Gorily v mlze

Michael Apted

John Seale

Maurice Jarre

Stuart Baird

Údělem amerických filmů, zborazujících tento typ skutečných událostí, je potřeba zadavatelů i producentů udat je jako kasovní trháky. Limonáda cukerínových slzí, bratření plevele s obilím a jiné rozmanité libůstky stále přežívajícího kýče tu bývají nabíledni. Přes jistou idealizovanost, která ovšem nepřesáhla v tomto případě únosnou míru, se podařilo zachovat reálnost příběhu i s decentně naznačenými kontroverzními prvky v protagonističtině osobnosti. Weaverová, která přípravě této své životní role věnovala maximální péči, odvádí mimořádný výkon, kterým film velmi šťastně stylizuje do takřka dokumentární, místy i reportážní polohy; scény se skorolidmi, gorilaty i jejich rodiči a ostatními příbuznými, vyznívají proto věrohodně a přirozeně. Weavrové se díky tomu stala Afrika životní misí; projektu tragické Foessyové dodnes pomáhá, čas od času do Afriky sama zajíždí a nezajímá se zdaleka o naše živočišné příbuzné, ale i lidi z jejich okolí. Někdy kontroverzně působící americká spontánnost, šlechtěná přirozeným šarmem a elegancí Weavrové, tu nalezly své nejšťastnější užití a naplnění. GORILY nejsou jen filmem; v mnoha ohledech také oprávněně působí jako poslání. Poslání o všelidskosti humanismu, který není omezen na svůj druh. Poslání, které je naplněním zeleného rozměru osobnosti současného člověka Severu.(9.4.2008)

No co si budem povidat, typickej oskarovej kandidat. Mame tu pribeh podle skutecny udalosti, kde hlavni hrdinka na zaver zemre a mame tu zachranu ohrozenejch zvirat. Nicmene nastesti i tak se na to moc dobre koukat, i kdyz se dej prakticky nehne z jednoho mista, nicmene dokonala Weaver to svym vykonem celou dobu naprosto suverene tahne. Tohle je totiz opravdu one woman show, i kdyz samozrejme gorily ji jsou zdatnejma partnerama a navic jsou skvele udelany, takze i v tech zaberech, kde si clovek rika, ze to urcite nemohli hrat zivy gorily, stejne budete vahat. Navic konec filmu je opravdu silnej. Ale precejen me to zas nejak extra nestrhlo, Fossey je misty uz trochu moc blazniva ochranarka a proste dve hodinky jsou lehce prehnany a zacatek trochu roztahanej.(17.8.2010)

Výborně vykreslený příběh ženy, které byly gorily bližší než lidé. Ne že bych jí to zazlívala, uznávaný zoolog Bernhard Grzimek řekl, že lidské bytosti by byly podstatně snesitelnější, kdybychom byli bližší příbuzní goril (tvorů striktně vegetariánských a velmi mírných) než šimpanzů. Jako většina životopisných filmů je i tenhle dosti zhollywoodštěný a idealizovaný, ale ve snesitelné míře a formě.(5.7.2007)

Oscar 5 nominací: Herečka HR - Sigourney Weaver, Střih, Hudba, Zvuk, Scénář - A(5.4.2004)

V tomto životopisném snímku ztvárnila Sigourney Weaver neuvěřitelný příběh ženy, která více než lidi milovala "své" gorily horské a za něž nakonec zaplatila svým životem. Její herecký koncert je obdivuhodný a scény s gorilami se zdají být až neskutečné a dechberoucí. Tento snímek je pro mě nejdojemnějším, nejkrásnějším a nejvěrohodnějším popisem části černého kontinentu a tvorů na něm žijících. S. Weaver zde předvádí jeden z nejlepších hereckých výkonů své herecké kariéry a společně s úžasnými gorilami připravili pro diváka bohémskou podívanou. Z dokonale zvolené hudby člověka až mrazí. Jediné co mi trošku vadilo byla místy málo barevně pestrá kamera. Tím pro mě hodnocení tohoto nadějě plného filmu končí.(24.9.2007)