Druhý svět

• slovenský

Druhý svet

Black Heaven

Francie / Belgie, 2010, 105 min

Zaujímavý počin dobre kombinujúci digitálny Black Hole s realnym svetom. Hudba perfektne podtrhovala atmosféru, Sam bola rovnako osobitým elementom. Túžba a dúfanie, že na druhej strane bude lepšie? Alebo upozornenie, aby ste hraním sa na iné životy nezabudli na svôj. Aby sa nezabudlo na to "obyčajné", čo má omnoho väčšiu hodnotu ako si myslíme. Tým sa dostávam k postave Marion, ktorá rovnako dobre hajila jemnosť a zdravý rozum. V tejto sfére sa ešte mihol i Gaspardov uvážlivejší kamarát. Naproti tomu ostatné postavy išli občas riadne mimo a pôsobili na mňa ako hrnčeky bez dna. A preto som na vážka, čo sa hodnotenia týka. Film si udržal moju pozornosť a mal pre mňa veľa originálnych, či podmanivých prvkov. Na druhej strane mi vadilo, že postavy jednali často divne a nebol priestor spoznať ich do hĺbky. Prikláňam sa teda nakoniec k miernemu nadpriemeru, preskakujúceme medzi 3-4. Škoda, niektorých zbytočných častí, mohla byť jasná 4.(14.12.2011)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2010 - nesúťažný výber (polnočná projekcia)(19.9.2014)

Nechci podrážet uměleckou hodnotu tohoto filmu, protože ve své podstatě se mi hodně líbil. Musím připustit, že jde o dosti emotivní snímek a při odchodu z kuna byly pocity poměrně ponuré. Takže svůj hlavní účel tenhle film sklidil na výbornou. Problém je v neskutečném množství nelogičností táhnoucí se celým dějem. A taky onen virtuální svět mohl být na můj vkus využit trochu lépe. Ve výsledku dostávám hodně solidní 3 hvězdy které škrtají hranici čtyř.(28.11.2010)

Moc jsem od tohoto filmu nečekal, o to víc jsem byl potěšen po závěrečných titulcích. Když jsem zjistil, že se část filmu odehrává ve hře, bál jsem se, že z toho udělají nějakou trapnou scifárnu, jaké nemám příliš v lásce. Rozuzlení bylo naštěstí naprosto realistické, což snímek v mých očích posunulo o stupínek výš. Ale nejen to, je zde občas cítit příjemně tajemná atmosféra, krásné prostředí a výborná hudba (hlavně písnička ve scéně, kdy Louise Bourgoin tančí, je opravdu "kickass").(20.9.2011)

Zvláštní film. Ačkoli mi přišel režijně, herecky i scenáristicky ne zcela vydařený, přesto se mi líbil. Námět o prolínání virtuálního světa s tím skutečným shledávám velmi zajímavým a sekvence odehrávající se v herním světě jsou na tomto filmu to nejlepší (mj. i díky vynikající atmosférické hudbě). Okamžitě jsem začal prahnout po tom, abych si takovou hru mohl také zahrát! Při sledování jsem se neubránil srovnání s posledním Kubrickovým snímkem Eyes Wide Shut, oba filmy si jsou až zarážejícím způsobem podobné. Oba sledují kroky nenápadného chlapíka, kterému se život převrátí vzhůru nohama poté, co se připlete do uzavřeného světa několika zasvěcených, jehož postupné poznávání má zničující důsledky pro jeho partnerský vztah a nakonec i život. Ačkoli se na poslední chvíli vše v dobré obrátí a hlavní postava je zachráněna, její život už nikdy nebude jako dřív vlivem vzpomínek na prožité události. Opravdu škoda toho poněkud mdlého dojmu z celého filmu - pokud by byl Gilles Marchand obdařen byť jen desetinou stejné filmařské virtuozity jako Kubrick, mohl se Druhým svět stát filmovou událostí na dlouhé roky. Pro mě osobně to nic nemění na tom, že jsem si přesto tuto podívanou užil, především zásluhou mé zbožňované Louise Bourgoin. Ačkoli ji zde navlékli do jakési příšerné paruky a herecký prostor její postavy je relativně malý, podařilo se jí obdařit její postavu Audrey pozoruhodnou životností, lehce poznamenanou puncem nedefinovaného stesku a touhy po záhubě. Och, potkat někdy takové děvče, asi by mi už teď nebylo pomoci.(7.2.2013)