Kozí příběh se sýrem

• USA Goat Story 2
všechny plakáty

Nápaditá pohádka plná fantazie ze sýrového pohádkového království, v níž nechybí humor, s množstvím dětem známých pohádkových postav jako je např. Čertovská babička, vodník a Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Volné pokračování úspěšného animovaného filmu Kozí příběh ve 3D animaci ze středověkého prostředí staré Prahy. (Česká televize)

kingik

Trochu sýrového odéru, přidá se jedna koza a na to se uplete příběh. Mluvící koze z prvního dílu unese "rohatej" část její milované rodiny, kterou tvoří vyhlášený sýrař Kuba a jeho žena. V chalupě po sobě zanechají svoje dvě malé (akční) děti, Zuzanku a Honzíka, kteří se spolu s kozou vydávají na záchranou výpravu svých rodičů do Čertova mlýna. Po cestě si smluvně najmou Širokého, co s klidem vypije třeba celý rybník, Dlouhého, co má nízký tlak i legrační francouzský přízvuk a Bystrozrakého se šedým zákalem, kteří jsou údajně "specialisty" přes hledání zmizelých osob. Na lahodných Kubových sýrech si také pochutnával sám pan král , který se stal obětí intrik svého rádce, který je ve skutečnosti kníže pekel, a jehož hlavním cílem je zmocnit se královského trůnu, aby započal svoji krutovládu. Rozhodující krok už udělal v tom, že král se mu nevědomky upsal. V animované pohádce se prdí, ženské postavy mají naditý dekolt, nechybí zemitý humor a div, že se v ní nesouloží. Nechybí absolutní "faily", jako třeba, když mocného a fikaného Lucifera vyřídí přechytračením jedna malá holka. Animace na stále stejné ošklivé úrovni, jen s minimálním posunem k lepšímu standardu zůstává poměrně zaostalá, ale ve velmi dobrém barevném provedení i rozlišení. Většina postav nekoexistuje moc dobře s příběhem a je jen tady v rámci pokusu o pozvednutí už tak nízkého humoru, který menší děti ve větší míře nepochopí a budou se ptát svých rodičů, aby jim určité scény objasnili, a to chci vidět, jak a co jim odpoví. Po překvapivém značném komerčním úspěchu jedničky z před čtyřmi roky tvůrci nezaháleli přijít s pokračováním, které sice nevím od čeho je dobré, když už první díl z hlediska kvality nestál za moc. Už samotná animace neupoutá, protože není líbivá, ale je sympatické, že si zachovává tvář české originality, tedy takový "czech made" nebo "czech trade", protože by bylo bláhové si myslet, že je schopná konkurovat zahraniční konkurenci. Je tedy lepší od toho odhlédnout. Příběhově je to poměrně akceptovatelné, pomine-li se fakt, že díky nevzhledné animaci se na to bude hůře esteticky koukat. Víc než na příběh, je kladen důraz na groteskní gagy, kterých se sem vměstnalo poměrně dost. Tím se odbourává zdlouhavost příběhu, která bezprostředně hrozí, vzhledem k méně absorbčnímu scénáři, který zápletku příliš neřeší a cíleně ji obaluje často prvoplánovými až primitivními gagy. Jsem toho názoru, že tenhle film se pro kina nehodí. Svoje nekvality na plátně ukáže v plné síle. Televizní obrazovka je pro něho vysvobozením. Nedodělanost snímku není příliš omluvitelná, protože se dalo čekat, že tvůrci se poučí z chyb prvního dílu a přijdou s o hodně propracovanějším pokračováním, což se nestalo. Zaostalá animace a do toho uječeně uřvaný příběh, u něhož si lze jen těžko představit, jaká divácká sorta se bude u něho bavit. Zrovna tak těžko si lze představit, komu se mohla líbit už tak nepodařená jednička, u niž nebylo ani příliš jasné, jaké divácké kategorii je vlastně určena. Jedním z předností pokračování je jeho krátká stopáž, kdy se rozvleklost nerozprostře v plné síle a diváka až tak neobtěžuje. A když budu hodně benevolentní, tak pár gagů snese přídomek "nápadité", a že jich je ve filmu větší množství, tak se to dá vydržet až do závěrečných titulek. Ještě neopomenu zmínit, že film nemá příliš pevnou dramaturgii. No, doufám jen, že nikoho nenapadne "potěšit" diváky třetím pokračováním. Předně je námět už hodně opotřebovaný, s animací se asi těžko udělají zázraky a dost bylo kozího i sýrového odéru. Rozpočet 35 "melcků" se dal investovat rozhodně lépe, než do takovéto kraviny na jedno použití. Mé hodnocení: 40% () (méně) (více)

