Ptákovina (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 2009, 119 min

Samozřejmě se nehodnotí kvalita televizního záznamu, ale především text (esence kunderovské filozofie, téma trapné pomsty, která se nakonec obrátí proti strůjci) a herecké výkony- skvělý O.Vetchý, vynikající J.Dulava, který má momenty, v nichž připomíná českého J.Cleese.(12.4.2010)

Dokonale demagogické, dokonale absurdní, dokonale pravdivé a dokonale reálné. Milan Kundera je opravdový literární mistr a s Ptákovinou to jenom dokazuje. První půlka představuje politickou atmosféru doby komunismu, zaímco druhá je svým laděním současná a řeší spíše problémy sexu, atd. Závěr je dokonale černo-humorný. Ptákovina má hloubku, šmrnc, krutou pravdu, ironii, minulost i současnost, satiru i myšlenky, má prostě všechno to, aby splňovala předpoklady dobré divadelní hry a tyto předpoklady náležitě naplňuje a podtrhuje je ještě vybroušeným hereckým obsazením vynikajícího pražského Činoheráku a divadelní režií pana Ladislava Smočka. 100%(10.4.2010)

• WANDRWALL

Spíše se mi to nezdá, že by dal M. Kundera svolení k uvádění této hry v Česku, a vysílání v televizi. Co k ní ale sám řekl, že ji napsal za několik dnů v Trenčanských Teplicích, ale je v ní jen jeho příprava na Žert", jeho vrcholný román, z konce šedesátých let. Spíše by se mi líbilo, kdyby se hlásil ke svému dramatu "Majitelé klíčů", kterýžto text vlastním a rád byh ho viděl i nastudovaný. Bohužel ani k tomuhle textu s už nemíní M.Kudera vracet, vyřadil ho ze svého literárního portfolia.(9.9.2010)

V titulcích pořadu uvedeno: režie Jan Brichcín; divadelní režie Ladislav Smoček; rok výroby 2010.(25.11.2014)

Kundera je na mě studený a složitý, ale tahle hra mě mile překvapila a líbila se..(20.5.2014)