• Francie

• slovenský

Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy / Komedie

Francie / Itálie, 1968, 98 min

• Rex Mundi

V prvom rade komédia, potom erotika a potom fantastika. Niekoľko vtípkov potešilo, inak som sa dosť nudila. Evidentne film nakrútený predovšetkým s dôrazom na prvú signálnu sústavu, pri ktorom v roku 1968 muži z konzervatívnejších kruhov v kine určite v lonách zvierali piksle s popkornom, len aby si ich pohoršene vzdychajúce manželky nevšimli, akí sú z Barbarelly mimo ;-) A ten igelit-punk, ten by si zaslúžil vlastné žánrové zaradenie :-D(11.10.2009)

• sud

Když jsem film viděl prvně coby puberťák, zamiloval jsem se platonicky do Jane Fondové a film bral jako neškodnou zábavnou volovinku. Když jsem se na to po letech podíval, vyšel mi z toho hrozný paskvil bez hlavy a paty. Krásu Jane Fondové mohu vidět ve spoustě lepších filmů a nemusím ztrácet čas touhle stupiditou. Ze soucitu 20%.(27.3.2005)

Při pohledu na toto dílo se vybaví jeho zdařilý český předchůdce KDO CHCE ZABÍT JESSIE. Výtvarně obrazové Vadimovo obžerství místy postrádá - budeme-li srovnávat - byť jen přibližnou regulaci; vkrádá se do něj proto jistá dávka chaotičnosti a zmatečnosti. Platí to nejen pro anděla, který se sám prohlašuje původně letoplaneťanem, ale i některé další momenty (scéna s mučícím pianem, velmi zvláštní pojetí tyrana-tyranky se zvratem v závěrečné části filmu, likvidace revoluční sítě s nádechem parodických prvků). Jakoby se tu inspiroval český pokračovatel ČTYŘI VRAŽDY STAČÍ, DRAHOUŠKU. Komiks, byť francouzsky přežvýkán, zkrátka až příliš prosvítá do struktury díla. Půdorys autorského záměru tu není zdaleka vyčerpán; zdá se, že se Vadimovi i spoluautorovi scénáře vkradly do pera i další aktualizace a asociace dobové atmosféry. Otázek je více než odpovědí. Přesto však BARBARELLA - i pro výkon Fondové v hlavní úloze - za jedno zhlédnutí určitě stojí.(9.10.2013)

Ať dám jakékoli hodnocení, žádné z nich nedokáže plně vyjádřit mé pocity z filmu. Od úchylné zábavy, kterou by si žádný sci-fi fanoušek neměl nechat ujít po okamžiky čirého filmového zoufalství. Film doslova uvězněný v době svého vzniku, nekoncepčnosti a hromadě plastiku, a který by bez Jane Fondové nejspíš skončil bůhví kde. A nezapomeňte, heslo je: Llanfairpullguyngyllgogerychwrndrobwllllantysiliogogogoch.(16.3.2007)

Jedna z ďalších, nepopierateľne znamenitých definícii campu...a vôbec nezáleží na tom, či je zámerná alebo (skôr) nie, rozhodujúca sa v konečnom dôsledku stáva jej presnosť a ohybnosť. Na svoju dobu dostatočne vulgárne, prevedením okázalo umelé a priťažlivo banálne...až tak, že sa to nedá nemilovať. Erotická psychadélia v duchu lava lamp aesthetic a subtílnej glorifikácie ženského tela. Nečudo, že sa tento opovážlivo akcentovaný delirický sen Rogera Vadima stal na dlhú dobu nočnou morou Jane Fonda - otvoril jej oči a pomyselne ju pred zrakmi všetkých, anjelov i démonov, odpanil. Z môjho pohľadu sa však nejedná o čosi ponižujúce, ale skôr priateľské a to z jedného prostého dôvodu: R.V. týmto rozšafným výpadom zaručil svojej bývalej manželke kinematografickú nesmrteľnosť a ako sa vravieva, priatelia by si mali pomáhať. Inak Laurentisova lapidárna predzvesť "Flasha Gordona" a zaručene - až dodnes - kult hedonistického diváctva. SoGo. Duran Duran. Barbarella.(13.11.2013)