Kamiiik

Nemít lístek zdarma na festivalu, tak bych si tento film nikdy nepustila, obzvláště ne po zkušenostech s Kozí příběh - Pověsti staré Prahy. Stále trvám na pro mne velmi nelíbivé grafice a příběh o zvrhlé koze mi nepřijde ani pro děti zábavný (nebo byla zvrhlá jen v jedničce? už nevím). Jediné co mi tento film přinesl, byla nezkrotná chuť na sýr, čímž jsem byla pravděpodobně mírnější v hodnocení. ()

kenkaku

Nebudu to protahovat a pokusím se rovnou zabilancovat "Quo Vadis Koza?" 1) film už ví pro koho je určen (na rozdíl od #1). Díky své grotesknosti to nemůže bát pro nikoho jiného než děti. 2) #2 sice minimalizuje výskyt obludně kozaté Mácy (body plus) jenže nahrazuje ji jinýma... ach jo. 3) logika konceptu se už lehce usadila (v hospodě lidé chlastají s kostlivci dál, ale je to už v rovině "normální spolu-obyvatelé") 4) co je ta chlupatá debilita co se snaží být maskot filmu? Opět nezodpovězeno :(. Prostě a jednoduše: je to lepší než #1, ale stejně žádný zázrak. Váhám nad tím zda bych to chtěl vidět 2x či ne... pod vlivem něčeho návykového bych to asi zvládl. Takže za 3, ale jde o zoufalé 3 a s přehlédnutím jaká trága byl první počin. ()

Spinosaurus odpad!

