regionální National Geographic. Silné momenty střídají ty naprosto mimoňské, místy je to k pláči, což hlavně díky nehereckému Rajchertovi. A proto raději než znovu prožít všechna roční období s tímto filmem, tak to už snad raději nic. ()

troufalka

Kdyby mi někdo řekl, že se dá se stádem krav natočit poetický film, asi bych mu nevěřila. Martin Duba ukázal, že to jde. Navíc jde o autorský snímek, kde se postaral nejen o scénář a režii, ale zároveň usedl i za kameru. A právě kamera je na snímku mimořádně zdařilá. Mírná vada na kráse bylo obsazení. Petru Formanovi jsem bezezbytku věřila Vojtěcha sirotka, s drsným farmářem už jsem měla trošku problém. Do přběhu mi typově nezapadala Zuzana Norisové (spíš bych očekávala Petru Špalkovou nebo Lenku Vlasákovou) ale hereckým výkonům neylo co vytkout. Vilně plynoucí příběh měl hlavní dramatickou scénu v samém závěru filmu. Myslím, že mohla být mnohem víc podtržena. Přesto dávám filmu plné hodnocení, připadá mi totiž, že je neprávěm podhodnocen. Při postelové scéně běží v televizi Poslední růže od Casanovy Václava Kršky, podle níž dostal film svůj název. Z nějakého neznámého důvodu to nebylo uznáno jako zajímavost. ()

Big Bear

Ehhh to tedy zase jednou bylo... Být sprosťák, utrousím - no ty krááááááávo... Jo, já chápu, že jsou lidi co maj rádi parní mašinky, lidi které zajímají motýli, hadi, motorky, známky, obaly od žvýkaček a pak asi jsou i lidé, kteří mají rádi krávy. Jedním z nich je i zřejmě i pan Duba. A tak natočil epos o statečné Stračeně a jejích neméně statečných 4 družkách... Aby toho nebylo málo holky cestou osvobodí býka snad aby jim bylo veseleji... A tak nám vzniklo 93 minut šílenosti, kde na pozadí Velkého kravího útěku režisér zručně rozehrává dramata lidských aktérů příběhu. A tak tu máme přiblblého a nelogicky se chovajícícho majitele krav Formana, zlouna střelce Rajcherta - který nakonec dostane za vyučenou, vnadnou Norisovou - která však byla vnadnější když v promočených šatech bosa v deštíku zpívala o tom jak šumí akáty když padá déšť... Ale nemáme tu jen kladné hrdiny a záporáky. Jsou tu i zlouni, kteří nakone prozřou a tak se náročný divák dokonce dočká scény hodné Lovce jelenů... A když už je opravdu v závěru zle a slabší divák vzlykne, děj se náhle dostane do úplně jiného zvratu a slzy smutku střídají slzy štěstí a radosti... Tedy u citlivého diváka - já si jen říkal ty krabe to si snad ze mně dělají srandu... Kamera nad stádečkem prolétává od shora dolů, zleva doprava, větev nevětev... Trvat to minutu, mohla být z některých scén (krávy v přírodě) dobrá reklama na nějaké to chovné plemeno či snad nějakou tu mlékárnu... Ale 93 minut trvající film? Šílené. Chtěl jsem dát odpad, ale ty chudinky krávy si to prostě nezasloužej. V tomhle žádné poselství nehledejte, je to kravina. A tak dávám jednu kulku z kulovnice a hádejte komu. * ()

