Černobílý svět

Farba citov

Čiernobiely svet

The Help

USA / Indie / Spojené arabské emiráty, 2011, 140 min

Film roku je pre mňa nepochopiteľne odignorovaná Jane Eyrová, ale hneď po nej nasleduje tento film. Tak ľudsky napísaný a zrežírovaný kúsok som nevidela už večnosť. Príbeh - vkusne a precízne zaaranžovaný do Ameriky, sužovanej rasovou neznášanlivosťou - umocnený vynikajúcim hereckým ansáblom (Emma Stone, Viola Davis,...), ktorý korunuje dokonale odporná Bryce Dallas Howard. Už dlho som nenahliadla do tohto cukrového amerického života, lemovaného peknými domčekmi, skrývajúcich pokrytecké vzťahy a falošné priateľstvá. Úchvatná dobová atmosféra, skvelo napísané postavy, z ktorých vás každá istým spôsobom strhne, množstvo emocionálnych scén či prekrásna obrazová estetika. Už som prestávala veriť, že v dnešnej cynickej dobe, plnej odosobnených chladných scenárov, niekto nakrúti niečo tak odzbrojujúco krásne a ľudské.(12.1.2012)

• Houdini

Oscar 1 : Herečka VR - Octavia Spencer + 3 nominace: Nejlepší film, Herečka HR - Viola Davis, Herečka VR - Jessica Chastain(24.1.2012)

Námět skvělý, pro Ameriku uvědomělý. Herci perfektní, jen ta Emma Stone mě svým účesem zklamala. Ale to je jedno. Všechno moc hezky funguje a já bych nemusel mít sebemenší důvod dávat míň, jak čtyři hvězdičky. Samotné hodnocení tu mimochodem mluví za vše. Nicméně na to, jak vážný námět je, mě film dokázal zaujmout jen v několika scénách, které si o vážnou situaci opravdu koledovaly. Všechno ostatní se mi nesmírně protivilo. Ta šílená doba v USA, to nepochopitelné utlačování. Mělo to sílu ve všech ohledech, ale nedokázal jsem si na ty lidi zvyknout...a to i přesto, že předvedli úžasné výkony.(7.2.2012)

Rozpočet $25miliónovTržby USA $169,708,112Tržby Celosvetovo $216,639,112Tržby za predaj Blu-ray v USA $30,414,990 //počet predaných kusov 1,086,638Tržby za predaj DVD v USA $92,549,370 //počet predaných kusov 4,885,153║ Milé prekvapenie, po dlhšej dobe zas prišlo na dosť vďačnú tému o využívaní černochov v USA, silný námet, ktorý si tento krát nezakladá na sondovaní tejto problematiky z tej drsnejšej stránky, keď prichádzalo na otrasnú likvidáciu od KKK tejto komunity ale skôr na komornejšie udalosti pri opatrovaní detí belochov. Príbeh ponúkne pohľad na niekoľko súbežne prebiehajúcich udalostí v rôznych rodinách, najviac zaujme tá kde vládne despotická Hilly(ako vždy skvelá Bryce Dallas Howard), taktiež ostatné herecké obsadenie moc poteší, príbeh ponúkne hneď niekoľko silných scén, ktoré dosť emociálne otrasú, dokonca príde aj na nejaké tie zábavnejšie, je to dosť vyvážené. /80%/(29.1.2012)

Výborná šachová partie. Figurky jsou rozestavené tak, aby výhoda (a převaha) byla na straně těch bílých. Jak už to ale bývá, není důležité za jakou barvu se hraje, ale kdo a jak si své piony po šachovnici vodí. Těch černých se chopila životem protřelá služebná Aibileen (doufám, že ji nominace na Oscara neuteče), která už toho nemá moc co ztratit. Naopak za bílé dost nesportovně táhne Hilly Holbrooková (umně zahraná mrcha od Bryce Dallas Howard), ale naštěstí jí občas sloupkařka Skeeter (roztomilá Emma Stone) nějakou tu figurku nenápadně uzme. Můžeme fandit oběma stranám (já držel palce černým, ale nebudu upírat sportovního ducha i příznivcům z Dělnické strany), ovšem nakonec vítězství v téhle hře uzme pro sebe mně nic neříkající režisér Tate Taylor, který nám bez zbytečně ládovaných emocí naservíroval báječnou podívanou, která si alespoň ode mne těch pět hvězdiček naplno zaslouží.(9.1.2012)

• - Režisér Tate Taylor a autorka knihy Kathryn Stockett byli přátelé z dětství, které společně strávili v Jacksonu. (Pavlínka9)

• - Obchod s knihami Avent & Clark Booksellers, který se ve filmu objevil, byl pojmenován po Aventu Clarkovi, produkčnímu asistentovi. (oje)

• - Film se odehrává v roce 1963, v několika scénách je však možné zahlédnout automobily až z roku 1964. (Pavlínka9)