Chrabří bojovníci (festivalový název)

• Hong Kong

Da lui toi

Gallants

Akční / Komedie / Drama

Hong Kong, 2010, 98 min

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $588,151(30.1.2011)

Kung-fu filmy jsem nikdy nehýřil. Nikdy mě to nijak závratně nelákalo a při jakékoliv scéně, kde jeden na druhýho ječí tak, že mi z toho praská guma od spoďárů jsem pochopil, že pro mě ty filmy nikdy nebudou. Jenže tenhle film si z toho chtěl udělat prdel. Naložil tak pár starejm dědkům poslední kung-fu štaci a ti nám ve svých šedesáti letech ukážou, že bojové umění se nezapomíná. K ním se naláduje pár naprostejch nul a máte okamžitě o hlavní hrdiny postaráno. Škoda jenom, že mě to nebavilo víc. Nápad to určitě špatný nebyl, ale nesedl mi tolik, jak si tvůrci představovali.(5.10.2010)

Ach ach, ta stará atmosféra do který je film situovanej, i když je v podstatě o současnoti, podporovaná skvělou audiovizuální stránkou, je prostě perfektní, do toho tam vložili legendy ze starých kung fu mlátiček a celý to zastřešili vtipným,ale zároven i vážně působícím příběhem o podstatě bojových umění. Navíc choreografie tradičně perfektní a vidět ty stárý páký, jak to tam po 30ti letech zase rozjížděj, to bylo prostě super.(6.9.2010)

Nebylo to špatný, bitky jsou super, ale ta přehnaná komediálnost kolem mi kazila zábavu. Mohla to být krásná, drsná martial arts řežba a vznikla z toho pouze zábavná pocta všech známějších a starších filmů. Nesedlo bohužel ani po formální stránce. 60%(1.10.2014)

Famózní návrat old school akce v uhrančivé poctě starým hercům z bojových filmů vykazuje nápadné paralely s "Rockym Balboou" (Rocky je ve filmu dokonce doslovně citován). Snímek současně není jen o tom, "kolik ran člověk snese a stále zůstane stát na nohou", ale v základu představuje i bojový film klasického stylu, kde hrdinové poznávají pravou podstatu bojových umění. Vyprávění proložené velkou mírou nadsázky i bláznivého humoru pečlivě vyvažuje patos tak, aby nikdy nedosáhl rozměru laciného hraní na city a přináší uctivý, ale současně nikdy namyšlený či přehnaně heroický pomník starým bojovým snímkům a jejich představitelům. Coby nízkorozpočtový film bez speciálních efektů (žádné počítače a žádné dráty) jsou "Gallants" nejen připomenutím bohaté produkce 70. let, ale také dokladem, že pro vytvoření dech beroucího bojového snímku stačí pouze dobrý scénář, promyšlená choreografie a tvůrčí nasazení. V tomto ohledu je malé dílko dvou mladých režisérů mnohem sympatičtější než veškeré ostatní příspěvky žánru vzešlé z Hongkongu v posledních letech.(28.4.2010)