Rudá Sonja

Červená Sonja

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA / Nizozemsko, 1985, 89 min

• tron

„Povedz jej, že mňa lov nebaví.“ – „Jeho lov nebaví.“ Nečudo, že otrasná ČERVENÁ SONJA komerčne aj umelecky prepadla – napriek účasti v 80. rokoch nesmierne populárneho Arnolda Schwarzeneggera nie je o ňom; jeho hrdina iba "putuje krajinou" a keď to hrdinka v podaní príšernej Dánky Brigitte Nielsenovej (ROCKY IV, COBRA) nezvláda, priskočí jej so svojím obrovským mečom na pomoc. Potom spolu odcválajú do zapadajúceho slnka. Ach. Snímka je inšpirovaná literárnym dielom R.E. Howarda, podľa ktorého vznikol už BARBAR CONAN a jeho nevydarené pokračovanie. Hoci sa Arnold v ČERVENEJ SONJI nevolá Conan, stále je to to isté "univerzum", v ktorom Arnie má dlhé vlasy, celkom dobre jazdí na koni a oháňa sa kusom ostrého železa. K tomu nevydarené komické figúrky (hlučný ázijský karate chlapec a jeho obézny šašo komorník), nezmyslene krvavé (čo bije do očí s celkovou "rodinnosťou" projektu) ale zle nakrútené akčné scény a HNUSNÁ výprava. ČERVENÁ SONJA je hanba producenta Dina DeLaurentiisa (a skladateľa Ennia Morriconeho).(2.11.2004)

• kinej

Ano tento film je opravdu velice špatný. Jako kdyby všichni, jež se na něm podíleli soupeřili, kdo odvede svou práci hůř. Scénárista se s tím moc nepáral, nějakou psychologii postav asi fakt neřešil. Režisérovou zásluhou zase je, že spousta scén je natočena hůře než tuctově. Choregograf si asi taky nechal to nejlepší pro lepší film. Speciální efekty jsou směšné: gumová ryba, papundeklový hrad, královnin pavouk...Avšak tuto pomyslnou soutěž vedou dva hlavní představitelé. Arnie, kdysi můj idol, zde hraje doslova příšerně. Jeho nejsilněší herecká poloha je škleb a řev. Úsměv, či zamilovaný pohled opravdu nejsou jeho silné stránky. A Bridgitte ta je snad ještě horší. Jediná, ne špatná stránka filmu je hudba Ennia Morriconeho. Sice zde hraje pouze pár jednoduchých motivů, jež mu asi nedali moc zabrat, ale i tak je ta největší hodnota tohoto filmu.(2.11.2004)

• novoten

V období raných školních let jsem Rudou Sonju hltal jako svůj nejoblíbenější hrdinský epos a scéna, kdy Arnold bojuje s robotickým vodním drakem, se mi navždy vryla do paměti. Pozdější vystřízlivění, kdy jsem nesnášel jak Brigitte Nielsen, tak malého hajzlíka prince, už tak příjemné nebylo.(20.2.2006)

• Xmilden

Celá Conanovská sága měla skončit v roce 82 a byl klid, protože po Johnu Miliusovi již nikdo nepřišel s příběhem, který by za něco stál. Red Sonja trvá nějakých 80 minut, řeší se otázka zničení talismanu, který má způsobit zánik světa. Jasné, hotové, kravina. Na Barbarovi se podílel například Oliver Stone, což je nějaké jméno. Tady je to jen přehlídka nýmandů. Nechápu kde se tady zjevil mistr Ennio a hudba je vlastně to jediné co film nějakým způsobem drží na nohách. 40%(10.6.2014)

Na původního Conana to rozhodně nemá, na Ničitele Conana už asi ano. Spojení rakouského svalovce a dánsky chladné krásky nepůsobí ve filmu tak skvěle, jak jsem očekával, ale správný nádech fantasy světa se dostavoval po celý film. Možná i proto, si na Rudou Sonju ochotně po letech zavzpomínám...(1.7.2004)

• - Arnold Schwarzenegger a Sandahl Bergman sa stretli už vo filme Barbar Conan (1982). (Lukoh)

• - Sandahl Bergman měla hrát původně Sonju, ale nakonec se rozhodla pro královnu Gedren. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Arnold původně nechtěl ve filmu hrát, ale jeho tehdejší přítelkyně Brigitte Nielsen jej přemluvila. (Jacinda)