Modrý anděl

Der blaue Engel

The Blue Angel

The Blue Angel

Německo, 1930, 106 min

Neskutečně silný film o tom, jak udělat z důstojného "kmeta" kokrhajícího ubožáka - a to vše "pouze" prostřednictvím jedné ženy pochybné pověsti. Herecký i režijní koncert - nemohu se rozhodnout, zda na mě více zapůsobil Jannings či Marlene Dietrich. Nemilosrdná, správně nadsazená, nesmrtelná podívaná.(30.7.2005)

Formálně dokonalé, herecky, režijně také, ale přece jen je to neředěná depka, trocha naděje by fakt neškodila.(1.1.2010)

1001 filmů, které musíte vidět, než umřete: Znovu velký dík LK za další kvalitní film. Snímek o tom, jak udělat z uznávaného profesora na úrovni kokrhajícího klauna před všemi známými. Bohužel nevím, co je tak výborného na výkonu Marlene Dietrich, já si spíš užíval výkon Emila Janningse.(18.6.2008)

Příběh podle románu Heinricha Manna vypráví o rozpadu, o "postupném úpadku hodnot". V průběhu vyprávění je Rath degradován do role klauna, jenž pozbyl lidství, jako ozvuk skutečného klauna, který představuje jednoho z ironických dvojníků hrdiny odsouzeného k záhubě. Sternberg zdůrazňuje s exemplární a systematickou nemilosrdností vertikalitu prostorových vztahů filmu: Rath je vždy dole a dívá se vzhůru na obraz Loly (například když mu hází na hlavu své kalhotky), s výjimkou toho, když je - v parodii jeho autoritářských postojů - zařazen škodolibým divadelním ředitelem mezi božstvo na scéně. [7/10] (Universum Film A. G. - UFA) (Čb. /// Produkce: Erich Pommer /// Scénář: Carl Zuckmayer, Robert Liebmann, Karl Vollmöller podle románu Profesor Neřád Heinricha Manna /// Kamera: Günther Rittau, Hans Schneeberger /// Hudba: Frederick Hollander) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](18.2.2010)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(21.1.2009)

• - O roli Loly se ucházela celá řada německých filmových a divadelních hereček včetně Glorie Swanson, Phyllis Haver, Louise Brooks, Brigitte Helm, Lyi De Putti, Leni Riefenstahl,Lotte Lenya a mnoha dalších. (Karlos80)

• - Navzdory rozšířené pověře nebyla Marlene Dietrichová vybrána do role Loly kvůli své slávě. Ve skutečnosti nebyla v roce 1930 známou herečkou a společně s několika ostatními herci a herečkami z herecké akademie se zúčastnila klasického konkurzu. Režisér Josef von Sternberg požadoval, aby si každá uchazečka do role Loly připravila "rozvernou písničku". Dietrichová byla tak nervózní, že se na casting dostavila bez písně. (CrypzzXD)

• - Film byl natáčen souběžně ve dvou jazykových mutacích, německy a anglicky. Anglická mutace byla dlouho považována za ztracenou, nicméně nakonec byla objevena poměrně nepoškozená v německém archívu v Berlíně. Světovou premiéru měla v roce 2009 v San Franciscu v rámci festivalu Berlin and Beyond. (Johgas)