Chrabří bojovníci (festivalový název)

• Hong Kong

Da lui toi

Gallants

Akční / Komedie / Drama

Hong Kong, 2010, 98 min

Film Gallants je naprosto super, úžasnej, boží!!! Ale rozhodně se o něm nedá říct, jak jsem z prvu očekával, že : "To bude další hongkongská martial řežba." On totiž Gallants MA-řežba je, ale zejména a to hlavně je to úúžasná komedie, u které jsem se70% času od začátku neskutečně řezal smíchy a s odkazem na stovky, možná tisíce "kung-fu" filmů 70. a 80. let obdivoval ten neuvěřitelně geniální a krásně propojený přesah z prosté komedie, do POCTY všem asijský martial arts filmům, které začaly vznikat dejme tomu koncem 60. let ... Gallants je geniální ve své jednoduchosti a přitom propojenosti zejména pro "znalce", či nadšence a blázny do SBček, "Bruceleeovek", taiwanských "MA-trashů", Sonnyho řezničin atd.atd. ... Je to pocta, která neskončí vůbec tak, jak si myslíte ... a přitom její závěr není ani tak důležitý. Zde je dokonalá forma ... Film se v asi 70% stopáže nějak záhadně změní v dojemné drama a i když jsem si říkal 2 x v závěru: "Ať se stane cokoliv, nesmím se rozbrečet!", stejně jsem ukápl sladké slzy melancholického štěstí ... Navíc film nereaguje jen na filmografii, ale asijské povídačky a legendy, kdy kdo koho kde vyzval, kdo vyhrál, která škola byla nejvyhlášenější a kdo byl svědkem jakého souboje mistrů někde na ulici či nějaké hoře ... Tady bych osobně zaintervenoval na uživatele IDAHA, se kterým se stále trochu pošťuchuju ohledně informací o mistrech a bojových uměních, právě toto krásné ztvárnění ve filmu se mu bude jistě líbit a možná na mě snad i s úsměvem vzpomene, že jsme jako ti staří páprdi, kteří u nudlí a sklenky vyprávějí na 110% ověřené informace o tom, co a jak kdy bylo ... Celkově jako film je to těsně za 5*, ale ten pseudofilosofický přesah, stejně jako například v podobně zaměřeném Černém Dynamitu (2009), který reagoval na staré zapomenuté "ušmudlané" blackploitaitions, je to naprosto za plný počet .... Chce to nechat ten dojem z filmu chvíli dozrát ... geniální dílko!!!!(2.8.2010)

Nebylo to špatný, bitky jsou super, ale ta přehnaná komediálnost kolem mi kazila zábavu. Mohla to být krásná, drsná martial arts řežba a vznikla z toho pouze zábavná pocta všech známějších a starších filmů. Nesedlo bohužel ani po formální stránce. 60%(1.10.2014)

Famózní návrat old school akce v uhrančivé poctě starým hercům z bojových filmů vykazuje nápadné paralely s "Rockym Balboou" (Rocky je ve filmu dokonce doslovně citován). Snímek současně není jen o tom, "kolik ran člověk snese a stále zůstane stát na nohou", ale v základu představuje i bojový film klasického stylu, kde hrdinové poznávají pravou podstatu bojových umění. Vyprávění proložené velkou mírou nadsázky i bláznivého humoru pečlivě vyvažuje patos tak, aby nikdy nedosáhl rozměru laciného hraní na city a přináší uctivý, ale současně nikdy namyšlený či přehnaně heroický pomník starým bojovým snímkům a jejich představitelům. Coby nízkorozpočtový film bez speciálních efektů (žádné počítače a žádné dráty) jsou "Gallants" nejen připomenutím bohaté produkce 70. let, ale také dokladem, že pro vytvoření dech beroucího bojového snímku stačí pouze dobrý scénář, promyšlená choreografie a tvůrčí nasazení. V tomto ohledu je malé dílko dvou mladých režisérů mnohem sympatičtější než veškeré ostatní příspěvky žánru vzešlé z Hongkongu v posledních letech.(28.4.2010)

Neskutocne drava, vtipna a svizna kombinacia "old school" v sucasnom baleni. V zavere nielen parafrazovanim Rockyho a vybornej hudby Teddy Robin Kwana (vo filme si zahral ulohu majstra skoly "Teahouse" :) ) navyse s presahom, zanechavajucim velmi hrejivy pocit usmevu na tvari. A choreografia nema chybu. Rezijny debut par excellence.(28.4.2010)

Hongkongská komedie s několika málo bojovými/tréninkovými scénami, přičemž právě na komickou stránku je zde kladen poněkud překvapivě větší důraz, než na samotné kung-fu. Ústřední postava, mladík Cheung, s typicky čínským účesem, je dost upozaděn, takže se o něm nedá tak docela mluvit jako o hlavním hrdinovi. Postav tu vystupuje poměrně velké množství, každá je uvedena jmenným titulkem. Mnoho z nich umí bojová umění, ale málokdo pořádně. Buď jsou postavy slabé na duchu (třicetiletá anamnéza), nebo na těle (nevyléčitelné zlomeniny ruky a nohy). To je výborná příležitost obsadit do filmu slavné herce z bijáků ze 70. let, na které je doslova odkazováno - plakát s Brucem Lee atd. Film hodně staví na konfrontaci starého/nového, přičemž ti staří, jsou ti moudří, mladíci jsou nerozvážní, ale o to odhodlanější.(12.9.2010)