Gorily v mlze

• Česko Gorily v mlze - Příběh Dian Fosseyové (více)

Příběh americké rehabilitační sestry Dian Fosseyové, kterou její zájem o vymírající druh horských goril přivede do afrického Konga, kde má pro National Geografic pokračovat v jejich přerušeném sčítání. Kvůli občanské válce je sice nucena přesunout se společně s domorodým průvodcem Sembagarem do sousední Rwandy, přesto se však rozhodne úkol splnit. Přestože nemá se zvířaty žádné zkušenosti, je odhodlána vytrvat navzdory všem potížím. Pokračuje ve výzkumu, získává zkušenosti a osud goril, které pytláci zabíjejí kvůli suvenýrům a loví pro zoologické zahrady, se stává jejím celoživotním zájmem, který se během let postupně mění v posedlost. Během osmnácti let provedla řadu jedinečných pozorování v přirozeném prostředí zvířat, vybojovala řadu bitev s pytláky, prožila krátký milostný románek s fotografem Bobem Campbellem a také si svým nekompromisním postojem a později i podivínským chováním získala řadu nepřátel. (TV Nova)

kleopatra

Sigourney Weaver hraje svou postavu s úžasnou lehkostí a přesvědčivostí. Nádherná jemná záležitost, ve které si najdou něco pro sebe i ti, kteří nepáchnou ani do lesa ani do zoo. ()

Lima

Film pojednávající o Dianě Fossey, zooložce a odbornici na život goril, které celý život zkoumala. Jakpak se asi cítila Sigourney Weaver, když musela točit se skutečnými gorilami? Jo, jo, herec tvrdý chleba má. ()

Gemini

Velká herečka v akci s ještě většími, skoro se po tomto filmu stydím to označení použít, zvířaty. Úžasná atmosféra, konec je na slzu. 80% ()

Enšpígl

Občas jsem měl pocit, že Dian Foessey z těch goril trošku šibalo, ale ono se není čemu divit, mě třeba šibe hodně a nemusím na to mít ani gorily. Rozhodně se, ale nechci Dian Foessey nějak posmívat, naopak, kdybych pro záchranu zvířat dokázal alespoň 10% toho, co ona, možná bych pak měl, alespoň malý právo něco říkat, takhle nezbývá, než držet hubu a podobný lidi jen tiše obdivovat. Držet hubu však rozhodně nemusím při zdejším hodnocení filmů / i když by se to některým kritikům mých komentářů asi líbilo, vid skautíku a další ,ale smolíček / a tak s radostí v duši, s panákem na stole a s nadšením sobě vlastním píšu, že mám chuť si jít sednout někam do mlhy v Africe a tiše doufat, že si mě jednoho dne najde krásná a nesmírně talentovaná herečka jménem Sigourney Weaver a bude mě považovat za gorilu a když se to nepovede, tak se seberu, odletím zpátky a budu se snažit, abych měl stejně tak čistou a nezkaženou duši jako tyhle užásný a vznešený zvířata. Smutná krása na kterou nikdy nezapomenu. ()

Radyo

Opravdu vyvedený životopisný film. Sigourney Weaver je ve své roli dokonalá (stejně jako všechny gorily :) ). Lépe to ani natočit nešlo. ()

T2

Rozpočet $22miliónovTržby USA $24,720,479Tržby Celosvetovo $61,149,479║ Mňa to moc neoslovilo. /50%/ ()

larelay

Krasny film so silnym pribehom, ktory mozem ako jeden z mala pozerat kazdy rok a kazdy rok sa na neho znova tesim s tou istou nastojcivostou... ()

DaViD´82

Kontroverzní antropoložka, která však dokázala zachránit jeden živočišný druh. A to se počítá... Tento životopisný snímek je sice trošku idealizovaný, ale na jeho celkové kvalitě to nic nemění. Atmosféra, kamera, Sigurney, výprava - to vše je perfektní. Ovšem hlavním tahákem jsou až neskutečné "herecké" výkony goril. Právě díky nim jde o těžko zapomenutelný film. ()