Toto je první film, u kterého mi byl komentář na pokyn příznivců pana Tománka, smazán. Normálně bych hodnotil odpadem, ale nechci se opět dostat do problémů se zdejšími cenzory. EDIT: Tak už jsem touhle sračkou ztratil 85 minut svého drahocenného času, takže pane Tománku, je čas jít na kobereček! Jak už jsem kdysi říkal, Tománkova filmografie je vlastně jakási psychologická sonda. Hned v prvním filmu Svět nám Honzík prozradí, co při tvoření svých filmů šlukuje, aby nám v do této doby posledním filmu začal rozplétat svou složitou sexuální orientaci. I tento film je příspěvkem do Tománkovi mozaiky. Tentokrát nám představí svou politickou orientaci. No, nebudu to dlouho protahovat "Kupředu levá!". To jen taková poznámka pro začátek. Bohužel se ve filmu uplatňuje hned několik přísloví. To první zní "Nikdy nevstoupíš do stejné řeky dvakrát." Přesto Honzík pečlivě opakuje stejné slaboduché vtípky a obrazovou fantasmagorii (pokroucený svět). Samozřejmě ve filmu nechybí ani (Tománkova) chlupatá prdel alias maskot firmy. Další přísloví zní "Oklameš-li mě poprvé, hanba tobě. Oklameš-li mě podruhé, hanba mě." Jsem opravdu nasrán, že jsem při koukání doufal, že už Tománek překonal své neumětelství a naservíroval nám konečně místo slepence starých pověstí rozumnou pohádku. Bohužel, atmosféru pohádky, ani cokoliv dalšího s tímto žánrem spojené, zde nečekejte. Scénář je vylouhovaný čas, který někdo psal ve stylu: "Tak teď se přesuneme z bodu A do bodu B. Jak dál? Třeba támhle za kopcem vybouchne atomovka, tak tam naše postavy půjdou a někdo jim poradí. Jak se dostat do hradu? Mám to! Mrskneme tam jako vodníka. Sice je tam úplně zbytečně, ale někdo jim ten tajnej průchod ukázat musí, ne?" Takhle je to se vším. Tománek při psaní scénáře vůbec nemyslí dopředu a lepí scény podle toho, co mu zrovna probleskne hlavou. Další záhadou je postava Lucifera, komořího, či co to mělo být. Vypadá jako Batman, chová se jak Lucifer, ale na konci nám je řečeno, že to vlastně žádný Lucifer není. Tak proč uměl kouzlit? Proč uměl měnit podobu? Aha, ono vlastně v Tománkově světě funguje všechno tak, jak to někdo naškrábe do scénáře. Proč by neuměl někdo měnit podobu? Proč by neuměl král létat? Proč by neuměl bystrozraký střílet laserové paprsky jak ve Star Wars. Vždyť je to Tománkův svět, tak si snad může vymyslet co chce, ne? Na závěr mám ještě dvě technické. Zaprvé jsem se pobavil nad Tománkovým product placementem, kdy do filmu úplně bezdůvodně vrazil trailer na Pověsti staré Prahy, samozřejmě za doprovodu kozy, která vypráví dětem, co všechno hezkého v té Praze dělali (že tam jen š*kali, chlastali a obírali mrtvoly jaksi taktně zamlčí). A na závěr nešvar novodobých pohádek - modernita. Když pominu supermoderní mluvu, tak některé vynálezy a závěrečný koncert do pohádky nepatří. V porovnání s prvním dílem je toto úplně stejné zlo. Sice se zde neš*ká, ale zase je to vyváženo nulovým dějem (ten nebyl ani v jedničce, ale tenhle film si na příběh hraje) a infantilností. ()

Klajnik odpad!

Dlouho jsem neviděl takhle otravnej film. Bizardní prvky jedničky (kterou považuji za směšnou) zmizely ve prospěch toho, aby se dvojka stala více pohádkovou a dětem vstřícnou. Tím se samozřejmě stala méně pozoruhodnou. Ve výsledku tam dvě děti, jedna koza a Široký, Vysoký a Bystrozraký jsou hledat rodiče těch dvou dětí a po cestě si zpívají, potkávají vodníky a čerty, kteří děj nijak tematicky nerozšiřují, pouze ukazují postavám, kam dále jít - to je lazy writing. Kvality scénáře (ani animace) se tedy nikterak nezlepšily a tu absenci bizarních aspektů jedničky ničím nevynahradily. Přibyly jen písničky, při kterých jsem si rozhryzal zápěstí. ()

• Studio Art And Animation vyvinulo ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým nový renderovací program FurryBall určený k přeměně hrubé počítačové 3D sítě bez barev do finální verse se všemi detaily. Doba práce na jednom okně se tak zkrátila z původních dvaceti až čtyřiceti minut na tři až deset minut. Testovat ho začalo filmová studia Disney a Halon Entertainment, přičemž druhé jmenované ho používalo k visualisaci Avataru 2 (2015). Zájem o program projevila také firma Blizzard, která se zabývá vývojem počítačových her. (JoranProvenzano)
  • Od začátku výroby snímku se vystřídalo více než dvanáct animátorů z ciziny. [Zdroj: kultura.idnes.cz] (hippyman)
  • Jména postav Honzíka (Martin Sucharda) a Zuzanky (Alena Kokrdová) zvolil Jan Tománek podle svých dětí. (JoranProvenzano)