Ptákovina (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 2009, 119 min

Dialogy se scénářem prostě nesedí a herci to již nezechrání. Vetchý je vůdcem na prknech, ale jeho projev je trošku škrobený a jak ho mám v oblibě, dívám se na to časem s despektem.(25.11.2014)

• WANDRWALL

Spíše se mi to nezdá, že by dal M. Kundera svolení k uvádění této hry v Česku, a vysílání v televizi. Co k ní ale sám řekl, že ji napsal za několik dnů v Trenčanských Teplicích, ale je v ní jen jeho příprava na Žert", jeho vrcholný román, z konce šedesátých let. Spíše by se mi líbilo, kdyby se hlásil ke svému dramatu "Majitelé klíčů", kterýžto text vlastním a rád byh ho viděl i nastudovaný. Bohužel ani k tomuhle textu s už nemíní M.Kudera vracet, vyřadil ho ze svého literárního portfolia.(9.9.2010)

V divadle jsem se opravdu slušně bavila, u TV přenosu už tolik ne. Ano, Ptákovina kvalit Žertu či Směšných lásek zdaleka nedosahuje, ale... možná to tak vnímám pouze já - Kunderovy romány mají natolik specifickou atmosféru, že každý pokus o jeho filmovou adaptaci ve mně vzbudil spíše rozpaky a zklamání (dokonce i Žert bez ohledu na báječného pana Somra coby Ludvíka).(18.1.2013)

Dokonale demagogické, dokonale absurdní, dokonale pravdivé a dokonale reálné. Milan Kundera je opravdový literární mistr a s Ptákovinou to jenom dokazuje. První půlka představuje politickou atmosféru doby komunismu, zaímco druhá je svým laděním současná a řeší spíše problémy sexu, atd. Závěr je dokonale černo-humorný. Ptákovina má hloubku, šmrnc, krutou pravdu, ironii, minulost i současnost, satiru i myšlenky, má prostě všechno to, aby splňovala předpoklady dobré divadelní hry a tyto předpoklady náležitě naplňuje a podtrhuje je ještě vybroušeným hereckým obsazením vynikajícího pražského Činoheráku a divadelní režií pana Ladislava Smočka. 100%(10.4.2010)

Celkově výborné, ale ze všeho nejvíc bych opravdu vyzvedla Jaromíra Dulavu, který se u mě postaral o notnou dávku poťouchlého smíchu. Přirovnávat ho po této roli k českému Johnu Cleeseovi je více než trefné - vlastně mu byl neuvěřitelně podobný a ještě teď se tomu musím smát.(13.8.2010)