Kozí příběh se sýrem

Goat Story 2

Animovaný / Pohádka / Komedie / Historický

Česko, 2012, 85 min

Od prvního českého animované filmu jsem čekal trochu víc. Nejlepší zahraniční animáky slaví úspěch zejména proto, že nejsou pohádkou pro děti, ale spíše ironickou komedií pro dospělé. Kozí příběh se sýrem je bohužel spíše to první. Nicméně hned na první pohled poznáte, že se jedná o naší, českou produkci. Je zde mnoho narážek z historie, zvyklostí, mýtů i odkazů na další české filmy. Není to nic světaborného, je jisté že tento příběh nedosáhne úspěchů jeho zahraničních konkurentů, a to ani zdaleka. Ale je to naše a zase tak špatné to taky není, solidní průměr. 55%(10.3.2013)

• xxmartinxx

Tentokrát to není genocida jako minule, ale jen několikanásobná vražda. Pokrok učinili jak animátoři, tak (především) režisér a scenárista. Příběh téměř (ale to "téměř" bych podtrhnul, je potřeba vypustit elementární logiku i snahu uvažovat o zdejším světě jako o soudržném místě) drží pohromadě a je zde i něco jiného než nesouvislá vata (ale vaty je stále dost). Pořád je to špatný film ve všech ohledech, o tom není sebemenšího sporu, ale už ho nepovažuju vyloženě za urážku všech filmařů, diváků a kinematografie obecně, ale jen za nevydařené dílo ne zrovna talentovaných a soudných lidí. Jaký neskutečný pokrok! Proto dávám celou jednu hvězdu! A cítím se jako velkorysý člověk.(22.10.2012)

• kingik

Trochu sýrového odéru, přidá se jedna koza a na to se uplete příběh. Mluvící koze z prvního dílu unese "rohatej" část její milované rodiny, kterou tvoří vyhlášený sýrař Kuba a jeho žena. V chalupě po sobě zanechají svoje dvě malé (akční) děti, Zuzanku a Honzíka, kteří se spolu s kozou vydávají na záchranou výpravu svých rodičů do Čertova mlýna. Po cestě si smluvně najmou Širokého, co s klidem vypije třeba celý rybník, Dlouhého, co má nízký tlak i legrační francouzský přízvuk a Bystrozrakého se šedým zákalem, kteří jsou údajně "specialisty" přes hledání zmizelých osob. Na lahodných Kubových sýrech si také pochutnával sám pan král , který se stal obětí intrik svého rádce, který je ve skutečnosti kníže pekel, a jehož hlavním cílem je zmocnit se královského trůnu, aby započal svoji krutovládu. Rozhodující krok už udělal v tom, že král se mu nevědomky upsal. V animované pohádce se prdí, ženské postavy mají naditý dekolt, nechybí zemitý humor a div, že se v ní nesouloží. Nechybí absolutní "faily", jako třeba, když mocného a fikaného Lucifera vyřídí přechytračením jedna malá holka. Animace na stále stejné ošklivé úrovni, jen s minimálním posunem k lepšímu standardu zůstává poměrně zaostalá, ale ve velmi dobrém barevném provedení i rozlišení. Většina postav nekoexistuje moc dobře s příběhem a je jen tady v rámci pokusu o pozvednutí už tak nízkého humoru, který menší děti ve větší míře nepochopí a budou se ptát svých rodičů, aby jim určité scény objasnili, a to chci vidět, jak a co jim odpoví. Po překvapivém značném komerčním úspěchu jedničky z před čtyřmi roky tvůrci nezaháleli přijít s pokračováním, které sice nevím od čeho je dobré, když už první díl z hlediska kvality nestál za moc. Už samotná animace neupoutá, protože není líbivá, ale je sympatické, že si zachovává tvář české originality, tedy takový "czech made" nebo "czech trade", protože by bylo bláhové si myslet, že je schopná konkurovat zahraniční konkurenci. Je tedy lepší od toho odhlédnout. Příběhově je to poměrně akceptovatelné, pomine-li se fakt, že díky nevzhledné animaci se na to bude hůře esteticky koukat. Víc než na příběh, je kladen důraz na groteskní gagy, kterých se sem vměstnalo poměrně dost. Tím se odbourává zdlouhavost příběhu, která bezprostředně hrozí, vzhledem k méně absorbčnímu scénáři, který zápletku příliš neřeší a cíleně ji obaluje často prvoplánovými až primitivními gagy. Jsem toho názoru, že tenhle film se pro kina nehodí. Svoje nekvality na plátně ukáže v plné síle. Televizní obrazovka je pro něho vysvobozením. Nedodělanost snímku není příliš omluvitelná, protože se dalo čekat, že tvůrci se poučí z chyb prvního dílu a přijdou s o hodně propracovanějším pokračováním, což se nestalo. Zaostalá animace a do toho uječeně uřvaný příběh, u něhož si lze jen těžko představit, jaká divácká sorta se bude u něho bavit. Zrovna tak těžko si lze představit, komu se mohla líbit už tak nepodařená jednička, u niž nebylo ani příliš jasné, jaké divácké kategorii je vlastně určena. Jedním z předností pokračování je jeho krátká stopáž, kdy se rozvleklost nerozprostře v plné síle a diváka až tak neobtěžuje. A když budu hodně benevolentní, tak pár gagů snese přídomek "nápadité", a že jich je ve filmu větší množství, tak se to dá vydržet až do závěrečných titulek. Ještě neopomenu zmínit, že film nemá příliš pevnou dramaturgii. No, doufám jen, že nikoho nenapadne "potěšit" diváky třetím pokračováním. Předně je námět už hodně opotřebovaný, s animací se asi těžko udělají zázraky a dost bylo kozího i sýrového odéru. Rozpočet 35 "melcků" se dal investovat rozhodně lépe, než do takovéto kraviny na jedno použití. Mé hodnocení: 40%(2.1.2014)

• M.i.k.e

jednička byla hrozná,ale člověk to i díky vší snaze bral trošku s rezervou.Dvojka je ovšem čiré zlo ať už příběhově,nebo po technické stránce.Ne snad,že bych čekal něco extra,ale tohle předčilo i moje nejhorší očekávání...a ta koza je pořád stejně otravná...10%(22.3.2013)

Opět si cením snahy o český digitální animák. Myslím si, že tento příběh byl přijatelnější než ten původní.(24.3.2014)