StarsFan

"Na světě je tolik krásy..." Film, který místy odkazuje na Americkou krásu, skáče mezi třemi evropskými jazyky (švédština, angličtina, francouzština), staví nadpřirozené jevy oproti racionalitě a k tomu všemu servíruje divákovi příběh poskládaný z útržků života jedné švédské rodiny; příběh, kde všechny scény stojí samy o sobě a v konečném důsledku tedy nemusí mít pro hlavní dějovou linku žádné opodstatnění. A i přes tento zvláštní mix je to film docela předvídatelný, nenápaditý, vše až příliš vysvětlující a ničím nevybočující z řady, což je na skandinávskou produkci, která byla vždy odlišná od zbytku světa, celkem škoda. Jediná scéna, která mě velmi pobavila, byl tanec kdesi uprostřed filmu, a jediná scéna, která mě za celou dobu zasáhla, byla ta hřbitovní. Nicméně když nad tím teď uvažuji, i ta šla pojmout scénáristicky mnohem nápaditěji. Režisérsky slušně zvládnutý film s výbornými herci natočený podle scénáře člověka, který asi ani sám pořádně nevěděl, jaké má být poselství jeho filmu; asi tak na mě Änglavakt v jedné větě působí. ()