Ptákovina (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 2009, 119 min

Celkově výborné, ale ze všeho nejvíc bych opravdu vyzvedla Jaromíra Dulavu, který se u mě postaral o notnou dávku poťouchlého smíchu. Přirovnávat ho po této roli k českému Johnu Cleeseovi je více než trefné - vlastně mu byl neuvěřitelně podobný a ještě teď se tomu musím smát.(13.8.2010)

V divadle jsem se opravdu slušně bavila, u TV přenosu už tolik ne. Ano, Ptákovina kvalit Žertu či Směšných lásek zdaleka nedosahuje, ale... možná to tak vnímám pouze já - Kunderovy romány mají natolik specifickou atmosféru, že každý pokus o jeho filmovou adaptaci ve mně vzbudil spíše rozpaky a zklamání (dokonce i Žert bez ohledu na báječného pana Somra coby Ludvíka).(18.1.2013)

Samozřejmě se nehodnotí kvalita televizního záznamu, ale především text (esence kunderovské filozofie, téma trapné pomsty, která se nakonec obrátí proti strůjci) a herecké výkony- skvělý O.Vetchý, vynikající J.Dulava, který má momenty, v nichž připomíná českého J.Cleese.(12.4.2010)

V titulcích pořadu uvedeno: režie Jan Brichcín; divadelní režie Ladislav Smoček; rok výroby 2010.(25.11.2014)

Dokonale demagogické, dokonale absurdní, dokonale pravdivé a dokonale reálné. Milan Kundera je opravdový literární mistr a s Ptákovinou to jenom dokazuje. První půlka představuje politickou atmosféru doby komunismu, zaímco druhá je svým laděním současná a řeší spíše problémy sexu, atd. Závěr je dokonale černo-humorný. Ptákovina má hloubku, šmrnc, krutou pravdu, ironii, minulost i současnost, satiru i myšlenky, má prostě všechno to, aby splňovala předpoklady dobré divadelní hry a tyto předpoklady náležitě naplňuje a podtrhuje je ještě vybroušeným hereckým obsazením vynikajícího pražského Činoheráku a divadelní režií pana Ladislava Smočka. 100%(10.4.2010)