Nebezpečný útěk

(festivalový název)
  • USA The Narrow Margin (více)

Drama v režii Richarda Fleischera, které se téměř celé odehrává ve vlaku, představuje napínavou hru na kočku a myš, v níž se gangsteři z Chicaga snaží dostat a zlikvidovat vdovu po vlivném mafiánovi. Tu policisté eskortují na západní pobřeží kvůli soudnímu procesu, v němž je klíčovou svědkyní. (Noir Film Festival)

honajz

Docela to ušlo. Na tehdejší dobu opět skvělé a břitké dialogy, jen ten děj se tak trochu vlekl a přišlo mi, že zločinci se chovají poněkud hloupě, zatímco polda až moc ušlechtile. A těch náhod! Hned dvakrát vpadly dvě postavy náhodou do toho správného kupé nebo si někdo k někomu přisedl v jídelním voze, i když se mohl dotyčný setkat se stovkou dalších cestujících. Ale přes všechny ty nepravděpodobnosti a podivná jednání postav mne film bavil, u několika hlášek jsem se srdečně zasmál a nakonec i ten vlak mám rád. ()

EdaS

Škoda, že zápletka a jeden zásadní zvrat jsou postaveny na poněkud neuspokojivých základech, ale Narrow Margin ubíhá tak svižně a je tak výborně natočená, že to během sledování filmu nevadí. Kamera je i ve stísněných podmínkách vskutku nápaditá, herci přesvědčiví (zvlášť drsňák McGraw) a tempo vysoké. Lahůdka. ()

Rob Roy

Svižný vlakový noir těžící z atraktivního uzavřeného prostředí. Tenhle kousek nepatří mezi ty, co hutně využívají základních noirových znaků ( nasvícení, femme fatale, fatalismus, slovní přestřelky ). Zato výtečně pracuje s dramatickými situacemi na malém prostoru a mnoha invenčními režijními zkratkami a nápady (např. využívání odrazových ploch a oken obecně). Švihem, fyzičností a úsporností mi připomínal Fullerův Pickup On South Street, ten je ovšem díky chemii hlavních postav ještě o třídu výš. P.S. Kopanec téměř do kamery při rvačce - výborné! ()

Topco

Škoda, že zápletka a zvrat stoja na málo pravdepodobnom predpoklade (SPOILER: gangstri nevedia ako vyzerá človek, po ktorom idú... KONIEC). Svižnú vlakovú jednohubku ťahá dopredu príjemná minutáž, drsný Charles McGraw (v baloniaku s cigaretou v ústach vyzerá naozaj cool) a svižná kamera v úzkych priestoroch vlaku pracujúca s dvojitým rámovaním a odrazovými plochami. Od Fleischera rozhodne TOP B-noir (spolu s Follow Me Quietly). ()

Slasher

Souhlasím s tím, že celá střední (nejdelší) část je slabší a stísněný vlakový prostor má taky něco do sebe, stejně tak zápletka eskort vdovy gangstera před soud. Ale prostě když noir, tak jednoznačně jako hlavní prostředí preferuji město. Herecky k dobru McGraw (haha - lacinější verze Kirka Douglase) a v roli kravky přesná Marie Windsor, v součtu ale nic tak úderný a přesvědčivý. ()