Bella Mia

Česko, 2013, 93 min

Původně jsem nechtěla na film zavítat, neboť mě jeho obsah příliš zaujal. Nakonec jsem se rozhodla, že půjdu a jsem za to ráda, neboť film se mi líbil a zanechal ve mně příjemný pocit. Ano jak uvádějí ostatní, tak film má nějaké nedostatky, ale prostě z lidského pohledu se mi líbil, bylo tam i pár vtipných scén, trochu romantiky a hlavně krásná, česká přírody. Výkony herců Formana a Rajcherta byly super, škoda že Zuzka Norisová nedostala větší prostor.... Nehledě na to, že příběh je založen na skutečné události a pan režisér M.Duba do toho dal své srdce, a proto film vřele doporučuji. Byla jsem i na diskuzi s panem Dubou a dozvěděla se spoustu zajímavých informací a prostě jsem byla dojatá a nadšená!!!!(26.11.2013)

V první řadě smekám klobouk, že se někdo odvážil natočit film o krávách v exilu. Dnešní doba považuje krávu za stroj na maso a mlíko, když uteče pes, to je poplach, ale kráva? Překvapení. Kolem toho problému s úprkem krav do lesa se rozjede jakýstakýs příběh, nicméně je to především o lidech a přírodě. Vévodí tomu záběry krajiny a poměrně podmanivá hudba na pozadí. Je to náladovka, nejde ani o příběh ani o jeho valný smysl. Forman, Rychlík jsou výborní. Život lidský se stále hraje na šachovnici poměrně malých rozměrů, a těch figurek v něm obvykle taky moc nebývá. A někdy to může být docela problém uhrát alespoň plichtu. Film má výtečnou kameru a hudbu, je lidský a to mi ke štěstí stačí. Mimojiné-ty krávy to hrály skvěle! 80%(30.8.2014)

jEDEN Z TĚCH LEPŠÍCH ČESKÝCH POKUSŮ POSLEDNÍCH LET, ALE I TAK JE TO DOCELA BÍDA.(26.7.2014)

• NinadeL

Ok, říkám si, dáš tomu šanci. Trailer vypadá až podezřele skvěle, Marek Epstein nemívá hloupé nápady a Petr Forman víceméně taky vždycky funguje. Ale výsledek je zase takový typický český. Teď ono to chvíli hladí, chvíli je to drsné, občas si to zakýčaří. Tu a tam je to mnohem funkčnější jako reklama na regionální National Geographic. Silné momenty střídají ty naprosto mimoňské, místy je to k pláči, což hlavně díky nehereckému Rajchertovi. A proto raději než znovu prožít všechna roční období s tímto filmem, tak to už snad raději nic.(2.12.2013)

Kdyby mi někdo řekl, že se dá se stádem krav natočit poetický film, asi bych mu nevěřila. Martin Duba ukázal, že to jde. Navíc jde o autorský snímek, kde se postaral nejen o scénář a režii, ale zároveň usedl i za kameru. A právě kamera je na snímku mimořádně zdařilá. Mírná vada na kráse bylo obsazení. Petru Formanovi jsem bezezbytku věřila Vojtěcha sirotka, s drsným farmářem už jsem měla trošku problém. Do přběhu mi typově nezapadala Zuzana Norisové (spíš bych očekávala Petru Špalkovou nebo Lenku Vlasákovou) ale hereckým výkonům neylo co vytkout. Vilně plynoucí příběh měl hlavní dramatickou scénu v samém závěru filmu. Myslím, že mohla být mnohem víc podtržena. Přesto dávám filmu plné hodnocení, připadá mi totiž, že je neprávěm podhodnocen. Při postelové scéně běží v televizi Poslední růže od Casanovy Václava Kršky, podle níž dostal film svůj název. Z nějakého neznámého důvodu to nebylo uznáno jako zajímavost.(17.6.2014)

• - Natáčení probíhalo v Roprachticích v Jizerských horách, které Martin Duba znal už z filmu Zapomenuté světlo, na němž spolupracoval jako kameraman. (Zdroj: Cinemart)

• - Film se natáčel v českých poměrech nebývalých 105 dnů. Většinou se natáčelo bez herců. (Zdroj: Cinemart)

• - Postavu sympatické Lindy měla původně ztvárnit herečka Alžběta Staňková, se kterou se Martin Duba setkal při natáčení pohádky Peklo s princeznou. Měsíc před svým prvním natáčecím dnem zavolala, že je těhotná a protože se vědělo, že se bude natáčet nejméně rok v různých ročních obdobích, bylo nutné roli přeobsadit. Martin Duba si vybral jinou Slovenku – Zuzanu Norisovou. Když natáčení končilo tak i ona přišla s tím, že také čeká miminko. Tento film byl tak orámován novorozeňaty. (Zdroj: Cinemart)