Snorlax

Po dlouhé době někdo našel odvahu na práci se zvířaty. Bohužel ji našel v příliš předvídatelném příběhu, v němž jsou navíc všechny postavy naprosto černobílé. Z poetického putování Belly se dalo vytřískat hodně, to je však zastíněno romantickou taškařicí v kulisách lesů, vod a strání. Durdit se nad tím, že i lokace jsou zcela fádní, již opravdu nemá smysl, vzhledem k herecké apatii prakticky všech před kamerou lze vyzdvihnout jen výkon představitelky hlavní role, sudokopitnice jediná předvádí herectví plné emocí a lze s ní bez uzardění sympatizovat. Za do nebe volající sprosťárnu musím označit, že nejlepší herečka filmu a zároveň jeho hlavní hrdinka určitě obdržela za svůj výkon nejmenší honorář ze všech, doufejme, že alespoň v naturáliích. ()

kingik

Měl statkář Pazdera, měl malé stádo krav. Ale údajně nakažených BSE. A to mu teď pod hrozbou utracení pláchlo do lesů. Nutná likvidace jeho chovu, který čítal pět kusů dobytka, je pro něj něco nemyslitelného. S mladým veterinářem v zádech, kterého však spíše zajímá jeho sličná dcera, s odchytným týmem "lovců" po boku a s nejasnou budoucností před sebou, se snaží řešit rodinné i hospodářské problémy. A bude čekat, až se mu zatoulaný dobytek vrátí zpět na jeho statek a dost možná to bude dlouhé čekání plné nejistot. Petr Forman zahrál Pazderu jako obyčejného chlapa bez bázně a hany, pro něhož je chov krav nade vše, a který tvrdošíjně odmítá připustit možnost nebezpečné choroby u jeho skotu. Je na všechno sám, neboť manželka od něj odešla (přesný důvod se nedozvíme) a v péči má syna a dceru, kteří mu také občas přidělávají starosti svým pubertálním postojem, ale není to nic, s čím by si nevěděl rady. Nemá v podstatě žádný osobní život. Ve filmu se buď honí za krávami, nebo je na statku. V jeho chovu je vůdčí kráva nesoucí poetické jméno Bela (s Bellou ze ságy Twilight, to nemá nic společného), jejíž inteligence je na krávu nadprůměrná a on na ni nedá dopustit. Z herců bych vyzdvihl Petra Rajcherta v záporné roli. Jeho maniakální lovec Hádek, jež je nenávistí posedlý vůči Pazderovi (důvod není znám), je pro film živelným oživením. Jeho postava se vehementně ohání svým bývalým významným postavením v armádě, ačkoliv svoji vojenskou minulost řádně přibarvoval, jak v závěru filmu vyjde najevo. Jeho maniak však byl nejzajímavější z celého filmu. Dále zaujala už jen Anna Fialová coby Pazderova dcera, ale spíše svým sexappealem, neboť její role tak byla vesměs koncipována. Většina postav ve filmu byla pojata poměrně ploše a nic podstatného se o nich divák nedozví. Nepříliš zahuštěný děj se přece jen ve větší míře soustředil na krávy, pokud tohle zvíře nemáte v oblibě, bude pro vás film scenáristy, kameramana a režiséra Martina Duby pravděpodobně utrpením. Ten nad jeho náročným natáčením i realizací příprav strávil téměř dva roky. Těžko říct, jestli se mu to vyplatilo. Přece jen, filmy o skotu v hlavní roli, diváky do kin netáhnou. Film vychází (údajně) ze skutečných událostí a je ojedinělým počinem v české filmové tvorbě. Duba v něm smíchal polodokumentární styl s poetickým rozměrem, který ale příliš nenadchne. Citlivý divák může hůře snášet drastická úmrtí zvířat, jež filmu dodávala dramatický i depresivní rozměr. Nepřehlednosti se film nevyhnul. Chaotické střídání ročních období způsobilo postupné utopení příběhu a v podstatě na povrch vyjela jednotvárnost, kdy Pazdera chce pro svoje krávy dobro, a jeho protivník Hádek mu v jeho úsilí nepřeje. Tohle film dost opakoval. A pak zde také byla jistá neschopnost krávy chytit. Ježíšmarjá, les to nebyl zrovna hustý jak z pohádek bratří Grimmů. Dost divně působilo, když už po několikáté bylo vidět krávy na mýtině, nebo hned za prvním stromem, ale film to pojal zbytečně a směšně dramaticky v tom smyslu, že je to neřešitelná situace. Z jiného dokumentu jsem se dozvěděl, že krávy, s nimiž Duba natáčel, byly zachráněny před porážkou, protože si k nim vybudoval vřelý vztah a našel se pro ně nový majitel. Takže konec dobrý, všechno dobré, alespoň v realitě. Z tohoto neobvyklého dramatu si budu hlavně pamatovat Rajcherta, Fialovou a pěknou kameru střídající množství záběrů v různých stylech. Od nynějška už žádné hanlivé "bůůů" jako urážka ženy. Vždyť přece krávy jsou tak chytré. 60% () (méně) (více)