Dever

Soundtrack Maurice Jarre: 1. African Wonderment ,2. Black Magic ,3. Making Contact ,4. Tenderness And Turmoil ,5. The Death Of The Digit ,6. Gorillas In The Mist ()

tron

„Gorily nepoznajú hranice – a nepotrebujú pasy.“ Citlivá réžia, skvelá Weaverová (nominovaná na Oscara), jej pekný vzťah s domorodým sprievodcom Sembagareom (John Omirah Miluwi), fascinujúca divočina, majestátne gorily a nezanedbateľný fakt, že snímka Michaela Apteda (neskôr bondovka JEDEN SVET NESTAČÍ) vznikla podľa skutočných udalostí. Dian Fosseyová bola naozaj typ, ktorému ľudstvo nemalo čo ponúknuť a tak pred ním navždy utiekol do zahmlených afrických hôr, kde niekoľko desaťročí bojoval proti pytliakom za práva nádherných záhadných zvierat, žijúcich v prísne organizovaných "rodinách". Fosseyová sa časom stala na celom svete slávnou a výnimočne silnou (až fanatickou) osobnosťou pre každého, koho zaujíma ekológia. Jej jedinečný výskum trval dlhé roky, počas ktorých sa nielen rozhádala s každým, s kým mohla (vrátane tých, ktorí to s ňou mysleli dobre, nikdy sa nevydala). Nakoniec zomrela vo svojej džungľovej chatrči VEĽMI násilnou smrťou (to nie je spoiler, to je história), pričom identita vraha nebola dodnes objasnená (a už nebude), na čom má akiste podiel aj ženina komplikovaná povaha, kvôli ktorej po jej smrti túžil v podstate každý, s kým sa stretla. Brutálna smrť v nasledujúcich rokoch čakala aj ďalších pre prírodu zapálených ľudí (Irwin, Treadwell). P.S. V knižnici by ste mohli aj vy nájsť knižku, ktorú Fosseyová napísala, výborná kniha vyšla i v slovenčine ak sa nemýlim (prinajhoršom v češtine). ()

B!shop

No co si budem povidat, typickej oskarovej kandidat. Mame tu pribeh podle skutecny udalosti, kde hlavni hrdinka na zaver zemre a mame tu zachranu ohrozenejch zvirat. Nicmene nastesti i tak se na to moc dobre koukat, i kdyz se dej prakticky nehne z jednoho mista, nicmene dokonala Weaver to svym vykonem celou dobu naprosto suverene tahne. Tohle je totiz opravdu one woman show, i kdyz samozrejme gorily ji jsou zdatnejma partnerama a navic jsou skvele udelany, takze i v tech zaberech, kde si clovek rika, ze to urcite nemohli hrat zivy gorily, stejne budete vahat. Navic konec filmu je opravdu silnej. Ale precejen me to zas nejak extra nestrhlo, Fossey je misty uz trochu moc blazniva ochranarka a proste dve hodinky jsou lehce prehnany a zacatek trochu roztahanej. ()

Faidra

Výborně vykreslený příběh ženy, které byly gorily bližší než lidé. Ne že bych jí to zazlívala, uznávaný zoolog Bernhard Grzimek řekl, že lidské bytosti by byly podstatně snesitelnější, kdybychom byli bližší příbuzní goril (tvorů striktně vegetariánských a velmi mírných) než šimpanzů. Jako většina životopisných filmů je i tenhle dosti zhollywoodštěný a idealizovaný, ale ve snesitelné míře a formě. ()

