Tvůj bin Ládin (festivalový název)

• Indie

Tere Bin Laden

Komedie

Indie, 2010, 95 min

Abhishek Sharma

Jedna z najlepších indických komédií. Prekvapilo ma, ako veľmi som sa bavila - väčšinou sa mi ich štýl humoru nepáči. Ale ... ale ... toľko úžasných vedľajších charakterov! Od maskérky až po amerického agenta, všetci boli bezchybní. Ak ste sa niekedy čudovali, ako asi vyzerá Usama bez brady, pozrite si Tere Bin Laden. PS: Bez brady je nebezpečne zlatý :D(18.4.2011)

• Oskar

V obou smyslech laciná komedie o jednom vtipu. Námět krouží jako kyvadlo kolem mnoha ožehavých témat, ale z opatrnosti o žádné nezavadí tak, aby to někoho opravdu namíchlo. Pokud si přečtete, že hrdina filmu objeví dvojníka Usámy Bin Ládina a video s ním draze prodá televizi, je zkrátka zklamáním, že filmu trvá polovinu stopáže, než toto avízo vůbec naplní. Tak to chodí, když někdo dostane výborný základní nápad, ale neví, kam ho rozvinout a co chce jeho prostřednictvím sdělit. V druhé polovině filmu, kdy dojde na americké reakce na video, film sice několikrát zakopne o zlatý důl, ale vždycky se opráší a spokojeně kráčí dál bezpečnou cestou "veselých" grimas a hlasitého povykování. Komedie, která teoreticky mohla soutěžit v kontroverzi s Amerikou v ohrožení, je strašlivě bezpečná a neškodná. To je asi to nejsmutnější, co se dá o satiře říct. 40%(1.2.2011)

• Tuax

Tohle mě nechytlo, nebavilo a ani nerozesmálo. Přišlo mi to jako hodně velká blbost se vším všudy. Fajn byl akorát hudební podkres, jinak se mi to prakticky ve všem nelíbilo. Strašná vymývárna mozku. Ta vtipnost mi nepřišla vtipná a to, že výsledná myšlenka filmu je taková, že když budeš podvádět nejdále dojdeš a dosáhneš svého snu. To je mi hodně proti srsti. Sugandha Garg docela příjemná dívčina. Ali Zafar si sympatie tímto zatím tedy nezískal. Ono to zpracování mi přišlo hodně špatné, ani ne béčkové, spíš horší, ovšem nikomu neberu, že se mu to líbí. Každý humor má své zastánce. 2/10(14.12.2013)

Začátek je rozhodně výborný. S lehkostí, vtipem a rozkošnou nadsázkou si utahuje z etnických předsudků a pokřivené západní percepce muslimského terorismu i života v zemích jako je právě Pákistán - a narozdíl třeba od vážněji laděného, melodramatického My Name Is Khan to zvládá na mnohem menší ploše a bez uvzlykaného sentimentu. Pobaví třeba stvárnění pobočky teroristicko-imigrační organizace Laškar-e-Amríka, která se (krom značek indikujících, že přijmá mezinárodní platební karty) honosí nápisem "Invading USA since 2002"... Bohužel vše, co se točí kolem ústředního námětu, je již slabší - mnohé vtípky (především co se vykeslení amerických vyšetřovatelů týče) jsou svou kreativitou znepokojivě blízké výplodům tvůrců Epic Movie a simplističnost filmu často neslouží pro zdůraznění jeho poselství, ale spíš jeho berlička pro jeho autory. Tere Bin Laden se lehce dotýká zajímavého tématu morální / mediální paniky a říká nám, že lidé (a jejich vlády) se často slepě a bezohledně ženou za vlastními zájmy, než by se raději snažili upevňovat vztahy s ostatními - žel tohle se však tvůrcům přiliš rozvést a karikovat nepovedlo, takže nakonec musím zůstat u dobrých tří hvězd. ____ P.S: Indičtí diváci často chválí vtipnost původních dialogů, v nichž se mluví směší urdštiny, hindštiny a paňdžábštiny. O tohle jsme bohužel, my, co musíme vzít zavděk prostými anglickými titulky, ošizeni.(1.9.2010)

• Fr

Film je satirou na těžké časy ve kterých žijem .... Alimu se americký sen rozplyne už v letadle, když zvedne z podlahy příborový nůž. Tím taky na dlouho končí veškerá legrace. Satiricky se dá reagovat na cokoliv. Jen každej máme jinak nastavenej práh humoru. Tady se mi líbí, jak všichni ví, že točí kravinu a taky se podle toho chovají. Užívají si to a ten jejich spokojenej výraz se často přenáší i na mě. Jinak až na gag s granátem není na co vzpomínat. Komedie zřejmě osloví ty mladší, mě to zase tolik nebralo. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Chci vidět nahrávku, kterou se dá rozpoutat válka. 2.) Zajímá mě, jakou nahrávkou se dá zase válka zastavit. 3.) Miluju soutěže v kokrhání (kohoutů). 4.) Snažím se vychovat kohouta hrdinu. PŘÍBĚH *** HUMOR ** AKCE * NAPĚTÍ ne(1.2.2011)