dopitak

Před filmem by měli promítnout upozornění, že ne všechni herci se dožili konce natáčení :-( Trochu ve stylu Zdivočelé země, především emotivnější scény jsou hodně nezvládnuté a herecky slabé. Kamera ale odvádí dobrou práci, i přes pár kýčovek se dočkáme pěkných obrazů, a i když logika a věrohodnost kulhá víc než ty krávy v bahně, tenhle film mohu s klidem doporučit. Největším překvapením je pro mě ale Anna Fialová, určitě stojí za to věnovat jí pozornost. Bylo tam bohužel víc much než jenom na hřbetech krav - zase to jednoznačné škatulkování postav, a především zřejmě hodně volné uchopení námětu podle skutečné události - až na konci se zjistí, že inkubační doba je poněkud kratší době vyprávění příběhu atd. ()

Arsenal83

Jeden veterinár mi raz povedal, že kravy majú krásne oči. A mal pravdu. Anna Fialová má naozaj pekné oči, ale čo to herectvo. To bolo horšie ako ten dobytok. Inak mi ale ten nápad točiť film o kravách prišiel veľmi bizarný. Najmä keď kravy utekajú pred smrťou a myslia ako človek. Režisér je asi militantný vegan. ()

VášaVF

Překvapuje mě, že se tento film mohl dostat do kinodistribuce. Kolik naštvaných lidí asi muselo vycházet z kinosálů a zanevřít na současnou českou kinematografii? ()

evapetra

Před pár lety se německá kráva Yvonne nenechala naložit na povoz, směřující na jatka, uprchla do lesů , kde se přidala ke stádu jelenů a odolávala všem lidským pokusům o její odchycení.Toho tématu se chytli naši tvůrci, do příběhu přidali další krávy, větší kravské útrapy a obzvlášť zarputilého zlosyna s puškou. Děj občas dost skřípe a celá ta story je poněkud přitažená za vlasy, nicméně záběry na v ročních dobách se měnící českou krajinu jsou kouzelné, takže za ně a kvůli Yvonne, autorce původního námětu, přidávám hvězdu navíc. ()

Pink.Panther

Málokdy se stane, že máte příležitost nasolit nějaké kravině pěkných 75%. Tvrdím, že tento film tuto nevšední možnost nabízí. Autorský snímek o honbě za stádem krav se snahou o jakýsi morální imperativ. Samotný děj není pro celkové vyznění podstatný, daleko důležitější je poetickobaladické ladění filmu. Najdou se i nadbytečné kýčovité sekvence a i když souhlasím s tezí že to chtělo víc krav a míň lidí, v souhrnu plusů a mínusů film patří k tomu lepšímu co tu poslední dobou vzniklo. Autor je především kameraman a film také obsahuje spoustu pěkných kamerových záběrů na přírodu a na krávy, zkrátka film o dobytku. Dobré, ale pro dnešek stačilo, na večerní záznam vysílání z poslanecké sněmovny se už dívat nebudu. Produkce: Bio Illusion ()

kaylin

Hezký český film o tom, jak se skupina krav rozeběhne do lesa a celá vesnice z toho dovede nějakou dobu žít. Stejně jako film. Jsou zde naznačené nějaké zajímavé postavy, ale všechny nakonec vyznívají tak nějak do ztracena a je jasné, jak to celé skončí. V konečném důsledku průměrná komedie, špatné drama, špatná romance. ()