gudaulin

Máme tu přitažlivý živočišný druh na pokraji vyhubení, obtížné podmínky života ve střední Africe, statečnou ženu, která neváhá z lásky ke zvířatům obětovat dosavadní život a vzdát se pohodlí civilizace ve prospěch boje za práva zvířat... Může se najít pacholek, který dá za film s takovým námětem pouhé dvě hvězdičky? V mém případě opravdu může. Snímek je totiž dějově řídký jako má stolice po nákaze salmonelou, má přetaženou stopáž, kterou jsem si bohužel prodloužil i tím, že jsem v první půli třikrát usnul a musel příslušnou část filmu absolvovat znovu. Scénář je velmi průměrný a celkově Gorily v mlze vyloženě těží z poselství filmu a mýtu kolem Dian Foessey. Její životní příběh patří přesně k těm romantizujícím pohádkám, které se tak dobře poslouchají tisíce kilometrů od místa děje, a s absencí znalosti reality. Dian Foessey byla ve skutečnosti značně rozporuplnou osobou, kdy scénář sice některé její úlety lehce načrtnul, ale zdaleka nepopsal v celém jejich rozsahu. Byla to sebestředná osůbka, která se zamilovala do goril takovou tou nekritickou láskou milovníka zvířat, který si své miláčky pouští do postele a jí s nimi z jedné misky. O problémy zemí, kde přebývala, se nezajímala a mezi místní komunitou se pohybovala s lehkostí slona v porcelánu. Všudypřítomná chudoba a podvýživa černošských dětí ji vzrušovala mnohem méně než úhyn jediné gorily z tlupy, kterou sledovala. Protože obětovala své vášni osobní život, stala se pro ni ochrana goril posedlostí a vedla soukromou válku s pytláky, na kterou nakonec doplatila. Koncem života se z ní stala v podstatě semetrika, se kterou bylo možné jen obtížně vyjít. Sigourney Weaver svou postavu pochopitelně silně zlidšťuje a vylepšuje. Herečka za sebou měla v té době už pár veleúspěšných komerčních hitů a sklízela tučné honoráře, nicméně, jak už to chodí, toužila po nějakém festivalovém úspěchu a ocenění Akademie. Ty se ale obvykle za hlavní role ve sci-fi hororech nedávají. Hlavní role v autobiografickém dramatu tohoto ražení pro ni byla cílevědomým kalkulem při cestě za Oscarem. Vytěžila z toho, pokud vím, aspoň nominaci. Můj celkový dojem 45 % je ovlivněn vztahem ke skutečné postavě Dian Foessey, byť jí neupírám podíl na záchraně jednoho živočišného druhu. Příznivci Greenpeace a vyretušovaných životopisných vyprávění si klidně mohou přidat dvě hvězdičky. Mimochodem, na smrti Dian Foessey nebylo nic záhadného. Dokonce mám pocit, že vrah je dnes už znám. ()

Gilmour93

Životopisný příběh silné, pragmatické ženy a její posedlosti záchranou jednoho živočišného druhu.. Kamera užívající si rwandské exteriéry, zábavná korespondence s doktorem Leakeym, přesná S.Weaver a Jarreho hudba tlačící na emotivnost. Nutno ocenit natáčení v náročných podmínkách i poselství, že za některé věci stojí za to bojovat. Že byla Dian Fossey rasistická alkoholička, co dávala přednost gorilám před lidmi kolem sebe? Vzhledem k jejím zkušenostem se jí ani nedivím.. ()

sportovec

Údělem amerických filmů, zborazujících tento typ skutečných událostí, je potřeba zadavatelů i producentů udat je jako kasovní trháky. Limonáda cukerínových slzí, bratření plevele s obilím a jiné rozmanité libůstky stále přežívajícího kýče tu bývají nabíledni. Přes jistou idealizovanost, která ovšem nepřesáhla v tomto případě únosnou míru, se podařilo zachovat reálnost příběhu i s decentně naznačenými kontroverzními prvky v protagonističtině osobnosti. Weaverová, která přípravě této své životní role věnovala maximální péči, odvádí mimořádný výkon, kterým film velmi šťastně stylizuje do takřka dokumentární, místy i reportážní polohy; scény se skorolidmi, gorilaty i jejich rodiči a ostatními příbuznými, vyznívají proto věrohodně a přirozeně. Weavrové se díky tomu stala Afrika životní misí; projektu tragické Foessyové dodnes pomáhá, čas od času do Afriky sama zajíždí a nezajímá se zdaleka o naše živočišné příbuzné, ale i lidi z jejich okolí. Někdy kontroverzně působící americká spontánnost, šlechtěná přirozeným šarmem a elegancí Weavrové, tu nalezly své nejšťastnější užití a naplnění. GORILY nejsou jen filmem; v mnoha ohledech také oprávněně působí jako poslání. Poslání o všelidskosti humanismu, který není omezen na svůj druh. Poslání, které je naplněním zeleného rozměru osobnosti současného člověka Severu. ()

Ainy

Nádherný, nádherný film o životě a práci Dian Foessey! Jako samotná žena vydat se tak daleko a pustit se do náročné práce spojené s jistým nebezpečím které kolem ní bylo v podobě místních obyvatel. Samozřejmě Sigourney a její fenomenální herecký výkon byl bezesporu úúúžasný. Dojemný příběh. ()

Zemřel režisér Michael Apted

12.11.2015

Z Bradavic na Olymp

Z Bradavic na Olymp

22.04.2007

Už z toho pomalu začíná být trapná fráze, ale úspěch 300: Bitvy u Thermopyl opravdu změnil Hollywood. Najednou se s velkým hřmotem vynořují všechny projekty, které jen vzdáleně souvisí se starověkým… (více)