Sestřih Zlatých šedesátých doplněný tím, co ambicióznímu televiznímu projektu chybělo – komentáři odborníků (povětšinou se specializujících právě na novou vlnu), kteří vybrané filmy zasazují do širšího kontextu a nabízejí analytičtější pohled (tzn. s odstupem). Již odvysílané výpovědi filmařů přesto jasně převažují a s nimi i pocit déjà vu. 65%(11.3.2011)

(Podstatně obsáhlejší „Zlatá šedesátá“ jsem zatím neviděl) Přínosný a podnětný cyklus výpovědí historiků/tvůrců a ukázek filmů Nové vlny, jenž mi přišel co do zvolených osobností vyvážený a i vybrané scény ze snímků (tedy alespoň těch, které jsem měl doposud možnost vidět) myslím docela dobře vystihovaly daná díla. Vlastní sym(anti)patie k daným filmařům a jejich tvorbě nezohledňuju. Obě 2 části jako celek hodnotím slušnými 4*.(8.4.2014)

Best of televizních Zlatých šedesátých tentokrát představuje 25 filmů od stejného počtu režisérů. Pokud jste seriál sledovali, tak to pro vás bude jen opakování. Pokud ne, tak jen velmi letmý průlet tehdejší filmovou novou vlnou (70%).(15.8.2016)

Chvályhodný projekt, zpracováním však úspěšně klouzající po poprvchu. Věřím, že většina respondentů mluvila i o mnohem zajímavějších věcech, než které jsou vybrány do výsledného dokumentu (to bohužel platí i o většině samostatných dílů cyklu Zlatá šedesátá). Pokud ne, tak byla chyba už v přípavě otázek - částečně to může doplnit kniha "Sametová kocovina" Roberta Buchara, která se sice zaměřuje především na léta devadesátá, i tak z ní ale prosakuje mnoho zajímavostí (zajímavějších zajímavostí, che) z let šedesátých, než v tomto dokumentu. Nutno také podotknout, že mi zde chyběly informace například o úspěchu/návštěvnosti vybraných filmů a možná i mírný přesah do let sedmdesátých a osmdesátých. Ne každý "náhodný" divák ví, jak to pak bylo s Juráčkem, Chytilovou, Vláčilem, Helgem a dalšími.. Stejně tak se na začátku mohlo dát více prostoru letům poválečným a padesátým (Krejčíkovo Svědomí, Radokova Daleká cesta, filmy Jiřího Weisse, aj.). A nelze prominout, že se zde ani nezmíní několik důležitých režisérů a jejich filmů (Vladimír Bahna, televizní Jiří Bělka, Stanislav Barabáš, Zbyněk Brynych, František Filip, Václav Gajer, Martin Hollý, Andrej Lettrich, Oldřich Lipský, Antonín Máša, Antonín Moskalyk, Vít Olmer, Jindřich Polák, Ivan Renč, Eva Sadková, Peter Solan, Jan Švankmajer, Jiří Weiss, Josef Zachar a další), neboť i to byly šedesátá léta.(30.11.2012)

Předpokládám, že jednotlivé díly z původního cyklu budou mnohem informačně hutnější a zaslouží si mnohem vyšší hodnocení. Ne tak tato zkrácená verze. Sestříhat desítky hodin materiálu do relativně krátkého dokumentu mi připadá zbytečné, nemluvě o tom, že připojená vyjádření odborníků byla poněkud slabá a neužitečná a co mě jako neodborníka překvapovalo, mnohdy i lehce nepřesná či nakousnutá tak podivně, že mohou nepřesně působit. Navíc by z nich neznalý divák mohl seznat, že v 50.letech se točil pouze naprostý odpad, který nemá cenu ani slovem zmiňovat, přitom i v těchto letech se točilo množství množství kvalitních filmů, pohříchu více než dnes. Plusové body za jazzové skladby skvělého Luďka Hulana!(24.3.2014)

Jde sice o pouhý výcuc z obsahově zajímavější série, ale člověk si zas o to víc uvědomí, jaká neopakovatelná kvalita na plátna v této dekádě vrthla. Závěr v podobě Rodáků to podtrhl mistrovsky(5.8.2016)

...I když pro toho, kdo viděl celý cyklus "Zlatá šedesátá", je to poněkud méně přínosné.(3.5.2010)

Jako rychlokurz o jedné kapitole české filmové historie důležitý materiál. Nicméně jakoukoli ochotu k byť jenom trochu kritickému úhlu pohledu postrádám (palčivě především u pánů Vávry a Menzela).(15.5.2010)

• hollci

Slnko v sieti 2012 - 1 ocenenie: Najlepší dokumentárny film + 1 nominácia: Najlepší filmový strih(15.9.2013)

Pokud vás minul vcelku zevrubný cyklus Československý filmový zázrak nebo ultra-podrobná Zlatá šedesátá [tam doporučuju zhlédnout jen díly s tvůrci, co vás eminentně zajímají, příp. s dobrými vypravěči (Forman, Mahler,...)], tak by se tohle asi dalo hodnotit i pěti hvězdičkami. Pro mě to bylo už jen opáčko, ale překvapivě mě to pořád docela bavilo. Nicméně musím ještě poznamenat, že -stejně jako oba zmíněné cykly- je to plné spoilerů. Naštěstí už jsem všech 25 filmů viděl, ale jinak by mi to občasné vyzrazení pointy dost vadilo. Vidíte-li to stejně jako já, doporučuju se před tímto dvoj-dokumentem podívat nejdřív na mnou uvedené filmy (a hlavně na ty, co jsem ztučnil). Právě u nich se totiž v dokumentu objevují největší SPOILERY: Postava k podpírání, Každý den odvahu, Démanty noci, Obchod na korze, Romance pro křídlovku, Sedmikrásky, Ostře sledované vlaky, Stud, Svatba jako řemen, Spalovač mrtvol, Pasťák, Případ pro začínajícího kata, Všichni dobří rodáci.(25.8.2016)

Zvažoval jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Ke třem by mě asi vedl pocit neúplnosti, který musíte mít, když před filmem zhlédnete celý cyklus Zlatých šedesátých. Nicméně čtyři hvězdičky jsou za výcuc toho nejdůležítějšího o filmech a tvůrcích Nové vlny spravedlivější.(2.8.2010)

Jenom sestřihy nejlepších filmů ze 60. let (Obchod na korze, Markéta Lazarová, Ostře sledované vlaky ....) Ten kdo viděl kompletně Zlatá šedesátá 26 starších dílů a 13 dílů nové řady najde tam jen minimum nových informací např. o dokumentu Spřízněni volbou.(5.9.2016)

Odo mňa 3,5*, hlavne asi z toho dôvodu, že druhý diel mi prišiel tak trochu "mimo (novovlnovú) mísu" a menej k veci. Ako celok mi to ale dalo veľa, som tomu rada a najradšej by som sa k nemu vrátila ešte pár krát. Konečne mám (v spolupráci s inými zdrojmi a filmami, samozrejme) vystavanú mozaiku o tom, čo novovlnizmus vlastne obnáša.(17.5.2012)