slunicko2

Taková autorská samomasturbace. 1) Navzdory tématu nudný a nijaký film nabízí jedinou zajímavou postavu - bývalého vojáka, maniaka Hájka (přesvědčivý 45letý Petr Reichert). 2) Zaregistroval jsem ještě 29letého Igora Orozoviče (veterinář Vítek) a mladičkého Lukáše Kůrku (syn Honza). ()

dom156

Film o chytré krávě, člověk by si až řekl kam jsme to jen klesli. Nicméně postupem času si člověk tak nějak k té krávě cestu najde a trochu jí ty palečky přece jen drží a z debiloviny se stane jen podprůměrný snímek. I tak si myslím, že 90 minut se dá využít jinak, než koukáním na tento film a spíše nedoporučuji. ()

Kosmik

Bohužel tomuto snímku nemohu dát více, jak dvě hvězdy. Film vznikal z nadšení všech zúčastněných tvůrců a herců v dosti bojových podmínkách s minimálním rozpočtem. A to byl zřejmě jeho hlavní problém. Chyběly hlavně finance na drezůru a přípravu vybraných krav na natáčení a tak plno scén zůstalo pouze na papíře původního scénáře (informace z vyprávění režiséra v diskuzi po jedné z předpremiér filmu). V tomto filmu měly být hlavními hrdiny krávy vedené velmi inteligentní Bellou a lidští herci jim měli pouze přihrávat. Akční scény s kravami musely být seškrtány na pouhé romantické záběry přecházejícího stáda z jednoho kraje záběru ke druhému na pozadí krásných scenérií Jizerských hor nebo záběrů z kamerové lanovky přejíždějící nad pasoucím se dobytkem. A herci jim opravdu jen přihrávají s nulovými nebo jen nepatrnými vývoji ve velmi jednobarevných charakterech svých postav. Film tak asi udělá radost jen milovníkům přírody a zejména okolí Vysokého nad Jizerou a Železného Brodu, kde se celý natáčel. ()

honajz2

Dubův debut Správce statku se mi kromě konce docela líbil. Jenže tenhle film už skoro nefunguje. Tak jo, je tu celkem dost krásných záběrů krajin, polí, luk a všeho možného, ale nějaký příběh vlastně není. U stáda krav je podezření na BSE, mají být utraceny, ale krávy začnou zdrhat a to je vše, co se tam děje. Nakonec tam ani nemuselo být tolik postav, jsou v podstatě zbytečné. A zápletka s krávami brzo přestane bavit. Takže nám tu zbývají jenom ty krásné záběry a to je všechno. Taky je to docela utahané. Je to škoda, Správce statku se mi docela líbil, tohle už ne. 2* ()

Dannysek4U

Rozhodne bych to nevidel tak zle. Sice bukolicka naivni selanka, ale rozhodne dost mila a sympaticka. A z tech krav toho nakonec vyslo mnohem vic, nez by se dalo cekat. Na to, ze je Martin Duba hlavne kameraman, toho z nich vyrubal pomerne dost. Respekt k jeho trpelivosti, musela bejt nekonecna.. Magicky v obrazu, jen teda na povazenou prazdny. 65% ()

zette

Radim se k tem, kteri nechapou, kdo ma byt cilovou skupinou, pro ktere je tento film? Namet BSE, ok, proc ne? Co ovsem nasleduje je neskutecne spatny pocin. Za takovy scenar by se mohl stydet i zak zakladni skoly pri odevzdani slohove prace. Forman hraje svuj prumer, Rajchert naprosto tragicky, byt v Americe, tak ho nominuji na Zlatou malinu. Norisova je bezesporu zajimava zena, delsi dobu mam ale pocit, ze ta holka nezraje (jako vetsina "spolecensky vyse postavenych" zen), ale starne. V traileru je ukazano vse, divat se na tento film budiz vnimat jako ztratu casu. ()